"To było od razu czuć, już od lutego 1989 roku, że coś się zmienia"

Czasy kultury osobistej, dobrego wychowania skończyły się - tak fotoreporter Chris Niedenthal skomentował poniedziałkowe zdarzenie, kiedy prezydent Gdańska próbowała zaprosić premiera do rozmów przy symbolicznym okrągłym stole, lecz szef rządu nie zareagował. - Teraz prostactwo króluje, to widać po tym zachowaniu niby bogów państwa. To jest przerażające, wstrząsające i po prostu smutne - ocenił.

"Kopnął 51-latka, ten upadł i zmarł"

Do pięciu lat więzienia grozi 31-latkowi, który w sobotę w centrum Sulęcina (woj. lubuskie) kopnął 51-latka. - W wyniku zadanego ciosu mężczyzna upadł, uderzając głową o krawężnik. Nie udało się go uratować – poinformowała w poniedziałek Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera. Ochroniarze stanęli jej na drodze

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała przywitać i zaprosić w poniedziałek premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowy przy Okrągłym Stole ustawionym przy Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Nie została dopuszczona przez ochroniarzy. Morawiecki przeszedł obok, pozostawiając zaproszenie Dulkiewicz bez odpowiedzi. Prezydent, odpowiadając na zarzuty polityków PiS, że "istnieją inne formy zapraszania", podkreśliła, że list z zaproszeniem został między innymi do premiera wysłany już w kwietniu.

"Ratunku, on oblał mnie kwasem". Zaatakowana kobieta jest w szpitalu

To był wysoki, muskularny mężczyzna na rowerze. Miał 180 cm wzrostu i około 45-50 lat. Ofiara go nie znała. Kiedy się do niego zbliżyła, oblał ją żrącą cieczą - na razie tyle śledczy wiedzą o sprawcy ataku na 45-latkę z Gdańska. Kobieta ma liczne oparzenia. Trwają poszukiwania sprawcy.

Szajbus odchylił drzwi do komórki, o której prawie nikt nie słyszał. A tam kamień z księżyca

Pokazał światu Józefa Cyrankiewicza zachwycającego się jaguarem. Wskazał, gdzie w Poznaniu stał pomnik Mao-Tse-Tunga. Dzięki niemu brat odnalazł siostrę, a on sam odkrył, że mężczyzna podający się za dziennikarza z NRD wcale nim nie jest. Można byłoby go posądzić o zbieractwo natrętne, bo gdy tylko widział coś związanego z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, od razu chciał to mieć.

"Konkurs na anonim" komendanta Kołnierowicza. Poznaliśmy uzasadnienie sądu

Decyzja prokuratury zapadła "przedwcześnie", ponieważ "organy ścigania nie skorzystały w pełnym zakresie ze wszystkich możliwości dowodowych" - czytamy w uzasadnieniu decyzji Sądu Rejonowego w Suwałkach. Sąd na początku maja uchylił zaskarżone postanowienie i zdecydował, że prokuratura ma ponownie zająć się sprawą konkursu na "najlepszy anonim" o posłance PO, jaki w lokalnym radiu ogłaszał szef podlaskiej policji nadinspektor Daniel Kołnierowicz. Dziś poznaliśmy uzasadnienie sądu.

Ochroniarz postrzelony przed dyskoteką

Przed budynkiem dyskoteki w Bolesławcu (Dolnośląskie) grupa wyproszonych wcześniej ze środka mężczyzn wdała się w szarpaninę z ochroną. Jeden z imprezowiczów pobiegł do samochodu, wyciągnął broń i oddał kilka strzałów w kierunku budynku i ochroniarzy.

"Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami"

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku obudziła w Polakach solidarność i pragnienie wolności. Papież przyniósł wówczas ziarno porozumienia, Ojciec Święty był ojcem porozumienia między Polakami - podkreślał premier Mateusz Morawiecki, przemawiając w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Utonęło sześć osób. Tylko jednego dnia

W niedzielę w Polsce utopiło się sześć osób - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Coraz cieplejsza aura zachęca do spędzania czasu nad wodą, dlatego RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa.

"Wolność" rozświetla Poznań

W Poznaniu pojawił się neon z napisem "Wolność" - nowa instalacja góruje nad pl. Wolności. - Niech każdy odnajdzie w niej własną treść, a neon niech będzie symbolem Poznania przez długie lata - mówił tuż po uroczystym rozświetleniu neonu jego pomysłodawca.

