"Nie było żadnej podstawy do wykluczenia"

- Hańba, jesteście beznadziejni - powiedział Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) w Sejmie, kierując swoje słowa w stronę posłów PiS-u. Chwilę później wicemarszałek Terlecki (PiS) podjął decyzję o wykluczeniu go z obrad. Nowoczesna odwołała się od decyzji do Prezydium Sejmu. Po przerwie w obradach wicemarszałek wycofał wniosek o wykluczenie.

Chronologia nocnych wydarzeń w Sejmie. Awantura o Sąd Najwyższy godzina po godzinie

W nocy ze środy na czwartek w bardzo burzliwej atmosferze obradowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zajmowała się projektem ustawy autorstwa posłów PiS dotyczącej Sądu Najwyższego. Komisja negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Zobacz, co działo się w Sejmie godzina po godzinie.

"Zostało zrealizowane nielegalne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości"

"Pracowaliśmy nad tysiącami poprawek. Oni wyrzucili to do kosza", "staraliśmy się zabrać głos, prokurator nie pozwalał", "zostało zrealizowane nielegalne posiedzenie Komisji Sprawiedliwości" - posłowie Platformy Obywatelskiej, Monika Wielichowska, Krystyna Szumalis i Michał Szczerba, wyszli w nocy do protestujących przed Sejmem.

Wieczorem orędzie premier Szydło

Premier Beata Szydło o godzinie 20. wygłosi orędzie - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jej wystąpienie będzie miało miejsce kilka godzin po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

"Obóz kaźni dla zwierząt. Tutaj był ocelot bez dwóch łap"

"Obóz kaźni" czy hodowla egzotycznych zwierząt? Jako jedyni uzyskaliśmy zgodę na wejście z kamerą na teren ośrodka zabezpieczonego przez policję. Funkcjonariusze, organizacje prozwierzęce oraz pracownicy poznańskiego zoo weszli na teren Animal Breeding Center Okapi we wsi Pysząca pod Poznaniem, po sygnałach o znęcaniu się nad zwierzętami. Na miejscu zastali wstrząsający widok. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

"Kontrola polityków nad sądami to będzie sądownictwo trupów"

W nocy z środy na czwartek Komisja Sprawiedliwości odrzuciła w jednym bloku głosowań wszystkie poprawki opozycji do ustawy o Sądzie Najwyższym. - To są obrazy, których nie zapomni się chyba do końca życia. Historia dzieje się na naszych oczach, jest to moment przełomowy, który zdecyduje o tym, jak będzie wyglądało kilka lub kilkanaście lat naszego kraju - skomentował sprawę w rozmowie z TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iusititia.

Andżelika Możdżanowska opuściła klub PSL

- Posłanka Andżelika Możdżanowska opuściła klub. Dziękujemy jej za dotychczasową współpracę i życzymy powodzenia - powiedział w środę rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Poinformował, że klub prawdopodobnie jeszcze w środę zdecyduje, kto zastąpi Możdżanowską w komisji śledczej ds. Amber Gold.

Wielka awantura o Sąd Najwyższy. Opozycja kończy hymnem

Po burzliwych obradach sejmowa Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Poprawki PiS zostały zaopiniowane pozytywnie. Opozycja protestowała przeciwko głosowaniu w blokach. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę Kaczyńskiego". Pod koniec posiedzenia miała miejsce szarpanina o mikrofon Stanisława Piotrowicza. Śpiewano także hymn państwowy.

Piotrowicz: od Platformy nauczyłem się, jak radzić sobie z obstrukcją

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki opozycji do projektu o Sądzie Najwyższym. Pozytywnie zaopiniowała zaś poprawki PiS. Po zakończeniu blokowych głosowań obrady komisji zamknięto około godziny 0.30 w nocy. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) zaznaczył, że opozycja chciała zastosować wszystkie środki, włącznie z przemocą, by sparaliżować prace komisji.

Szarpanina na sejmowej komisji o mikrofon Piotrowicza

Po tym jak Komisja Sprawiedliwości odrzuciła w jednym bloku głosowań wszystkie poprawki PO do ustawy o Sądzie Najwyższym, na sali wybuchła kolejna awantura. Część przedstawicieli opozycji otoczyła stół prezydialny. Posłowie opozycji odebrali mikrofon przewodniczącemu komisji. Zaraz potem zostało ogłoszone 10 minut przerwy.

"Tak wyglądają dyktatorzy, których goni strach przed własnym społeczeństwem"

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. - Ten młody lider czy młoda liderka, która zdobędzie nasze zaufanie, stanie przed takim ciężarem do udźwignięcia, jaki miał Tadeusz Mazowiecki - dodał. Według niego ostatnie działania obozu rządzącego przypominają "zachowanie ludzi w schyłkowej dyktaturze". Wtorkowe wydarzenia w Sejmie komentowali również w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oraz Ryszard Czarnecki (PiS).

Polacy na Litwie protestują. "Jesteśmy zbulwersowani"

Polacy na Litwie protestują przeciwko decyzji przerwania naboru na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. W środę zwrócili się do władz kraju z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

"Opcja atomowa". Co zawiera artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej?

Komisja Europejska jest bliska uruchomienia artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej - zapowiedział w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Jest to odpowiedź na zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapisy artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest nazywany "opcją atomową", a ich zastosowanie oznacza wprowadzenie sankcji wobec kraju członkowskiego.