Sejm przyjął uchwałę ws. obrony suwerenności Polski

Sejm przyjął uchwałę ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków. W głosowaniu udział wzięło 261 posłów, 257 głosowało "za" przyjęciem uchwały. Posłowie Nowoczesnej i PSL, podobnie jak większość posłów z Platformy Obywatelskiej, nie zagłosowali.

Po eksplozji: kierowca złamał procedury, ale ratował życie. "Zachowanie adekwatne do sytuacji"

Jeszcze w czwartek, po wybuchu nieznanej substancji nieopodal Dworca Głównego we Wrocławiu przedstawiciele miejskiego przewoźnika twierdzili, że kierowca autobusu zachował się zgodnie z procedurami. Dziś przyznają: kierowca procedury złamał. - Działał jednak, by ratować życie - mówią. Jednocześnie apelują do świadków i osób, które jechały autobusem linii 145, by zgłaszali się na policję.

Projekt ustawy antyterrorystycznej trafi do komisji

Sejm skierował w piątek projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie go w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały PO i Nowoczesna.

"Sejm RP stwierdza, że prawa i wolności nie są zagrożone". PiS z projektem uchwały

PiS złożyło w piątek w Sejmie wniosek o przyjęcie uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw Polaków - poinformował poseł tego ugrupowania Maciej Małecki. Projekt uchwały złożono kilka dni po tym, kiedy Komisja Europejska wezwała Polskie władze, by te do poniedziałku uporządkowały sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie trwa dyskusja nad projektem.

"Demokratyczne wartości mogą być zagrożone". Co ma znaleźć się w opinii KE o Polsce

Projekt opinii o praworządności w Polsce jest krytyczny - wynika z nieoficjalnych informacji korespondenta TVN24. Komisja Europejska zapowiedziała, że wyda ją w poniedziałek, jeśli polskie władze do tego czasu nie podejmą działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Według "Rzeczpospolitej" rząd jest zaskoczony komunikatem KE, bo był gotowy na duże ustępstwa.

Wybuch bomby we Wrocławiu. Policja szuka tego mężczyzny

Ma około 25 lat, około 180 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, pociągłą twarz bez zarostu i ciemnobrązowe włosy. Ubrany był w ciemną bluzę z kapturem i czarne dresowe spodnie - dolnośląska policja publikuje wizerunek mężczyzny, który może posiadać ważne informacje na temat eksplozji w centrum Wrocławia.

Oettinger odpowiada Szydło. "KE nie ma problemów z reputacją"

Komisja Europejska nie ma problemów z reputacją, ale ma zobowiązania wynikające z traktatów i to z nich wynika zobowiązanie Komisji do pilnowania praworządności w państwach UE – powiedział komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger, reagując na wystąpienie Beaty Szydło w Sejmie.

Kelner przyznał, że Falenta zlecał mu nagrywanie. Adwokat zaprzecza

- Marek Falenta za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów w restauracjach, które mogły być mu przydatne w działaniach biznesowych - mówił w śledztwie kelner Łukasz N., oskarżony w aferze podsłuchowej. Zarzuty odpiera adwokat biznesmena mówiąc, że Falenta "nie zlecał dokonywania nagrań; mając o nich wiedzę sam zawiadomił służby o rozmowach polityków w restauracjach".

Wojewoda kontra radni. "Przekroczyli kompetencje, uchwała o TK nieważna"

Łódzcy radni przyjęli uchwałę, w której deklarowali, że będą respektować wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, również niepublikowane. Wojewoda uchwałę uchylił, bo - jak przekonuje - nie miał wyjścia, bo "radni wyszli poza swoje kompetencje". Ci zamierzają walczyć dalej - w sądzie administracyjnym.

Schetyna: premier sprofanowała konstytucję. Posłowie PiS i rząd wychodzą

Polska się za panią wstydzi za to, co pani powiedziała, sprofanowała pani konstytucję - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do sejmowego wystąpienia premier Beaty Szydło dot. informacji rządu ws. komunikatu KE o sytuacji w Polsce. W odpowiedzi członkowie rządu i posłowie opuścili salę sejmową. Gdy Schetyna skończył mówić, wrócili.

WOŚP rozpoczęła zakupy. Wydano ponad już 17 mln

W czwartek zaczęły się pierwsze pierwsze zakupy realizowane ze zbiórki przeprowadzonej podczas 24. Finału WOŚP, który odbył się 10 stycznia tego roku. Zakupiono 2655 łóżek m.in dla oddziałów geriatrii. Wydano już ponad 17 mln złotych.

Szydło do opozycji: Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie

Dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska - stwierdziła w Sejmie premier Beata Szydło, przedstawiając informację rządu ws. komunikatu Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce. W trakcie swojego wystąpienia wytknęła opozycji, że ta - jej zdaniem - zapomniała o tym, iż Polska jest suwerennym krajem.

Nie żyje Andrzej Urbański

W piątek rano zmarł Andrzej Urbański, były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były prezes telewizji publicznej. Miał 62 lata, walczył z chorobą nowotworową.

Stępień: niewykluczone, że Kaczyński odpowie przed sądem

Prezes Kaczyński namawiając panią premier do nieopublikowania wyroku, podżega ją do popełnienia przestępstwa - mówił we "Wstajesz i wiesz" Jerzy Stępień. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego to otwiera drogę do postawienia w przyszłości prezesa PiS przed sądem.

Ekspert: gdyby doszło do wybuchu w autobusie, nikt nie wyszedłby bez szwanku

Próba dotknięcia lub przesunięcia ładunku może doprowadzić do wybuchu. Po jego ujawnieniu zależy jak najszybciej odizolować miejsce, w którym znajduje się ładunek i powiadomić stosowne służby - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 podinsp. Zbigniew Pluciak, były krajowy policyjny koordynator ds. pirotechniki Komendy Głównej Policji.

Wymiana ambasadora w Watykanie tuż przed wizytą Franciszka

Prawo i Sprawiedliwość zmienia ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej będzie Janusz Kotański. Zastąpi on Piotra Nowinę-Konopkę. Zmiana jest o tyle istotna, że nastąpi to na kilka tygodni przed wizytą papieża Franciszka w Polsce i Światowymi Dniami Młodzieży. Materiał "Faktów" TVN.

Powstanie polska NSA? Taka służba to korzyści, ale i kontrowersje

Według nieoficjalnych informacji, Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się nad utworzeniem polskiej służby teleinformatycznej, która byłaby polskim odpowiednikiem agencji NSA. To właśnie kontrowersyjne działania tej służby wywiadowczej obnażył Edward Snowden. Innym były pracownik NSA William Binney wyjaśniał w rozmowie z TVN24, co charakteryzowało działanie tej struktury. Materiał "Polska i Świat".