Biorąc pod uwagę wizerunek Polski i bardzo ambitne oczekiwania wobec decyzji szczytu NATO w Warszawie, udział Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu przychodzi w ostatnim możliwym momencie – mówił w Sejmie wiceszef MON Tomasz Szatkowski. Politycy opozycji ocenili, że podjęcie takiej decyzji przed zbliżającymi się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży naraża uczestników tych wydarzeń na zagrożenie.

80 tirów na godzinę mknie ulicą Przemysłową. A żeby było szybciej czasem mknie po chodnikach. Mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych mają dość - zaczęli parkować swoje auta wzdłuż jezdni. Kretynizm na kółkach – wściekają się kierowcy tirów i tworzą zatory, bo fruwać nad osobówkami nie będą. A co na to samorządowcy? Chcą zbudować inną drogę dla ciężarówek. Problem w tym, że w tym miejscu właśnie stanęły… inne domy.

- Polskiemu rządowi bardzo zależało na tym, żeby nie było nacisków ze strony Amerykanów na to, żeby w Polsce zrobić porządek z Trybunałem. Może to jakiś większy deal - mówił Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej. Jego zdaniem wysłanie polskich wojsk na Bliski Wschód ma związek z konfliktem o Trybunał Konstytucyjny.

- Antoni Macierewicz to tak szkodliwy minister, że warto do niego strzelać celnie i taką amunicją, która przebija kamizelkę kuloodporną - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, komentując złożony przez PO wniosek o wotum nieufności dla szefa MON. Zdaniem byłego wicepremiera, z takim działaniem należałoby zaczekać i "zgromadzić mocne argumenty, wobec których obecny obóz władzy będzie bezradny".

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by przed podpisaniem ustawy antyterrorystycznej wysłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Według szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha wejścia ustawy w życie nie można opóźniać.

- Należy zmienić formułę dotychczasowego gimnazjum. To jest moje osobiste głębokie przekonanie. Ja uważam, że należy je albo wydłużyć, albo zlikwidować - powiedział prezydent Andrzej Duda na wtorkowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju. Opowiedział się też za 4-letnimi liceami, rozszerzeniem nauczania historii oraz rozwojem szkolnictwa zawodowego.

Ofiary zbrodni popełnionych przez "ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem" - takie m.in. stwierdzenie znajduje się w projekcie uchwały Sejmu, który we wtorek złożył klub PiS. Platforma przygotowała z kolei własny projekt.

- Ogłaszam wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej - tymi słowami sędzia Julia Przyłębska rozpoczęła odczytywanie wyroku dotyczącego przepisu odnoszącego się do zasad sporządzania kasacji. Zapis został uznany za niezgodny z konstytucją. To pierwszy raz kiedy Przyłębska - sędzia wybrana przez PiS - przewodziła obradom TK.