"Ja jestem stąd, ja chcę leczyć tu"

"Chcemy leczyć w Polsce" - to hasło sobotniego protestu lekarzy rezydentów przed Kancelarią Premiera, który jest efektem nieudanych rozmów z przedstawicielami rządu. To 13. dzień protestu głodowego. Materiał "Faktów po południu".

"Polskie kino nie należy jedynie do Polski". Wim Wenders napisał do ministra kultury

"Polskie kino (...) jest ważną częścią europejskiej i światowej kultury, dlatego więc wszyscy się o nie troszczymy" - napisał Wim Wenders, prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, w otwartym liście protestacyjnym do ministra kultury Piotra Glińskiego. EFA wyraziła swój sprzeciw wobec odwołania Magdaleny Sroki ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Duda: nie możemy patrzeć na UE jako na zamknięty klub

UE musi jasno i wyraźnie mówić, że jest otwarta na nowych członków. Ważne jest przesłanie, że warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który w sobotę uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

111 tomów, które przywracają pamięć. "Jedyne świadectwo, że te osoby w ogóle istniały"

Niezwykły dokument, który przedstawia historię walki o wolność. Podpisy tych, którzy przeżyli wojnę można obejrzeć w internecie. Często to jedyna pamiątka po nich, bo później wielu z nich nie miało już tyle szczęścia. Dzięki projektowi "Klasa 1926", który zgłębił tajemnice skrywane w "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych", można odszukać swoich przodków. Reportaż Brygidy Grysiak.

"Poziom wynagrodzeń początkujących medyków rażąco niski"

"Z troską obserwuję narastające od lat przyczyny, które doprowadziły do obecnego protestu młodych lekarzy" - napisał w liście do ministra zdrowia dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Maciej Małecki. Sobota jest trzynastym dniem protestu głodowego lekarzy rezydentów.

Kaczyński: chcemy zabezpieczyć wybory przed fałszowaniem

Przezroczysta urna, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym podczas głosowań i liczenia głosów, nowe zasady odnoszące się do drukowania kart - takie propozycje zmian w ordynacji wyborczej wskazał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Spotkał się w piątek w Spale z szefami klubów "Gazety Polskiej".

Błaszczak: nie będę narażał Polaków na zagrożenie

Polski rząd nie przedstawi deklaracji w sprawie przyjmowania uchodźców w ramach nowego unijnego programu przesiedleń - ogłosił w piątek po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Nowa polityka ma działać na zasadzie dobrowolności.

W gimnazjum podpisał się pod podziękowaniem dla USA. Dziś ma ponad 100 lat i wspomina

W 1926 roku jako jeden z pięciu i pół miliona Polaków podpisał "Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych". Tak nasi rodacy dziękowali wówczas za pomoc USA po I wojnie światowej. Był wśród nich Cyprian Skwarek. W lutym skończy 102 lata. Nie żyje już żaden inny z jego szkolnych kolegów - sygnatariuszy dokumentu. Reportaż Brygidy Grysiak dla magazynu "Polska i Świat".

Lekarze rezydenci: jesteśmy agentami zmiany, dobrej zmiany

- To my chcieliśmy się spotkać z panią premier Szydło w środę, żeby zdążyć przed teatrem politycznym w czwartek i piątek - powiedział przedstawiciel lekarzy rezydentów Łukasz Jankowski w programie "Piaskiem po oczach" TVN24. - Kompletnie nie mają znaczenia nasze poglądy polityczne - przekonywała Marta Moczydłowska, lekarka stażystka, uczestnicząca w strajku głodowym od ośmiu dni.

Biedroń: jeśli pozwolimy, by tak mało zarabiali, oni nam wszyscy wyjadą

Szukam pediatry do miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Oferuję 12 tysięcy złotych i mieszkanie i nie mogę nikogo znaleźć. Nie dlatego, że ta pensja jest za niska, ale dlatego, że pediatrów w Polsce jest bardzo mało - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Słupska Robert Biedroń. Odniósł się do protestu głodowego lekarzy rezydentów, który trwa od 12 dni.

Wiceszef MSZ: ONZ nie powinna angażować się w promowanie aborcji

Różne państwa członkowskie mają własne rozwiązania w tej sprawie. Nie widzimy żadnych podstaw do tego, aby na gruncie prawa międzynarodowego doszukiwać się podstaw do prawa do aborcji - mówił w piątek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Odniósł się do stanowiska Polski skierowanego do Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Zaproponował pomoc staruszce. Potem ją okradł

Podszedł do staruszki, która poruszała się przy pomocy balkonika i zaoferował jej pomoc. Skorzystała. Młody mężczyzna wziął od niej siatki z zakupami. Jak się później okazało, nie zrobił tego bezinteresownie.

Tak wysokiego poparcia PiS jeszcze nigdy nie miało. Sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w październiku, na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 procent badanych, deklarujących udział w głosowaniu. PO uzyskałaby 16 procent oparcia, Kukiz'15 - 8 procent, a Nowoczesna 6 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wielki zwolennik obrony terytorialnej krytykuje Macierewicza i odchodzi. "Zaczęli od tyłu"

Romuald Szeremietiew ogłosił swoje odejście z Akademii Sztuki Wojennej. Od lat promował koncepcję oparcia obrony Polski o obronę terytorialną i w związku z tym początkowo popierał Antoniego Macierewicza. Teraz mówi jednak, że krytycznie ocenia działania MON, wobec czego nie może pracować na uczelni podległej ministrowi. W jego ocenie ministerstwo stara się budować obronę Polski "od tyłu", bez solidnej podstawy.

Ukradł wózek niepełnosprawnej. "Zamierzał wozić nim złom"

Czterdzieści minut. Tyle potrzebowali policjanci z Zielonej Góry, żeby znaleźć skradziony wózek inwalidzki. Zabrał go 75-latek, który zamierzał... wozić nim złom. Na razie mężczyzna trzeźwieje w policyjnej izbie zatrzymań. - Prawdopodobnie usłyszy zarzut kradzieży - informuje policja.