Sąd Najwyższy o "pochopnych wypowiedziach" i "niedopuszczalnej ingerencji"

"Takie wypowiedzi naruszają fundamenty państwa prawa, a Sąd Najwyższy, nie tylko jest uprawniony, ale i wręcz zobowiązany, do wykładni przepisów prawa, w tym także ustawy zasadniczej" - stwierdził w oświadczeniu sędzia i rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski, odwołując się do komentarzy między innymi polityków dotyczących uchwały Sądu w sprawie prezydenckich ułaskawień.

"Przed nami jeszcze 50 ekshumacji"

W miarę kolejnych ekshumacji obraz jest coraz gorszy - powiedział w piątek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Jak dodał, nie można wykluczyć, że doszło do kolejnych przypadków "zamian ciał i wymieszania elementów ludzkich ciał".

"Co mam powiedzieć klientom, którzy nie są zadowoleni z rozstrzygnięcia sądu?"

- Przyjmuję z dużym niepokojem wypowiedzi ministrów z kancelarii pana prezydenta. Co ja mam powiedzieć tym swoim klientom, którzy też nie zawsze są do końca zadowoleni z rozstrzygnięcia sądu w ich konkretnej sprawie? Czy to oznacza, że mają się do tego orzeczenia nie stosować? Bylibyśmy o krok od chaosu - mówił we "Wstajesz i wiesz" mecenas Łukasz Chojniak, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarzuty dla pięciorga pracowników sądu

Pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie usłyszało zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania korzyści majątkowych i prania brudnych pieniędzy w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia wielu milionów złotych na szkodę tego sądu.

Pytania o rolę prokuratora Pasionka

Jaka była rola prokuratora Pasionka w śledztwie w sprawie katastrofy w Smoleńsku? Czy dałoby się uniknąć ekshumacji? Zastępca prokuratora generalnego jest oburzony pomyłkami, ale milczy, gdy jest pytany o to, co sam zrobił tuż po katastrofie. Trzy dni po rozbiciu się polskiego samolotu był w Rosji. Miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. Materiał "Polski i Świata".

"Ułaskawmy całe społeczeństwo na 10 lat, wymiar sprawiedliwości będzie miał spokój"

Andrzej Duda, który półtora roku temu, jak to ujął, "uwolnił" sądy od sprawy Mariusza Kamińskiego, ułaskawiając go, teraz w swoisty sposób uwalnia też sam siebie z uznania uchwały Sądu Najwyższego. Sąd orzekł, że prezydent nie mógł ułaskawić osoby nie uznanej jeszcze prawomocnie za winną. Warto w tej sprawie zwrócić uwagę na często powtarzany przez prezydenckich ministrów zwrot "w naszym przekonaniu". Materiał programu "Czarno na Białym".

"Jarosław Kaczyński mści się na Polsce"

Nie ma woli, żeby upamiętnić 28. rocznicę częściowo wolnych wyborów czerwcowych, ponieważ Jarosław Kaczyński nienawidzi tej Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Ta Polska zabiła jego brata, tego kogo kochał. On się dziś mści na Polsce. On odwraca Polskę do góry nogami. On w Polsce chce zmienić wszystko - wyjaśnił.

Dzień Dziecka w Sejmie. "Unia Europejska jak Rzesza", "musi być zniszczona"

Unia Europejska w swoich działaniach na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczyna przypominać raczej Rzeszę Europejską - mówił młody poseł podczas posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Dziś komuniści już nie są czerwoni, dziś komuniści są niebiescy. Poza tym sądzę, że Unia Europejska musi być zniszczona - przekonywał inny uczestnik.

Pigułka "dzień po" na receptę? Senat za

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę i wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Wiceszef MSZ: podział Unii Europejskiej nie rozwiąże żadnego z jej problemów

Podział Europy tylko przyspieszy proces jej obsuwania się z głównego stołu, jeżeli chodzi o kształtowanie reguł - powiedział w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański. - Będziemy namawiać partnerów, by tego rodzaju recepty porzucić i znaleźć duży wspólny mianownik, żeby odbudować ufność w przyszłość Europy - dodał.