Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

Będzie czystka w dyplomacji. Ambasadora Przyłębskiego może nie objąć

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza zrobić czystkę w dyplomacji. Nie wiadomo jednak, czy ustawa o służbie zagranicznej obejmie Andrzeja Przyłębskiego, polskiego ambasadora w Berlinie, który miał poświadczyć nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że władze Prawa i Sprawiedliwości miały informacje o jego współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w czasach studenckich. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Tsunami trwa. Lista odchodzących dowódców się wydłuża

Nie ustają doniesienia o kolejnych odejściach najwyższych dowódców polskiego wojska. Teraz do tej listy dołącza generał Jerzy Gut, odpowiadający za wojska specjalne. Za rządów Antoniego Macierewicza w MON w półtora roku zmieniła się większość najwyższych dowódców.

Jednolita cena książki, by ratować księgarnie? "Czytelnik zapłaci więcej"

Jednolita cena książki przez rok od premiery to propozycja Polskiej Izbie Książki, która przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. Zmiany - zdaniem pomysłodawców - mają pomóc w ratowaniu małych księgarni. Część ekspertów twierdzi jednak, że czytelnik będzie musiał przez to płacić za książki więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak spada. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Fala odejść z armii. "Trudno ich zatrzymywać siłą"

- Dopóki te dymisje i te zmiany personalne nie doprowadzają do destabilizacji sytuacji w wojsku, to oczywiście sytuacja jest opanowana i prezydent Andrzej Duda jako zwierzchnik sił zbrojnych nie ma powodu do niepokoju - mówił w "Faktach po Faktach" o zmianach w polskiej armii i dymisji generała Jerzego Guta, szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta.

Sekrety podniebnych filmowców. Jak się robi takie niezwykłe ujęcia?

Złoty Niedźwiedź dla polskich paralotniarzy. Członkowie grupy Falco 2 z Torunia zostali docenieni za podniebne ujęcia na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie. Ich film dokumentuje loty nad Irakiem, Brazylią, południową Francją, a także w Polską. O swojej pasji i nagrodzonej produkcji opowiadali w rozmowie z reporterem TVN24 Mariuszem Sidorkiewiczem.

"Czystki" czy "konieczna ustawa"? Rząd przyjął projekt zmian w służbie zagranicznej

- Ta ustawa jest konieczna - twierdzi premier Beata Szydło. - Dzisiaj nie musimy mieć w dyplomacji osób, które zaczynały swoją karierę w głębokim PRL-u - wtóruje jej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - Takiej czystki nie robiły żadne reżimy - odpowiada Platforma Obywatelska, która na projekcie nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej nie zostawia suchej nitki.

Celnicy weszli do nielegalnego kasyna

Dwanaście automatów do gry, ruletkę i ponad 3,4 tysiąca złotych w gotówce znaleźli funkcjonariusze, którzy skontrolowali nielegalne kasyno w Szczecinie. Teraz sprawdzają, kto je prowadził.

"Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku". Amerykanie szykują się na Polskę

Amerykańscy żołnierze wysyłani do stacjonowania w polskich bazach są szykowani na nowe doświadczenia. Jak pisze "Wall Street Journal", dowództwo zdecydowało się nie zapewniać im takich "luksusów" jak restauracje sieci fastfoodów. Mają żywić się tak jak Polacy i razem z nimi, aby zacieśnić więzy braterstwa broni. - Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku. Irlandczycy jakoś wykombinowali, jak zrobić to interesującym. Wy też dacie radę - powiedział cytowany przez "WSJ" generał Ben Hodges, dowódca US Army w Europie.

Zabezpieczyli majątek o wartości 73 milionów. Jeden z najbogatszych Polaków zostaje w areszcie

Romuald Ś., jeden z najbogatszych Polaków, któremu śledczy zarzucają m.in. pranie brudnych pieniędzy i udział w wyłudzeniu 79 mln złotych, kolejne trzy miesiące spędzi w areszcie. Wnioskowała o to prokuratura. Za kratkami zostaje też Beata G., dwóch innych podejrzanych areszt opuściło. Śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych: luksusowe samochody, nieruchomości i kolekcję zegarków. W sumie o wartości 73 milionów złotych.

"Zobaczyłem ją, jak była już na masce. Nie zatrzymałem się, bo nie miałem prawa jazdy"

- Mignęli mi ludzie po lewej stronie, ale ją zobaczyłem dopiero, jak była już na masce - powiedział śledczym 27-latek podejrzany o śmiertelne potrącenie 55-letniej kobiety na przejściu dla pieszych w Zgierzu (woj. łódzkie). Podejrzany nie zatrzymał się, bo jak zeznał, nie miał prawa jazdy. Dwa dni przed wypadkiem usłyszał zarzuty jazdy po alkoholu. Wcześniej był karany m.in. za rozboje.

Ponad czterdziestotonową Iglicę podnosili blisko dwie godziny. Bardzo trudna operacja

Po ponad pół roku wrocławska Iglica wróciła na swoje miejsce. Latem ubiegłego roku została położona na ziemię. Trzeba było to zrobić, by symbol stolicy Dolnego Śląska przeszedł remont. Wypiaskowana, zakonserwowana i lśniąca miała wrócić do pionu już w listopadzie. Jednak wtedy zawiodła jedna ze śrub mocujących stalową konstrukcję. Teraz się udało. - Byliśmy przygotowani perfekcyjnie - mówią inżynierowie.

Świadczenia, podatki, limity. Jaka przyszłość czeka Polaków na Wyspach?

Większość tych, którzy płacą tu podatki, mają tu kredyty, potrafią udowodnić, że na Wyspach byli jeszcze przed referendum, najpewniej nie ma powodów do obaw - relacjonuje Maciej Woroch. Po zgodzie brytyjskiego parlamentu na rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu korespondent "Faktów" TVN wyjaśnia, czego mogą spodziewać się Polacy żyjący na Wyspach Brytyjskich.