Oksana miała wylew. "Pracodawca zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby"

Oksana to Ukrainka z Kijowa, w przyzakładowym mieszkaniu dostała wylewu. - Jej pracodawca, po ponad dwóch godzinach, odwiózł ją do miasteczka, zostawił na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej osoby - relacjonuje Witold Horowski, konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu. O dramatycznej historii Ukrainki dowiedział się od jej siostry oraz znajomych. Sprawę bada policja i prokuratura.

Sędziowie do KRS - większość z nich ma związki z resortem ministra Ziobry

Większość z jedenastu ujawnionych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa ma bezpośrednie lub pośrednie związki z ministerstwem sprawiedliwości. Czworo z nich pracowało w ministerstwie za kadencji Zbigniewa Ziobry, kolejnych czworo to prezesi sądów nominowanych przez obecnego ministra, troje jest reprezentowanych przez podwładnych ministra sprawiedliwości. Są też tacy kandydaci, którzy zdaniem prezesów sądów mają kłopoty z pracą w zespole oraz ze stabilnością orzekania.

"Uczeń nie ma prawa mieć ciężkiego tornistra"

Minister edukacji Anna Zalewska na spotkaniu z samorządowcami z Chełma na Lubelszczyźnie przekonywała, że uczniowie nie powinni niebawem martwić się ciężkimi tornistrami. Ma to gwarantować specjalne rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szefowa resortu zapewniła jednocześnie, że w większości szkół są szafki, które pomagają uczniom odciążyć ich tornistry.

"Nie dawałbym dzisiaj czerwonej kartki każdemu, kto wchodzi do KRS"

Nie będziemy brać udziału w wyborze sędziów do KRS, nie zgłaszaliśmy ich - powiedział w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Nie dawałbym dzisiaj czerwonej kartki każdemu, kto wchodzi do KRS. - dodał, podkreślając, że PSL nie będzie kwestionował legalności KRS wybranej według znowelizowanych przepisów.

Jej ofiarą pada co szósta kobieta. Ustawa o przemocy ekonomicznej w Sejmie

- Mój mąż mówił: "Ale gdzie tak właściwie pójdziesz? Nie masz pieniędzy, jesteś zależna ode mnie" - relacjonowała Marta Dziubka, która doświadczyła przemocy ekonomicznej. Jak pokazują badania, problem wcale nie jest marginalny, a skala zjawiska może być jeszcze większa, niż się wydaje. Tymczasem w Sejmie pojawił się projekt ustawy Nowoczesnej, która chce przyjęcia definicji przemocy ekonomicznej w polskim prawie. Materiał programu "Polska i Świat".

"Szczególne znaczenie partnerstwa". Będzie nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?

- Cieszę się, że Mateusz Morawiecki przybywa ze swą pierwszą wizytą. Będę mogła otworzyć nowy rozdział współpracy między naszymi krajami - powiedziała Angela Merkel. Premier w piątek leci do Berlina. Tematów jest sporo. W ostatnich dniach Niemcy uznały wsparcie dla Polski za jeden z głównych celów swojego rządu. Drugi ważny gest to słowa Merkel o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust. Czy to oznacza nowe otwarcie Polska-Niemcy? Materiał "Polska i Świat".

"Łącznik między lekarzem a pacjentem". Co z zawodem sekretarki medycznej?

- Staramy się odciążyć lekarzy, bo ich praca przy komputerze bardzo często zajmuje więcej czasu, niż opieka nad pacjentem - tłumaczy Katarzyna Zając, sekretarka medyczna. Minister zdrowia wymieniał stworzenie tego zawodu wśród swoich priorytetów. Formalnie zawód sekretarki medycznej nie istnieje, praktycznie jest niezwykle potrzebny. Na razie jednak konkretów brak. A środowisko lekarskie oczekuje regulacji dotyczących zasad wykonywania zawodu sekretarki medycznej. Materiał "Polska i Świat".

"Zapłaciliśmy olbrzymią wizerunkową cenę za kompletnie nieskuteczną ustawę"

Zrobiono ogromny błąd. Strzelono z armaty ślepym nabojem - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN i kontrowersji z nią związanych. W ocenie profesora Ryszarda Bugaja, byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, krytyka ustawy jest zrozumiała i uzasadniona, bo są obawy co do tego, co się stanie z wymiarem sprawiedliwości.

Żurek o kandydaturach do KRS: to będą nominaci Ziobry

- Wystarczy żebyśmy przyjrzeli się, jakie stanowiska pełnili, jakie stanowiska otrzymują - mówił w "Tak jest", rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek, nawiązując do analizy listy kandydatów do Rady dokonanej przez portal tvn24.pl. - Zagrożenia istnieją, jeśli chodzi o wpływanie na sędziów - komentował z kolei sędzia Rafał Zawalski ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Ukraińcy odesłali Saakaszwilego. Wylądował w Polsce

Micheil Saakaszwili został przyjęty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie polskie służby graniczne. Były prezydent Gruzji został w poniedziałek zatrzymany w Kijowie przez ukraińską Straż Graniczną i wydalony z kraju.

Jedenasty kandydat do nowej Krajowej Rady Sądownictwa

Sędzia Rafał Puchalski jest kolejnym ujawnionym przez Kancelarię Sejmu kandydatem do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. To prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie powołany na to stanowisko przez Zbigniewa Ziobrę. Wcześniej przez ponad rok sędzia był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ostatnio pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich.