Kierwiński (PO): szef MSZ powinien bardziej uważać na to, co mówi

Dożyliśmy takich czasów, gdzie minister spraw zagranicznych przynosi wstyd Polsce na arenie międzynarodowej - powiedział w poniedziałek Marcin Kierwiński z PO. Poseł skrytykował w ten sposób dwa wywiady, jakich szef MSZ Witold Waszczykowski udzielił ostatnio zagranicznym mediom. Uznał, że fakt, iż minister musi się z nich tłumaczyć, "nie najlepiej świadczy o jego profesjonalizmie".

Raport po tragedii na przejeździe kolejowym: liczne błędy urzędników kolei

Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych ustaliła, że do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Pniewite (woj. kujawsko-pomorskie), w którym zginęło dwoje dzieci, doprowadziły liczne błędy popełnione przez pracowników kolei. Po publikacji tego raportu PKP PLK wydało oświadczenie, w którym zapowiada, że wszelkie uchybienia wskazane w raporcie są na bieżąco usuwane lub już zostały usunięte.

"To są nieładne zabawy". Szef MSZ komentuje słowa Schetyny o rozmowach w Brukseli

- Jeśli sam Grzegorz Schetyna przyznaje się do tego, że prowadzi rozmowy w Brukseli na temat akcji przeciwko Polsce, to mamy jasny dowód, skąd się to bierze - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski. Szef MSZ odniósł się w ten sposób do publikacji "Newsweeka". Tygodnik cytuje słowa Schetyny ze spotkania z działaczami PO, gdy polityk opowiadał o rozmowach, jakie prowadził w Brukseli na temat sytuacji politycznej w Polsce.

Łódzcy studenci mają pomóc miliarderowi w stworzeniu ultraszybkiego środka transportu

To przyszłościowy projekt, który pozwoli ludziom przemieszczać się niemal z prędkością dźwięku. Amerykański miliarder Elon Musk - autor pomysłu na tanie podróże w kosmos - chce teraz stworzyć ultraszybki środek lokomocji by połączyć Los Angeles z San Francisco. Kapsuła Hyperloop ma pokonywać dystans 550 kilometrów (jak z Zakopanego do Gdańska) w pół godziny. Pomóc w tym mają mu… studenci z Łodzi. Drużyna Politechniki Łódzkiej jako jedyna z tej części Europy dostała się do finału konkursu Hyperloop.

Kobiety w ciąży nie muszą się badać w szpitalu. "Urządzenie wyśle wyniki z domu do lekarza"

Kobiety w ciąży już nie muszą przychodzić do szpitala, żeby sprawdzić tętno swojego dziecka. W Skierniewicach (woj. łódzkie) wprowadzono pilotażowy program wyposażania kobiet w niewielkie urządzenia, dzięki którym można się przebadać w domu. Wyniki przesyłane są poprzez internet do lekarzy, którzy w ciągu 20 minut odpisują SMS, jeżeli wszystko jest dobrze. Jeżeli wyniki są niepokojące, ciężarna szybko powinna dostać telefon od lekarza z dalszymi instrukcjami.

Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"

Wyrażam zaniepokojenie słowami komisarza. Nie tak się prowadzi politykę. Powinien mieć więcej informacji, znać kontekst - mówił w „Jeden na jeden” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się słów do komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem z powodu zmian w mediach publicznych. Szef MSZ precyzował też swoje słowa z wywiadu dla agencji Reutera dotyczące praw socjalnych Polaków w Wielkiej Brytanii.

"Jeśli jesteśmy dinozaurami, to właśnie powróciliśmy"

Wydawało się, że kasety magnetofonowe na zawsze odejdą w niebyt. Tymczasem okazuje się, że wracają jako atrakcja retro. Do największej firmy w Stanach Zjednoczonych produkującej kasety niedawno z pytaniem o współpracę zwrócił się nawet potencjalny klient z Warszawy.

Owsiak: Jesteśmy ponad kolorami, ponad polityką. Gramy dla wszystkich

- Są emocje i jesteśmy razem, a to jest najważniejsze - mówił o 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak. Niedzielny finał zorganizowany zostanie w 1600 sztabach, w tym w USA, Kanadzie i na Wyspach Brytyjskich. Całość zbiórki zostanie przeznaczona na pediatrię oraz godną opiekę medyczną dla seniorów.

