Polacy walczą o przeprowadzkę na Marsa. "O takich wariatach się pamięta"

Trwa walka o bilet w jedną stronę na Marsa. Do projektu Mars One zgłosiło się 200 tysięcy osób z całego świata. Organizatorzy wyselekcjonowali stu najlepszych kandydatów. Na tej krótkiej liście potencjalnych przyszłych mieszkańców Marsa znalazło się trzech Polaków. Jeden z nich rozmawiał z reporterem programu „Polska i Świat”.

Nowy szef policji wybrał zastępcę

Nowy szef policji kompletuje swoją załogę, jego pierwszym zastępcą ma zostać dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Radomiu Cezary Popławski - dowiedział się portal tvn24.pl. Nominacja czeka na podpis minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej.

"Putin bierze to, co jest w stanie wziąć, niezależnie od tego, co podpisał"

- Po raz kolejny Zachód przekonuje się o prawdziwym obliczu putinowskiej Rosji - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Kamiński, komentując złamanie przez separatystów porozumienia z Mińska. Były europoseł Marek Siwiec stwierdził, że każdy punkt tego dokumentu jest "nieostry", co pozwala na szeroką interpretację.

Ewakuacji Polaków z Mariupola na razie nie będzie. MSZ: sytuacja się poprawiła

Mariupol może być kolejnym celem separatystów, Polacy powinni być ewakuowani z tego miasta - uważają przedstawiciele organizacji pozarządowych. MSZ uspokaja, że na razie nie ma zagrożenia atakiem i nie podejmuje decyzji o ewakuacji. - Nie trzeba czekać, aż znowu rozpoczną się walki - argumentuje fundacja pomagająca Polakom na Ukrainie.

Umierający Wiktor czekał na karetkę 2,5 godziny. "Leczenie było spóźnione"

Chory na sepsę sześciotygodniowy niemowlak czekał w kutnowskim szpitalu na pilny transport do specjalistycznego szpitala. Portal tvn24.pl dotarł do dokumentów, z których wynika, że karetka przyjechała dopiero po 2,5 godzinach. Kiedy Wiktor trafił w końcu do szpitala w Łodzi, na ratunek było za późno. Okoliczności tragedii wyjaśnia prokuratura.

Areszt dla konkubenta, który pobił dwulatka. Tłumaczył, że chciał "odreagować stres"

Patryk. K. przyznał się do pobicia dwuletniego Marcela. Sad aresztował go na trzy miesiące. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TVN 24, mężczyzna "wyżył się na dziecku". Podczas przesłuchania tłumaczył, że miał problemy finansowe i chciał odreagować stres, dlatego pobił syna konkubiny. Mężczyzna usłyszał zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała chłopca. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Siemoniak: nie planujemy dostaw broni na Ukrainę

Świat powinien się skoncentrować na tym, aby wdrożyć porozumienie mińskie - stwierdził szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconym m.in. sytuacji na Ukrainie. Podkreśłił, że Polska nie planuje dostw broni dla naszego wschodniego sąsiada.

Schetyna: Orban będzie płacił cenę polityczną za swoje decyzje

- Z premierem Węgier Viktorem Orbanem trzeba rozmawiać o dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej - uważa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Ocenił, że jeśli nie dojdzie do rozejmu na Ukrainie, należy rozważyć kolejne sankcje wobec Rosji. Dodał też, bardzo ważne jest, w jaki sposób zakończone zostaną starcia w Debalcewem.

Wyrok ws. więzień CIA. "Polska nie powinna go respektować"

Mamy skutki nadgorliwości w podejmowaniu decyzji politycznych wiele lat temu - stwierdził marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odnosząc się do wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego z PiS Polska nie powinna respektować tego rozstrzygnięcia.

Trwa posiedzenie RBN. Tematami Ukraina i szczyt NATO w Warszawie

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło się po godz. 10. Głównymi tematami spotkania są: szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie, i sytuacja na Ukrainie - także w kontekście porozumienia z Mińska.

"Rosja musi zaatakować Polskę"

- Rosja musi zaatakować Polskę, jeśli chce odbudować imperium, a mówi wyraźnie, że chce - powiedział we "Jeden na jeden" Romuald Szeremietiew, były szef MON. W jego opinii, porozumienia pokojowe z Mińska to hipokryzja.

Przegląd prasy: szkolne wakacje trwają 6,5 miesiąca

Ten rok szkolny to teoretycznie 188 dni nauki i 177 dni wolnego. Ale jeśli odjąć długie weekendy, rekolekcje, egzaminy próbne i prawdziwe, to okaże się, że dzieci przez większość roku nie chodzą na lekcje – pisze "Gazeta Wyborcza".

Przegląd prasy: z fałszywą wizą przez granicę

Na podstawie fałszywych dokumentów i wyłudzonych wiz cudzoziemcy coraz częściej usiłują wjechać do Polski. W 2014 r. Straż Graniczna wykryła blisko 1,9 tys. takich przypadków - pisze "Rzeczpospolita".

Wyrok ws. więzień CIA w Polsce ostateczny. Odwołanie odrzucone

- Polski rząd zawsze wykonuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; jest wyrok i trzeba go zrealizować - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, komentując odrzucenie przez ETPC odwołania polskiego rządu od wyroku ws. więzień CIA w naszym kraju. Według senatora PO Józefa Piniora to wyraźny sygnał dla prokuratury w Polsce, aby zakończyć śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce.