Poprawka, która "umożliwia niezauważalne manipulowanie głosami wyborców". Przyjęta

Sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała w czwartek wieczorem projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa polityków PiS, który zakłada między innymi wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Duże kontrowersje budzi zmiana artykułu 41. Kodeksu wyborczego. "Wskazana zmiana sposobu ustalania ważności głosu umożliwia niezauważalne manipulowanie głosami wyborców" - alarmował przewodniczący PKW.

Próbowali przemycić ponad 5,6 miliona papierosów

Papierosy miały być przewiezione za pomocą kontenera. Był on po brzegi wypchany rolkami z folią z tworzywa sztucznego. Ładunek nie wyróżniał się na tle innych załadowanych w Singapurze. Skrywał jednak tajemnicę - ponad 5,6 miliona papierosów.

"Złodzieje się go bali, dilerzy się bali". Dziś musi udowadniać, że nie jest gangsterem

Marcin Miksza był jednym z najlepszych funkcjonariuszy olsztyńskiego CBŚP. Tropił największych narkotykowych przestępców i był w tym niezwykle skuteczny. Dziś nie ma już dla niego miejsca w szeregach policji, a przed prokuraturą musi udowadniać, że sam nie jest gangsterem. Czy po 18 latach służby padł ofiarą swoich dawnych kolegów? Po raz pierwszy zgodził się porozmawiać o tym przed kamerą. Reportaż "Polowanie na prawdziwego psa" Grzegorza Głuszaka już w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

Uciekał, jadąc pod prąd autostradą A2. Podróżowała z nim poszukiwana 14-latka

Policjanci od trzech dni szukali zaginionej 14-latki. Podejrzewali, że może podróżować białym mercedesem. I właśnie takie auto próbowali zatrzymać w Zgierzu. Bezskutecznie. Kierowca zaczął uciekać, ruszył w kierunku autostrady A2. Staranował bramki i przez 20 kilometrów uciekał, jadąc pod prąd. Zmuszał innych do zjeżdżania, dwa auta staranował.

Kornel Morawiecki o swoim synu: zjednoczy Polaków i Europejczyków

- To wspaniałe, wielkie wyzwanie dla mojego syna Mateusza Morawieckiego i dalszy ciąg dobrej zmiany. Jego osoba i działania będą bardziej jednoczyły Polaków i Europejczyków - ocenił Kornel Morawiecki (koło Wolni i Solidarni), odnosząc się do wysunięcia przez PiS kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera.

"Prawdopodobny scenariusz: Szydło kandydatem Polski na komisarza"

Czwartkowa rezygnacja Beaty Szydło ze stanowiska premiera rodzi pytania o jej polityczną przyszłość. Marcin Horała z PiS przyznał w piątek, że pozostanie Szydło w rządzie w funkcji wicepremiera to jeden z rozważanych wariantów. - Jednym z prawdopodobnych scenariuszy jest, że Beata Szydło będzie kandydatem Polski na komisarza w Komisji Europejskiej - podkreślił poseł.

"Na wiosnę prezes będzie premierem"

- To fundowanie koszmaru dwóm osobom, które wyraźnie się nie lubią i wyraźnie rywalizowały ze sobą. To nie do pomyślenia, żeby premier i wicepremier zamieniali się miejscami - ocenił Tomasz Siemoniak (PO) we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, komentując zmiany w rządzie. - To jest rozwiązanie na kilka miesięcy, tyle bomb jest podłożonych pod ten układ rządowy, że na wiosnę prezes będzie premierem - podkreślił.

"Polski Macron" czy "marionetka"? Zagraniczna prasa o Morawieckim

Nominacja Mateusza Morawieckiego na szefa rządu "pokazuje wolę złagodzenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej" - pisze dziennik "Le Monde". "Błyskotliwym bankierem" określiło Morawieckiego radio Europe1, które jako pierwsze we Francji powiadomiło o jego nominacji. "Deutsche Welle" porównuje przyszłego premiera Polski do prezydenta Francji - Emmanuela Macrona.

Pokonany przez fraszkę, zakochany w budżecie, mistrz PowerPointa. "Mówcie mi Mateusz"

Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu Mateusz Morawiecki, do tej pory łączący funkcje wicepremiera, ministra finansów i rozwoju, stanie na czele rządu w miejsce Beaty Szydło. Jednak zanim zdąży się zaprezentować w nowej roli, przypominamy jego oblicze - jak sam o sobie mówi - zakochanego w budżecie mistrza PowerPointa. Oto najciekawsze cytaty i żarty przyszłego premiera, w tym także - niezbyt udana - próba recytacji znanej fraszki.

"Strasznie ją przeczołgali. Po ludzku jej współczuję"

Była tak świetna, że musiała zrezygnować - ironizował Marcin Kierwiński z PO, pytany o zmianę na stanowisku premiera. Dla polityków opozycji, którzy w czwartek rano domagali się wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, jej wieczorna rezygnacja i wyznaczenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego na następcę to "próba przykrycia innych wydarzeń". Zdaniem Kierwińskiego Szydło była "zderzakiem, który trzeba było wymienić". - Strasznie ją przeczołgali. Po ludzku jej współczuję - przyznał Piotr Zgorzelski z PSL.

Ponad 80 poprawek do ustaw prezydenta. W piątek głosowanie

W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad prezydenckimi projektami nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Oba dokumenty - w porównaniu do pierwotnej wersji, zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta - zawierają w sumie ponad 80 poprawek, w zdecydowanej większości wniesionych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Morawiecki "może stać się politykiem o wysokim zaufaniu społecznym"

Beata Szydło stała się "rzecznikiem rządu", a nie kierownikiem rządu - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz w "Kropce nad i". Były premier skomentował w ten sposób przyczyny rezygnacji Beaty Szydło ze stanowiska premiera. Decyzja ta zapadła w czwartek podczas obrad Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Były premier odniósł się również do tego, że stanowisko to ma objąć teraz minister finansów i wicepremier, Mateusz Morawiecki.

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów.

"Ta polityka ani na jotę się nie zmieni". Trzaskowski o zmianie premiera

- Ja myślę, że jednak Jarosław Kaczyński zdecyduje się objąć tą funkcję - powiedział w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta Warszawy odniósł się w ten sposób do czwartkowego zebrania komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego ma zostać wyłoniony nowy szef rządu.