Rozmowa o Niepodległej z Mikołajem Grynbergiem

O miejscu, w jakim się znaleźliśmy, o Polsce, która cieszy się dziś stuleciem niepodległości, o naszej historii, perspektywach dla Polski i jej mieszkańcach. Rozmowa o Niepodległej z Mikołajem Grynbergiem.

Polka zaatakowana młotkiem w Londynie wyszła ze szpitala

30-letnia Polka, która w niedzielę została wraz ze swoją 64-letnią matką ranna w ataku przy użyciu młotka w południowo-wschodnim Londynie, została w piątek wypisana ze szpitala - poinformował serwis radia LBC. Napastnik usłyszał zarzut podwójnego usiłowania morderstwa.

Strażnicy leśni "wkraczają w sferę wolności". RPO chce zmiany ich statusu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym wnosi o to, aby strażnicy leśni, uzyskali status funkcjonariuszy publicznych. "Obywatel jest represjonowany za czyny przeciw strażnikowi, nie ma zaś ochrony w razie jego przestępstwa wobec siebie" - tłumaczy rzecznik.

"Dokładnie to, czego szukaliśmy". Kandydat do Izby Karnej wybrany

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, że kandydatem do Izby Karnej Sądu Najwyższego będzie sędzia Wojciech Sych. - Pan sędzia wykazał się bardzo bogatym dorobkiem nie tylko orzeczniczym, ale też naukowym. To jest dokładnie to, czego szukaliśmy - powiedział dziennikarzom członek Rady, sędzia Jarosław Dudzicz. Teraz jego kandydatura zostanie przedstawiona prezydentowi. Przed godziną 13 w piątek obrady KRS zostały zamknięte.

Co czwarta gmina bez wyborów, bo nie ma na kogo głosować

W co czwartej polskiej gminie o mandat radnego nie trzeba się starać. Ba! Do objęcia funkcji nie są potrzebne wybory. Nie brakuje też wójtów i burmistrzów, którzy nie mają konkurencji. Chociaż ostatnio zdarzył się i taki samorządowiec, który wybory przegrał, choć teoretycznie nie miał z kim.

Zapłacił kradzioną kartą, stał twarzą do kamery

Na nagraniu z monitoringu wyraźnie widać kartę w ręku mężczyzny i jego twarz. Widać, jak płaci w sklepie kartą, która do niego nie należy. Została skradziona razem z portfelem i dokumentami i kilka razy użyta. Klient poszukiwany.

Ziobro kieruje sprawę do Trybunału, Przyłębska już ją oceniła. "Kolejna odsłona teatru"

Trybunał Konstytucyjny na wniosek Zbigniewa Ziobry orzeknie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o zawieszeniu niektórych przepisów nowej ustawy o SN. Prezes Trybunału już wcześniej stwierdziła, że jej zdaniem działanie SN jest niezgodne z konstytucją. - Chodzi o to, żeby maszynka do zatwierdzania pomysłów rządu zatwierdziła kolejny. To kolejna odsłona teatru - oceniła sędzia Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

27 tysięcy kobiet i jedna przychodnia. NIK o dostępie do ginekologa

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na utrudniony dostęp do ginekologa kobiet mieszkających na wsi. W skrajnych przypadkach jedna poradnia przypadała nawet na 27 tysięcy pacjentek, niektóre kobiety do lekarza musiały dojeżdżać nawet 50 kilometrów, nie wszystkim też wykonano zalecane badania - wynika z najnowszego raportu NIK.

Chorych przybywa, ludzie się nie szczepią. "Ogólnoświatowe zjawisko narastania głupoty"

Walka toczy się, a cywilizacja, która odpuści sobie ochronę przed chorobami zakaźnymi, skazuje się na śmierć - przestrzegał w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do szerzącego się w Polsce ruchu sprzeciwiającego się szczepieniom. Doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant do spraw epidemiologii, wskazywała, że sprzeciwianie się szczepionkom bierze się z "nierzetelnych i nieprawdziwych informacji".

Komorowski: prezydent i szef MON powinni zerwać wizytę w Australii i nic nie udawać

Prezydent i minister obrony narodowej, którzy lecą do Australii z zapowiadanym zamysłem kupienia starych okrętów wojennych, i zostają w trakcie tej wizyty powiadomieni o tym, że niepotrzebnie lecą, bo nie ma zgody premiera na wydanie pieniędzy, znajdują się w sytuacji tragicznej i komicznej jednocześnie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent i były szef MON Bronisław Komorowski. Jego zdaniem "powinni zerwać taką wizytę i nic nie udawać".

Nowa KRS wybierała sędziów do Izby Dyscyplinarnej. Sześcioro to prokuratorzy

Wybrana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w czwartek wieczorem uchwałę w sprawie wniosku do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego 12 osób spośród zgłoszonych kandydatur. Sześcioro z nich to prokuratorzy. Pozostałe cztery wolne miejsca w Izbie miały zostać obsadzone w kolejnej rundzie głosowania, żadna z nich nie uzyskała jednak wymaganej większości głosów Rady.

Ziobro kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie Sądu Najwyższego

Prokurator Generalny uznał, że skierowanie przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zawieszenie stosowania niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym to rażące przekroczenie kompetencji - poinformowała w czwartek komunikacie Prokuratura Krajowa. Jak podała, Zbigniew Ziobro skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Organizacje pozarządowe piszą do prezydenta. "Wciąż ma Pan wybór"

Grupa organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis" oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wystosowały do prezydenta Andrzeja Dudy apel o wstrzymanie się z powoływaniem "politycznych sędziów Sądu Najwyższego" i poczekanie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Członkini nowej KRS: pośpiech nie jest nadzwyczajny, pracujemy w lepszym tempie

- Jeśli uznajemy, że możemy współpracować w lepszym tempie, to właśnie robimy - stwierdziła członkini nowej KRS sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik, pytana o przyspieszenie prac KRS. Pytana o słowa posła PO Borysa Budki, który opuścił posiedzenie Rady, twierdząc, że nie miał możliwości zapoznania się z dokumentami, odpowiedziała: - jeśli ktoś chce pracować i ma ochotę pracować, to nie może narzekać na brak dostępu do informacji o kandydatach.

"Polska Krajowa Rada Sądownictwa nie jest już niezależna"

- To bardzo ważne, byśmy mieli pewność, że organy sądownicze nie są upolitycznione - podkreśliła w rozmowie z TVN24 International Roisin Pillay z Międzynarodowej Komisji Prawników. W środę Komisja wydała oświadczenie, w którym wezwała "polskie władze wykonawcze i ustawodawcze, aby zaprzestały wszelkiej ingerencji w działania Sądu Najwyższego, który wykonuje swoje prawowite funkcje".