Izba Reprezentantów przyjęła ustawę w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek przez aklamację ustawę, która ma pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w odzyskaniu zagrabionego majątku. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w rozmowie z "Faktami" TVN stwierdził, że ustawa "nie daje żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Polski".

Niewybuchy w piwnicy, na półce z przetworami

W Baligrodzie (Podkarpacie) policjanci odkryli granaty i zapalniki, prawdopodobnie z czasów wojny. Właścicielka piwnicy trzymała je na półce z przetworami. Nie była świadoma zagrożenia - informują służby.

Rafalska: jestem gotowa na rozmowę z protestującymi bez kamer

- Mam wrażenie, że w naszej rozmowie, próbie poszukiwania kompromisu, jest nieugięta postawa, protestujący nie słuchają naszych argumentów. Obawiam się, że w sytuacji takich dużych emocji znowu będzie dochodziło do agresji słownej - stwierdziła w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Przedstawicielka protestujących w Sejmie powiedziała, że te słowa jej się nie spodobały. Sprostowała też kilka kwestii, które w rozmowie z TVN24 poruszyła minister.

Porównywana do eboli, groźniejsza od dżumy. Odra wróciła, bez szczepień zabija

Są obowiązkowe szczepienia, które nie powinny budzić dyskusji, bo to dzięki nim udało się właściwie wytępić wiele śmiertelnych chorób. Jedną z nich jest odra. Powikłania po niej prowadzą nawet do obumierania mózgu. Ostatnio pojawiła się w Ostródzie i Wieruszowie, gdzie ewakuowano jeden z oddziałów pediatrycznych. Materiał programu "Czarno na białym".

"To wygląda jak próba podzielenia środowiska, ale też próba oszustwa"

Zawsze się mówi, że jakość państwa ocenia się przez pryzmat stosunku państwa do najsłabszych. Państwo dzisiaj pokazuje siłę wobec najsłabszych, ale nie siłę państwa, żeby im pomóc, tylko siłę, żeby ich oszukać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk (PO). Chciałbym, żeby protestujące matki same uznały, że "znaleźliśmy porozumienie, że wierzymy temu rządowi, bo to jest sprawa ponadpartyjna i nie musimy być już tutaj w Sejmie". O to bym apelował. To by było najlepsze rozwiązanie - dodał były wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Schetyna: Odłożyliśmy dla niepełnosprawnych 656 milionów. Co się z nimi stało?

Rząd PO-PSL zapewnił w rezerwie budżetowej 656 milionów złotych na realizację oczekiwań środowiska rodziców osób niepełnosprawnych. Ale te pieniądze nie są wypłacane - stwierdził Grzegorz Schetyna. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej skomentował w "Faktach po Faktach" trwający w Sejmie protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Szef Służby Ochrony Państwa: nie wezmę ekwiwalentu mieszkaniowego

Wstąpiłem do Biura Ochrony Rządu tuż przed jego likwidacją z powodów czysto administracyjnych, a nie - by uzyskać kilkaset tysięcy złotych ekwiwalentu mieszkaniowego - stwierdził w "Faktach po Faktach" generał Tomasz Miłkowski, komendant Służby Ochrony Państwa, następczyni BOR. Zapewnił, że nie złoży wniosku o wypłatę tego świadczenia.

"Złe skojarzenia", dyscyplinarka i ślepy los. Przypadki sędziego, który uniewinnił KOD

Suwalski sędzia ma orzekać w sprawie, za którą ma zarzuty dyscyplinarne. Tak zdecydował system losowego przydziału spraw wymyślony w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest w tym dodatkowo kontekst polityczny, bo chodzi o sędziego, który w innym procesie uniewinnił działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Byli oni obwiniani przez policję o zakłócenie porządku na otwarciu przez polityków Prawa i Sprawiedliwości wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi.

"Może ktoś działa na rozbicie tego protestu". Protestujący odrzucają porozumienie

- Nie uznajemy, nie zgadzamy się - tak protestujący skomentowali zawarcie porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. We wtorek dokument podpisali przedstawiciele rządu i części środowiska osób niepełnosprawnych. Nie było wśród nich reprezentantów protestujących w Sejmie, którzy odrzucili ofertę, ponieważ - jak tłumaczyli - nie został zrealizowany jeden z ich podstawowych postulatów.

Zabił matkę, a jej ciało wrzucił do studni. Sąd: nie ma gorszej zbrodni

- Powierzam swój los sądowi i Bogu - powiedział przed sądem mężczyzna, który w marcu zeszłego roku w Złotnikach pod Poznaniem zabił swoją matkę, po czym jej ciało wrzucił do studni. I do tych słów nawiązał sędzia przy ogłoszeniu decyzji o utrzymaniu wyroku z pierwszej instancji: - Sąd zdecydował, że oskarżony powinien do końca życia przebywać w zakładzie karnym - będzie miał zatem dużo czasu na przemyślenie swojego zachowania.

Sprawa oskarżonych o znęcanie się nad Stachowiakiem nie trafi do wyższej instancji

Sprawa przeciwko byłym policjantom oskarżonym o znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem i przekroczenie uprawnień nie trafi na razie przed sąd okręgowy. Wrocławski sąd rejonowy nie uwzględnił wniosku pełnomocnika rodziny Stachowiaka. Domagał się przeniesienia sprawy do wyższej instancji, właściwej dla rozpatrywania sprawy zabójstwa. A - zdaniem rodziny 25-latka - to właśnie za zabójstwo powinni odpowiadać policjanci.

Owsiak: dzieci z niepełnosprawnościami zawsze są na samym końcu

Problemy niepełnosprawnych były latami bagatelizowane przez rządzących - powiedział Jerzy Owsiak. Zadeklarował, że popiera protestujących w Sejmie rodziców. Założyciel i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wtorek przekazał też informacje o zakupach sprzętu medycznego za pieniądze zebrane w czasie tegorocznego Finału.