- Wojska Obrony Terytorialnej wchodzą w ostatnią fazę swojej realizacji. W tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o powołaniu WOT - powiedział w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że koszty budowy WOT w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii.
Antoni Macierewicz wyjaśniał szczegóły powstawania Wojsk Obrony Terytorialnej. Na konferencji prasowej towarzyszyli mu dowódca WOT płk Wiesław Kukuła, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej płk dr inż. Ryszard Parafianowicz oraz zastępca dyrektora Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej MON płk Artur Dębczak.
- Wojska Obrony Terytorialnej wchodzą w ostatnią fazę swojej realizacji. W tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o powołaniu WOT, ustawy, która formułuje podstawowe zasady, a także zawiera wszystkie elementy związane ze strukturą organizacyjną, liczebnością oraz niezbędnymi na to funduszami - mówił minister obrony narodowej.
Szef MON: Budowa WOT bez wpływu na tempo procesu modernizacji armii
- Pieniądze wydane na budowę Wojsk Obrony Terytorialnej w żaden sposób nie będą kolidowały z modernizacją polskiej armii - zaznaczył Macierewicz. Minister odniósł się w ten sposób do opinii, że budowa WOT może ograniczyć finanse przeznaczone na modernizację wojska.
- Wojska Obrony Terytorialnej są niewątpliwie najtańszym sposobem zwiększenia armii i zwiększenia jej zdolności obronnych kraju - podkreślał.
- Wszyscy specjaliści podkreślają, że jest to najlepszy sposób odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe, które tak dały się w znaki wolnemu światu na skutek agresji Rosji na Ukrainie - stwierdzi Macierewicz.
Podkreślał, że wojska obrony terytorialnej są "odpowiedzią na powszechne dążenie Polaków, którzy widząc zagrożenia, tworzyli struktury paramilitarne".
Macierewicz: dowódca WOT podlega szefowi MON
Przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej będą kolejnym rodzajem sił zbrojnych. Dodał, że dowódca WOT, podobnie jak dowódcy wszystkich innych rodzajów sił zbrojnych, podlegają ministrowi obrony narodowej.
- Ta sprawie wielokrotnie była dyskutowana w sposób świadczący o braku zrozumienia struktury wojska. Chcę przypomnieć, że wszyscy żołnierze Wojska Polskiego są podlegli ministrowi obrony narodowej, nie tylko dowódcy rodzajów sił zbrojnych - powiedział Antoni Macierewicz.
53 tys. żołnierzy do 2019 roku
- Wojska Obrony Terytorialnej w tym roku obejmą trzy brygady sytuowane w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Będą równocześnie utworzone cztery bataliony - wyjaśniał. Macierewicz dodał, że chodzi łącznie o mniej więcej trzy tysiące żołnierzy WOT w tym roku.
Dodał, że w 2019 r. WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy. Wyjaśniał, że za powołaniem WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych przemawiają ich liczebność (jedna trzecia obecnego stanu polskiej armii ) oraz przewidziane dla nich zadania.
WOT mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Według rządu będą też mogły zwalczać zagrożenia niemilitarne, prowadząc działania informacyjne i edukacyjne.
Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania obrony terytorialnej do 2019 r. wyniosą ok. 3,6 mld zł.
Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24