"Dzieci kontra bazy?" "To jest propozycja uczciwa"

Prawo i Sprawiedliwość "handluje kwotami", a wciąż nie przedstawiło swojej wizji bezpieczeństwa Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej, komentując wywiad udzielony przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego agencji Reutera. Zbigniew Kuźmiuk stwierdził natomiast, że propozycja szefa polskiej dyplomacji pod adresem Londynu jest "uczciwa".

Dziewięć osób zamarzło w Polsce. Policja apeluje o pomoc

Kolejne ofiary mrozu w Polsce. Według służb, w ciągu ostatniej doby z powodu zbyt niskich temperatur zmarło dziewięć osób. W dziesięciu województwach wprowadzono alert pogodowy w związku z utrzymującym się mrozem. IMGW wydał ostrzeżenia, a policja apeluje, żeby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne.

Polacy wracają do domów. Sprawdzamy sytuację na drogach

Po noworocznej przerwie Polacy wracają do domów, na autostradach zaczęły tworzyć się korki. Trudna sytuacja była m.in. na A2, tuż przy granicy z Niemcami. Operator autostrady zdecydował się jednak otworzyć na kilkadziesiąt minut bramki, co pozwoliło rozładować zator. W cierpliwość muszą uzbroić się za to ci, którzy podróżują Zakopianką.

Pięć zgonów w dwa dni. Zabójcze mrozy w woj. łódzkim

Od początku weekendu w woj. łódzkim zamarzło pięciu mężczyzn. Jeden z nich próbował wrócić rowerem po alkoholu - przewrócił się 150 metrów od zabudowań i zmarł. - Alkohol przyczynił się też do trzech innych tragedii - podkreśla łódzka policja.

Pierwsze prace latem. Inżynierowie US Army o tarczy w Redzikowie

Główny kontrakt na budowę systemu tarczy antyrakietowej w Redzikowie zostanie najpewniej przyznany jeszcze w lutym - poinformował Korpus Inżynierów US Army, który ma koordynować prace. Początek budowy ma mieć miejsce latem. Dwa główne kontrakty na budowę bazy mogą być warte nawet 300 mln dolarów.

Guenther Oettinger za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach. - Jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany w Polsce i przez Polaków, Jean Claude Juncker (szef Komisji Europejskiej - red.) dysponuje różnymi środkami, po które może sięgnąć - stwierdził autor wywiadu z Niemcem.

Zdrowy umysł w chorym ciele. "Każdy kto chce, ją zrozumie"

Agnieszka Bal ma 25 lat i porażenie mózgowe. W życiu od początku miała pod górkę, ale nie załamuje się, walczy i wygrywa. Nie może mówić, ale nauczyła się komunikować ze światem. Zdała maturę, zrobiła licencjat. Z pomocą rodziny i kolegów przełamuje kolejne bariery. Materiał "Faktów TVN".

Nurkowie znów szukają Ewy Tylman. "Sprawdzimy 200 km rzeki"

Grupa Specjalna Płetwonurków RP przepłynie Wartę na odcinku 200 km od mostu św. Rocha w Poznaniu zgodnie z nurtem rzeki w poszukiwaniu ciała zaginionej Ewy Tylman. - Ruszyliśmy w sobotę po południu, pływać będziemy kilka dni. Od czasu zaginięcia minął ponad miesiąc, takie badanie jest potrzebne - mówi Maciej Rokus z GSPRP.

Ruszyły wybory na szefa PO. Schetyna jedynym kandydatem

Od soboty działacze PO mogą wybierać przewodniczącego partii. Głosowanie internetowe zakończy się 7 stycznia, do 20 członkowie Platformy mogą wysyłać głosy listownie. Po rezygnacji Tomasza Siemoniaka jedynym kandydatem na szefa ugrupowania jest Grzegorz Schetyna.

Kropiwnicki o rezygnacji Siemoniaka: dobra decyzja, ma jeszcze czas

- Cieszę się z tego porozumienia. To dobra końcówka roku dla Platformy Obywatelskiej - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 poseł PO Robert Kropiwnicki. W ten sposób skomentował decyzję o rezygnacji Tomasza Siemoniaka ze startu w wyborach na szefa PO i poparciu przez niego Grzegorza Schetyny.