Dworczyk zapewnia: egzaminy się odbędą

Wróćcie do dzieci, tak żeby uczniowie mogli podejść do egzaminów - zaapelował do strajkujących od poniedziałku nauczycieli szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zapewnił jednocześnie, że "rząd zrobi wszystko, żeby wszystkie dzieci w tym roku podeszły do egzaminów". - Egzaminy w tym roku odbędą się - powiedział Dworczyk.

"Solidarność podpisała z rządem porozumienie, którego nikt z nas nie widział"

Uważałam, że rząd jednak przyniesie jakieś nowe konkretne propozycje. Przykro, że wczoraj nowe propozycje się nie pojawiły, tylko to, co w piątek, ale na piśmie - powiedziała w poniedziałek, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Dorota Gardias. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego skomentowała niedzielne negocjacje nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu.

Broniarz: trudno o porozumienie, gdy rząd mówi, że nic nowego nie ma

Po co to spotkanie było? Chyba tylko po to, żeby przymuszać nas, w postaci takiej psychicznej presji, do tego, abyśmy zawarli porozumienie - komentował w TVN24 w poniedziałek rano prezes ZNP Sławomir Broniarz. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych nie osiągnęły porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpoczyna się bezterminowy strajk. - Trudno było myśleć o jakimkolwiek innym scenariuszu w sytuacji, w której rząd wchodzi na to spotkanie i mówi, że nie ma nam nic nowego do zaproponowania - dodał Broniarz.

Na co zgodziła się Solidarność

Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji - powiedział w niedzielę po rozmowach z rządem szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa, a wicepremier Beata Szydło wyraziła zadowolenie z porozumienia. Tylko związkowcy z Solidarności zaakceptowali propozycje strony rządowej. - Oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W tej sytuacji od poniedziałku 8 kwietnia w szkołach rozpoczyna się bezterminowy strajk.

Rozmowy rządu z nauczycielami zakończone. Broniarz: 8 kwietnia zaczynamy strajk

Niemal trzy godziny trwały rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli strony rządowej z centralami związkowymi poświęcone sytuacji w oświacie. Wicepremier Beata Szydło poinformowała po ich zakończeniu, że dwie centrale związkowe nie przyjęły rządowych propozycji. Zaakceptowała je jedynie oświatowa Solidarność. "8 kwietnia zaczynamy strajk" - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

Frans Timmermans w Warszawie: jesteście częścią naszej wielkiej europejskiej rodziny

Polscy sędziowie mają sprawy dyscyplinarne za zadawanie pytań europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, co jest fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej. To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo - stwierdził Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej przebywa w niedzielę w Warszawie, gdzie spotkał się między innymi z liderem Wiosny Robertem Biedroniem.

Schetyna: musimy dzisiaj wszyscy okazać nauczycielom solidarność

Płace i warunki pracy muszą stać się europejskie - mamy program i wiemy, jak do tego dojść. Człowieka pracy, o którym przez ostanie lata zapomniano, znów postawimy w centrum uwagi - mówił niedzielę w Gdańsku Grzegorz Schetyna. Zadeklarował też solidarność z nauczycielami. - Oni zasługują, by pracować w lepszych warunkach, zasługują na szacunek, na to, żeby ich wysłuchać, zasługują na wyższe pensje - powiedział szef PO.

Dopiero po rozpoczęciu strajku "rząd będzie wiedział, z czym ma do czynienia"

Większość dyrektorów i nauczycieli już poinformowała rodziców o tym, że strajk się odbędzie. W całej Polsce w zeszłym tygodniu odbywały się zebrania z rodzicami, są komunikaty z dzienników elektronicznych - mówiła w TVN24 dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Suchecka. Dodała, że "jeżeli rządzący zobaczą skalę tego protestu, to będą musieli coś zaoferować, żeby powstrzymać strajkujących przed egzaminem gimnazjalnym, który zaczyna się w środę".

Szydło: musi być zmiana systemu, bo ten obecny wyczerpał już swoje możliwości

Jeżeli mielibyśmy jedynie dokładać dodatkowe miliardy do wynagrodzeń nauczycieli, to oni i tak tych wzrostów nie odczują w taki sposób, w jaki pewnie by chcieli - oceniła wicepremier Beata Szydło na klika godzin przed "rozmowami ostatniej szansy" z oświatowymi związkami zawodowymi. Podkreśliła, że "system musi być zmieniony", bo obecny "wyczerpał już swoje możliwości".

