"Wiedzieliśmy, że władza będzie musiała się z nami dogadywać albo nas wyeliminować"

- Bogactwo kolorów i postaw z jednej strony zachwycały, a z drugiej strony budziły niepokój, na ile taka grupa jest w stanie funkcjonować - powiedział prof. Aleksander Smolar, wspominając nowy parlament po wyborach 4 czerwca. We wtorek przypada rocznica pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborów. Wówczas Polacy zdecydowali, że chcą nowej władzy. O tym jak miliony kart wyborczych zmieniły losy naszego kraju, rozmawiali Łukasz Jedliński i Jacek Stawiski w programie "Studio 4 czerwca" w TVN24.

21 propozycji i nowy pomysł na Senat. "Jeden z bardzo odważnych" postulatów

- Część z nas stanie przed bardzo dramatyczną decyzją, czy nie pójść na listy wyborcze do Sejmu, czy także do Senatu (...), bo jesteśmy rok po wyborach bezpośrednich do naszych miast czy gmin - mówił w "Faktach po Faktach" prezydent Sopotu Jacek Karnowski, odnosząc się do 21 tez, jakie we wtorek przedstawili w Gdańsku samorządowcy. - Doszliśmy do konstatacji, że jeśli wybory wygrałby PiS, to będzie to początek końca samorządów - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Lech Wałęsa: od kiedy rozbiliśmy ZSRR, nie mamy wspólnego mianownika

Byłem w 1989 roku namawiany szczególnie przez Kościół, żeby się poddać, żeby przestać, żeby inaczej się zorganizować, a ja z uporem maniaka mówiłem: 'nie ma wolności bez solidarności'. To spowodowało, że zmiany w Polsce nastąpiły - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 Lech Wałęsa.

Piotr Mueller nowym rzecznikiem rządu. Gowin: to było osobiste wskazanie premiera

Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów - skomentował we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytanie dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że 30-letni poseł Piotr Mueller, dotychczasowy wiceminister nauki, ma zostać rzecznikiem rządu. Informację we wtorek popołudniu potwierdził sam Mueller.

"Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało"

- Musimy odnaleźć w sobie gotowość, także w najbliższych miesiącach, nie tylko do odwagi, nie tylko do determinacji, ale także do dobrych pomysłów i do sensownych zdroworozsądkowych zasad - mówił we wtorkowe popołudnie na gdańskim Długim Targu w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku szef Rady Europejskiej Donald Tusk. W trakcie wiecu, który zgromadził tysiące ludzi głos zabrali też były prezydent Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz inni samorządowcy.

"Będziemy mieli taką Polskę, na jaką zasługujemy"

Zasługujemy na lepszą Polskę, tylko że jej kształt w dużym stopniu zależy od nas: od nas samorządowców, od naszych mieszkanek i mieszkańców, więc pora na wypełnienie tej powinności i opowiedzenie się po stronie wartości - powiedziała we wtorek w Gdańsku prezydent tego miasta Aleksandra Dulkiewicz na spotkaniu "Samorządna Rzeczpospolita". Prezydenci kilku miast poinformowali w jego trakcie o inicjatywie zmierzającej do dokonania zmian w funkcjonowania samorządów.

Kierowca celowo rozjechał psa, wszystko nagrał telefonem. Areszt dla 21-latka

Do sieci trafił film nagrany przez kierowcę dostawczego busa, na którym widać, jak celowo przejeżdża po leżącym na jezdni żywym psie. Sprawcę zatrzymała już policja. Młody mężczyzna usłyszał zarzut zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem, a prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt, do którego przychylił się sąd. Jak poinformował pracodawca 21-latka, został on dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

"Cieszmy się, bo to nieprawdopodobne zwycięstwo"

Niech dzisiejsi ludzie przy władzy pamiętają, że nie byłoby ich, gdyby nie nasze zwycięstwo - mówił były prezydent Lech Wałęsa, który we wtorek w Gdańsku wziął udział w debacie "30 lat polskiej demokracji. Forum Obywatelskie". - 4 czerwca 1989 roku to było wielkie, wielkie polskie zwycięstwo - podkreślił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Z kolei były prezydent Bronisław Komorowski określił czerwcowe wybory mianem "politycznego nokautu" i "zwycięstwa pomimo związanych rąk".

Prezydent do nowych ministrów: jestem przekonany, że podołacie zadaniom

To jest pewna przemiana i pewna zmiana, jedni idą do nowych zadań, następni przychodzą po to, żeby zadania wykonywać - powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. - Życzę, żebyście też mogli kiedyś zakończyć służbę dla Rzeczpospolitej na tych niezwykle ważnych urzędach z osobistą satysfakcją i wysoką oceną społeczną - zwrócił się do nowych członków Rady Ministrów podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że jest przekonany, iż "wraz z wejściem nowych ministrów współpraca między resortami będzie jeszcze bardziej zauważana".