Magierowski w Rzymie "wyjaśniał wątpliwości" wokół ustawy o IPN

Celem nowelizacji ustawy o IPN nie jest to, by ograniczyć badania historyczne bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście. Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń - oświadczył w poniedziałek w Rzymie wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski w czasie konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem.

Przewiózł kontrolera biletów na masce samochodu

Auto zatrzymuje się na przystanku, a po chwili na jego maskę wskakuje mężczyzna. Samochód rusza. Mężczyzna na masce to kontroler biletów, przejechał tak kilkaset metrów. Co było przyczyną nieodpowiedzialnego zachowania kontrolera i prowadzącego samochód kierowcy? Wersje zdarzenia są dwie, a sprawę wyjaśnia policja.

Ministerstwo proponuje zmiany w prawie łowieckim

Zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować, czy możliwość wyłączenia swojej nieruchomości z polowań bez podawania przyczyny - na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. Takie między innymi rekomendacje do nowelizacji prawa łowieckiego przedstawiło Ministerstwo Środowiska.

Ambasador Izraela o ustawie o IPN: może służyć do oskarżania ocalałych z Zagłady

Ambasador Izraela Anna Azari w TVN24 wyjaśniała, skąd według izraelskiej strony biorą się kontrowersje wokół znowelizowanych przepisów o Instytucie Pamięci Narodowej. - W Izraelu ta ustawa jest taktowana jako możliwość oskarżania dziennikarzy czy samych ocalałych z Holocaustu, którzy dają świadectwo o swojej historii - stwierdziła. Podkreśliła, że jej zdaniem te przepisy mogą wywołać "o wiele większą burzę" w jej ojczyźnie niż w Polsce.

"Edukacja i współpraca jedyną drogą porozumienia"

I Izrael, i Polska powinny być wzajemnie zainteresowane, żeby wiedza o naszych krajach w obu społeczeństwach była jak największa - stwierdził w internetowej części "Jeden na jeden" w tvn24.pl szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk: emocje powinny opaść

Sam Izrael posiada takie zapisy w swoim prawie. Trzeba ze zdziwieniem przyjąć, że polska nowelizacja prawa wywołuje takie emocje - komentował w "Jeden na jeden" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odniósł się do uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN, którą krytykują władze Izraela.

Spór o nowelizację ustawy o IPN. Co powinny zrobić strony?

Polski parlament przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadza kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Planowana zmiana spotkała się z krytyką władz Izraela. Co powinny zrobić strony, żeby rozwiązać konflikt? Zagłosuj w naszej sondzie.

"Polska pod rządami PiS brunatnieje"

- PiS z przerażeniem zorientował się, że widzi to świat. I szuka rozwiązania, żeby z tego uciec - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz. Były szef MSWiA odniósł się w ten sposób między innymi do niedawno wyemitowanego reportażu "Superwizjera", w którym dziennikarze TVN udokumentowali działalność polskich neonazistów.

Zabawy w białym puchu. Ta panda kocha śnieg

W zoo na północy Chin pandy bawią się na wybiegu bez względu na pogodę. Śnieg szczególnie upodobała sobie panda Qin Qin, która według pracowników parku lubi takie zabawy nawet po zmroku.

"Doszło do przykrego kryzysu"

- Teraz odpowiedzialność powinni przejąć politycy po to, aby ten kryzys o naturze nie tylko prawnej, ale przede wszystkim politycznej zażegnać - powiedział w studio TVN24 Jacek Stawiski, dziennikarz TVN24 BiS. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz reakcji władz Izraela na nowe przepisy.