"W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości"

U Brytyjczyków ukształtowała się pewna samoświadomość, że ich widzenie świata, ich rozwiązania są najlepsze na świecie. Są o tym przekonani. W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych.

"Konwencja PiS była policzkiem dla nauczycieli". Gorąca dyskusja polityków

Zapowiadany strajk nauczycieli podniósł temperaturę rozmowy polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - To, co zaproponowaliście, dokładnie pokazuje, jaką prowadzicie politykę: cyniczną, partyjną, a nie państwową - wskazywał Adam Szłapka (Nowoczesna), oceniając zapowiedzi z sobotniej konwencji PiS i zwracając się do europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego. - To był po prostu policzek dla nauczycieli - argumentował. - To słowa niedopuszczalne w debacie publicznej - odpowiedział Szłapce Czarnecki.

"Czy rodzice chcą, żeby ich dzieci uczył ktoś, kto zarabia 1800 złotych?"

Protesty nauczycieli prowokują do dyskusji także o jakości polskiego szkolnictwa - mówiła w TVN24 Klara Klinger, publicystka "Dziennika Gazety Prawnej". Przekonywała, że wyższe pensje sprawiłyby, że szkoły przyciągałyby najlepszych specjalistów. - Rodzice powinni pomyśleć z tej perspektywy, czy chcą, żeby uczył ktoś, kto zarabia 1800 złotych na rękę, czy ktoś, kto zarabia tyle, ile w dobrej firmie informatycznej - podkreśliła.

Broniarz: rząd zaproponował rozwiązanie, które jest groźne dla systemu oświaty

Nie mam pretensji do pani wicepremier Szydło, bo jej to położono, natomiast ktoś, kto wpadł na pomysł, że wypracujemy w ciągu dwóch miesięcy nowy model sposobu wynagradzania, szedł absolutnie na konflikt - ocenił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jak dodał, rząd "zaproponował rozwiązanie, które nie tylko poirytowało nauczycieli, ale które jest groźne dla systemu oświaty". W niedzielę wieczorem nauczyciele i strona rządowa mają usiąść do ostatnich rozmów przed zaplanowanym na poniedziałek strajkiem.

"Absolutne przekupstwo polityczne", "sprzedawanie kolumny Zygmunta"

Uznali, że każdą grupę społeczną, która będzie na nich głosowała, da się przekupić - stwierdził we "Wstajesz i weekend" w TVN24 ekspert do spraw wizerunku doktor Mirosław Oczkoś, odnosząc się do sobotnich zapowiedzi polityków PiS dla rolników. Ocenił, że jest to "absolutne przekupstwo polityczne" i "polityczne sprzedawanie kolumny Zygmunta". - Pytanie, czy rolnicy na taki haczyk dadzą się złapać? - zastanawiał się.

Szlabany opadały, kierowca nie zdążył. Wtedy nadjechał rozpędzony pociąg

Chwile grozy na przejeździe kolejowym w Sterkowcu w Małopolsce. Kierowca samochodu osobowego próbował przejechać pod opuszczającymi się szlabanami. Nie zdążył, utknął między nimi. Kilkadziesiąt sekund później tuż obok auta przejechał rozpędzony pociąg. W samochodzie znajdowały się trzy osoby - dwóch mężczyzn i dziewczynka w foteliku. Nikomu nic się nie stało.

"Była mowa o pieniądzach na krowy, ani słowa o nauczycielach"

To państwo doprowadziliście do tego największego chaosu w historii 30 lat budowy oświaty - podkreślał w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PO Krzysztof Brejza, zwracając się do Mirosławy Stachowiak-Różeckiej (PiS). Posłanka zaapelowała do nauczycieli "o refleksję", a rządowe propozycje dla nich oceniła jako "naprawdę bardzo dobre". Poseł PO w kontekście protestu w oświacie przypomniał, że na konwencji PiS "była mowa o pieniądzach na krowy, ani słowa o nauczycielach".

"Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

Postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędzi Aliny Czubieniak to naruszenie podziału władz - oceniła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Komentowała też sposób, w jaki minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał konieczność powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Z faktu, że jakiś sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać stoły, łamać konstytucję, ustanawiać sąd i tryb postępowania - podkreśliła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.