Komisja odrzuciła poprawki opozycji. Ustawą PiS zajmie się Senat

W piątek po godzinie 1.30 w nocy senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniowała przyjęcie bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Platforma Obywatelska wniosła kilkaset poprawek. Obrady zagłuszali demonstranci protestujący pod oknami. W piątek rano ustawą zajmie się cały Senat.

Protesty zagłuszyły obrady komisji. "Nie chciałbym, żeby te słowa zostały odebrane pod moim adresem"

Podczas obrad komisji senackiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym słychać było okrzyki protestujących. Zareagował na to przemawiający na komisji Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Panie przewodniczący, ja nie chciałbym, żeby te słowa z tyłu, zostały odebrane pod moim adresem w momencie, kiedy ja przemawiam. Czuję się dość niekomfortowo w tej sytuacji - powiedział Bodnar. - Pani i pan senator otworzyli okna i ja na to nic nie poradzę - odpowiedział prowadzący obrady komisji senator PiS Rober Mamątow.

Rzeczniczka Departamentu Stanu o zmianach w sądownictwie: jesteśmy zaniepokojeni

- Jesteśmy zaniepokojeni ciągłą pracą polskiego rządu nad prawem, wydaje się, ograniczającym władzę sądowniczą i potencjalnie osłabiającym zasadę praworządności - mówiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Faktów" TVN Marcina Wrony. - Przyglądamy się sytuacji uważnie - dodała.

"Szach mat, panie prezydencie"

- Okazuje się, że jak się wczytamy w przepisy ustawy, to w mojej ocenie prezydent został wmanewrowany bardzo mocno - mówił o nowej ustawie o Sądzie Najwyższym prawnik Piotr Schramm.

"Chcemy weta". Protesty w wielu polskich miastach

W czwartek w wielu miejscach Polski zorganizowano protesty przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim zgodnie z szacunkami policji zebrało się 14 tysięcy osób, według rzecznika ratusza - 50 tysięcy. Uczestnicy demonstracji apelowali do prezydenta Andrzeja Duda o zawetowanie ustaw dotyczących sądownictwa.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie potępiajmy sędziów, którzy zostaną

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po zmianach. Na pewno będzie inny. Pozostaną w nim jednak jacyś wskazani sędziowie, którzy będą w trudnej sytuacji etyczno-moralnej - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. - Chciałabym zaapelować, żeby tych sędziów nie potępiać. To nie będzie tak, że to będą jacyś kolaboranci albo sami zwolennicy PiS - dodał.

"Dzisiejszy dzień jest końcem nadzwyczajnej kasty"

Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy, żeby Polacy, idąc do sądu, wiedzieli, że trafią na uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"NYT" z Polską na okładce. Media o tym, jak "PiS odwraca się od demokracji"

Podejście Komisji Europejskiej w sprawie Polski ucieszyło wielu w Brukseli - pisze portal Politico, komentując ostatnie ostre słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Zagraniczne media obszernie piszą o zmianach w Sądzie Najwyższym forsowanych przez PiS w Sejmie oraz ulicznych protestach. Zdjęcie demonstrujących przed Pałacem Prezydenckim trafiło na czwartkową okładkę dziennika "The New York Times".

Nowoczesna wręcza "książki o tyranii". Brudziński: proszę uporządkować, żeby na głowę nie spadło

- Przekazuję panu marszałkowi tę książkę, abyście się z nią zapoznali - powiedział w Sejmie Ryszard Petru (Nowoczesna), trzymając w ręce "książkę o powstawaniu tyranii". - Bardzo dziękujemy, nigdy dosyć czytania. Im więcej Polaków będzie czytało ze zrozumieniem, tym lepiej dla nas wszystkich - odpowiedział mu wicemarszałek Joachim Brudziński. Po chwili, poza jedną książką, na stole marszałka pojawiły się dziesiątki innych. - Proszę o uporządkowanie tego, żeby komuś na głowę nie spadło - dodał wtedy Brudziński.

RPO: skierowałem do prezydenta pismo, prosząc o weto

- Skierowałem do prezydenta Andrzeja Dudy pismo, prosząc o weto w sprawie ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Podtrzymał też, że zaproponowany przez prezydenta wybór części sędziów KRS przez Sejm większością 3/5 głosów pozostaje niekonstytucyjny.

Sondaż poparcia przed awanturą w sprawie Sądu Najwyższego: PiS z ogromną przewagą

38 procent osób deklarujących w lipcu gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public. Na drugim miejscu znalazła się PO z 19-procentowym poparciem. Kolejne miejsca zajęły Kukiz'15 - na to ugrupowanie chce głosować dziewięć procent i Nowoczesna - osiem procent. Sondaż wykonano jednak w dniach 7-12 lipca, przed rozpoczęciem kolejnego kryzysu sejmowego.

Bolek i Lolek założą własne rodziny

Dwa dwuletnie lwy opuściły swój wybieg w gdańskim zoo. Dorosły i teraz założą swoje rodziny w ogrodach zoologicznych w Brnie i Chorzowie. Podobny los spotka też ich przyrodniego brata.

"Naruszono wszelkie zasady konstytucji". Prezydent z "piękną okazją do zawetowania"

To jest bardzo swobodne podejście do regulaminu Sejmu. Widać było, że przewodniczący komisji chciał jak najszybciej te obrady zakończyć - tak blokowe głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym skomentował prof. Marek Chmaj. - Skoro zgłaszają tysiąc poprawek to i tysiąc poprawek można odrzucić. To jest zagadnienie obstrukcji parlamentarnej - stwierdził z kolei dr hab. Ryszard Piotrowski.