"To był sygnał, że władza pęka"

Kiedy zaczęły się rozmowy Okrągłego Stołu, to nagle ZOMO przestało pojawiać się na tych naszych de facto nielegalnych akcjach. To już był taki pierwszy powiew wolności - wspominał we "Wstajesz i wiesz" muzyk Krzysztof Skiba, pytany o wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy - jak mówił - pojawił się "sygnał, że władza pęka". - My w Polsce, dokonując przełomu 4 czerwca, musieliśmy zachowywać się niesłychanie ostrożnie. Nasi partnerzy na Zachodzie mówili: nie kołyszcie tą łódką zbyt mocno, dlatego że może się ona przewrócić - mówił z kolei Janusz Onyszkiewicz, opozycjonista z czasów PRL.

Hetman o wypowiedziach Pawlaka: nie spijamy sobie z dzióbków

Waldemar Pawlak ma w Polskim Stronnictwie Ludowym autorytet, z którym się liczymy. To jest osoba, której się słucha - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Krzysztof Hetman, europoseł PSL. Odniósł się w ten sposób do nagrań z Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, które opublikował Pawlak.

"Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku"

We wtorek 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". - Jako pierwsi pokazaliście, czego ludzie chcą w zakresie demokracji. Czekamy ponownie na polski głos, aby pokazać, jaki powinien być świat w XXI wieku - podkreśla w nim Madeleine Albright, w latach 1997-2001 sekretarz stanu USA.

Pawlak opublikował nagranie z Rady Naczelnej PSL. "Patrzymy na to z troską"

Były premier Waldemar Pawlak opublikował w niedzielę swoje przemówienie z sobotniej Rady Naczelnej PSL. Spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami. Na nagraniu Palwak mówi między innymi, że Stronnictwo "albo ma kręgosłup i jaja" i potrafi robić politykę, albo "się trzęsie", by się "załapać na byle co". - Pozostaje pytanie, czy nagranie, które umieścił w sieci tak naprawdę mu nie zaszkodzi - skomentował udostępnienie nagrania rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

"Powinniśmy przypomnieć sobie, co znaczy słowo solidarność"

- Ta walka była dla mnie najważniejszym i najpiękniejszym wydarzeniem politycznym w życiu (...) Polska napisała wtedy historię nie tylko europejską, ale i światową - mówił w debacie "30 lat wolności" w TVN24 historyk, profesor Timothy Garton Ash. - Ludzie mieli bardzo małe wyobrażenie, o tym co będzie dalej. Mieli wyobrażenie proste, Zachodu jako rajskiej dziedziny, że kapitalizm będzie światem rajskim - wskazywał pisarz Stefan Chwin.

Tragedia podczas spływu. Utonął kajakarz

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności utonięcia 35-letniego mężczyzny. Do wypadku z udziałem dwóch kajakarzy doszło podczas spływu kajakowego w miejscowości Zakrzówek Szlachecki (Łódzkie). Udało się uratować drugiego z mężczyzn.

"My, naród". Słowa, które przypieczętowały zmianę

We wtorek 4 czerwca będziemy obchodzić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji Ewa Ewart i Jacek Stawiski przygotowali dokument "My, naród". - To, czego dokonała Polska, jaką reakcję domina uruchomiła - o tym nie mówią Polacy, o tym nie mówimy my w komentarzu, o tym mówią ci, którzy nam pomagali, kibicowali, przyglądali się i uczestniczyli - tłumaczy Ewart.

Jak słuchać TVN24 i TVN24 BiS

TVN24 GO to kanały live, najświeższe informacje i programy, które obejrzysz przez internet. Darmowe dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników jest korzystanie ze streamów audio TVN24 i TVN24 BiS.

"Pobili Jacka Hrycia i ułożyli go w pozycji bocznej. Proszę powiedzieć, czy tak zachowuje się morderca"

Przyjaciel Jacka widział, jak pięciu mężczyzn bije go i kopie, a Dawid K. skacze mu po głowie, jakby chciał wdeptać ją w chodnik. Na twarzy Jacka został odcisk buta. - To podpis zabójcy - mówił prokurator w mowie końcowej. - To podpis kozła ofiarnego - ripostował obrońca. Kwestią sporną jest, czy K. chciał zabić, czy tylko pobić i co robili jego czterej koledzy. W poniedziałek wyrok w tej sprawie.