Nie żyje kardynał Franciszek Macharski

Podziwiany za otwartość i wrażliwość na problemy potrzebujących. Wierni i współpracownicy zapamiętali Go jako człowieka skromnego, ciepłego i bezpośredniego, wielbiciela nowinek technicznych. "Byłem raptus, okiełznała mnie matka" - mówił o sobie z uśmiechem kardynał Franciszek Macharski. Przyjaciel Karola Wojtyły zmarł we wtorek w wieku 89 lat.

"Polska już nie jest pieszczochem inwestorów" #PisząoPolsce

Nowe podatki i polityczna niestabilność skłaniają firmy z całej Europy do zastanowienia się nad atrakcyjnością Polski - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Powołując się na sondaże i ekspertów, dziennikarze stwierdzają, że Polska przestała być "pieszczochem" inwestorów. W podobnym tonie #PisząoPolsce agencje Bloomberg i Reuters.

NSA: parkowanie w sobotę powinno być darmowe. Miasta się ociągają

Choć Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pobieranie należności w miejskiej strefie parkowania w sobotę jest niezgodne z prawem, samorządom trudno pogodzić się z tą decyzją. Urzędnicy tłumaczą, że nie chodzi tylko o dodatkowe pieniądze zasilające budżet, a przede wszystkim o wygodę mieszkańców. Materiał magazynu "Polska i świat".

Godzina "W" w kamerze 360 stopni

"Około godz. piątej (po południu) dały się słyszeć odgłosy strzelaniny, huk dział oraz krzyk 'hura!'. Wszyscy od razu uświadomili sobie, że to powstanie, choć to słowo znali głównie z książek i historii. Dostrzeżono pierwszego powstańca" - tak o początku Powstania Warszawskiego pisał Miron Białoszewski. I właśnie 1 sierpnia - punktualnie o godzinie 17 w stolicy zawyły syreny, warszawiacy zatrzymali się na chwilę i uczcili pamięć Powstańców. Zobacz wideo 360 stopni.

Tak motocykliści uczcili pamięć Powstańców. Nagranie z kamery 360 stopni

Nie tylko wycie syren oraz klaksony aut. Wokół ronda Dmowskiego rozległ się także głośny ryk silników. Tak grupa motocyklistów uczciła pamięć o bohaterach Warszawy. - Wielu z nich swoje maszyny przyozdobiło w znak Polski Walczącej i biało-czerwone barwy. Po zakończeniu uroczystości w centrum udali się na cmentarz na Wolę - mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

"Czuję się poniżona i upokorzona jako powstaniec"

- Jak wam się nie podoba powstanie, to mówcie. Nie udawajcie, że poważacie tych ludzi, a robicie zupełnie coś innego - to apel, z jakim zwróciła się do polityków sanitariuszka Anna Jakubowska, ps. Paulinka. Uczestniczka Powstania Warszawskiego była gościem programu "Tak jest".

Nowa ustawa o Trybunale opublikowana

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w poniedziałek nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sobotę.

Żołnierz wrócił z zagranicznej misji, omal nie zabił go pijany kierowca

- Widziałem, jak samochód wpada w poślizg i bokiem zmiata rowerzystę z jezdni. Spodziewałem się najgorszego - mówi tvn24.pl Łukasz Berliński, strażnik miejski z Łodzi i świadek wypadku, do którego doszło pod Łodzią. Sprawcą jest pijany kierowca; ciężko ranny rowerzysta to żołnierz, który dopiero wrócił z zagranicznej misji.

Poszedł pić, zgubił się w polu kukurydzy

Wieczorem kupił alkohol i schował się na dużym polu kukurydzy. Kiedy następnego dnia nie wrócił do domu, jego żona zaalarmowała policję. Funkcjonariusze sprowadzili 30-metrowy wysięgnik i znaleźli wycieńczonego mężczyznę wśród zbóż.

"Rola prezesa TK jest znana. Prezydent uznał, że lepiej podpisać tę ustawę"

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym podpisana przez prezydenta. - W nowelizacji ustawy o TK nie ma tego typu zapisów, które powodowałyby jakiś paraliż. Natomiast cały spór wokół TK jest sporem politycznym i on będzie funkcjonował, ponieważ opozycja chce uczynić z Trybunału taki sztandar walki politycznej - ocenił w rozmowie z TVN24 sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera.