"Kryterium rozdziału pieniędzy jest jedno: głosodajność w wyborach"

Rząd będzie stwarzał wrażenie, że wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Będzie tak zarządzać kryzysem, by dążyć do tego, żeby koszty polityczne ze strony partii rządzącej były jak najmniejsze - powiedział w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu i były szef MSWiA. Jego zdaniem realne rozwiązanie problemu jest "mało prawdopodobne".

Na obchody 4 czerwca do Gdańska zostaną zaproszeni "wszyscy"

To samorządy kontynuują dziś myśl Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mówiąc o działaniach komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że na obchody zostaną zaproszeni "wszyscy", także przedstawiciele partii rządzącej.

Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski dla ratujących Żydów

Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, bez karabinu, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Zaznaczył, że żyli w tamtym czasie na ziemiach polskich ludzie "podli tak, że niegodni są w ogóle nazywać się Polakami".

"Co teraz leży na stole? Dalej tysiąc złotych?" "Resztki ciastek"

Po zakończeniu rozmów przedstawicieli związków zawodowych w oświacie ze stronę rządową prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego został zapytany przez dziennikarzy, co leży na stole negocjacyjnym i czy jest to postulowany przez nich tysiąc złotych podwyżki. Sławomir Broniarz zaoferował krótki komentarz.

"Nie przybliżyliśmy się o złotówkę". Rozmowy nauczycieli z rządem przerwane na tydzień

- Szkoda, że te dzisiejsze godziny - w jakiejś mierze stracone - nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu. Strona rządowa nie przedstawiła żadnych rozwiązań - powiedział szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek. Poprosiliśmy, by centrale związkowe uzgodniły swoje stanowiska - poinformował wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło po spotkaniu strony rządowej ze związkowcami.

Ma 20 lat, jest w ciąży. Pojechała do szpitala, "kazali jej czekać do rana". Po udarze rusza tylko oczami

Wieczorem Paulinę bolała głowa. Zaczęła gubić litery. Zaniosłem ją na rękach do szpitala, bo bałem się, że upadnie. Ale stała tam na własnych nogach - opowiada jej narzeczony. Tak było o drugiej w nocy. Godzinę później: Jęczała, wyła. Zaciskała pięści, wymiotowała. Ale lekarz kazał czekać do rana - twierdzi mężczyzna. Dzisiaj Paulina tylko mruga, przeszła udar mózgu. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie narażenia pacjentki na utratę zdrowia przez personel szpitala.

Ratownik ze szpitala psychiatrycznego z zarzutami molestowania pacjentek

Ratownik medyczny z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku miał molestować dwie pacjentki. Jedna z kobiet zgłosiła się już w lipcu 2018 roku. Wtedy postępowanie umorzono ze względu na brak dowodów. Śledczy wrócili do sprawy, kiedy pojawiła się kolejna poszkodowana. Mężczyzna usłyszał zarzuty, ale nie przyznał się do winy.

"To sprzęt, którym chwalimy się za granicą"

Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic Krab - powiedział w poniedziałek w Sulechowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, jest to sprawdzony sprzęt, "który realnie odstrasza ewentualnego agresora".

Szef ZNP: od 85 do 90 procent za strajkiem

W sporze zbiorowym uczestniczy 85 procent placówek edukacyjnych, a za strajkiem opowiedziało się w nich od 85 do 90 procent osób - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na konferencji prasowej przed spotkaniem związkowców z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. W spotkaniu bierze udział także między innymi wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że w referendum nie wzięła udziału ponad połowa placówek oświatowych.

Trybunał Konstytucyjny: wybór członków KRS przez polityków zgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy o wyborze przez Sejm spośród sędziów członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa są konstytucyjne. Uznał też, że niekonstytucyjny jest "przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego". Przed wydaniem orzeczenia Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że w składzie orzekającym nowego Trybunału znajduje się sędzia nieuprawniony do orzekania.

Lubnauer o "ostatniej szansie", Czarnecki "trzyma kciuki za rząd"

W poniedziałek przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych domagających się podwyżek wynagrodzenia w oświacie usiądą do rozmów ze stroną rządową. - To rozmowy ostatniej szansy - oceniła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki przekonywał, że jego formacja "chce się dogadać" i podkreślał, że "trzyma kciuki za rząd".

"Byłem przekonany, że już nigdy nie wystartuję"

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

"Mamy do czynienia z inwazją populizmu"

Niepokoi mnie nie tylko w partii Wiosna, ale w całej polskiej scenie politycznej, że mamy do czynienia z inwazją populizmu - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Bugaj, ekonomista i działacz opozycji w PRL. - Bardzo często słyszę słowa demagogia, populizm, koncert życzeń. Ja bym proponowała sięgnięcie do konstytucji. To jest dopiero koncert życzeń - przekonywała z kolei Sylwia Spurek z Wiosny.

"Nie można chronić instytucji kosztem czyjejkolwiek krzywdy, a już zwłaszcza dziecka"

To, czego byliśmy świadkami kilka dni temu jest początkiem procesu, który musi się toczyć dalej i musi pójść głębiej - powiedział w "Faktach po Faktach" ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odnosząc się do zaprezentowanych przez Episkopat informacji o pedofilii w polskim Kościele. Duchowny dodał, że raport ten jest "niezwykle ułomny".

"Hańba Biskupia". Protesty przed siedzibami kurii

Pod hasłem "Hańba Biskupia" w wielu miejscach w Polsce odbyły się w niedzielę pikiety przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich przez osoby duchowne. - Społeczeństwo coraz bardziej widzi, że ofiary są wtórnie traumatyzowane, a Kościół broni siebie, a nie staje po stronie ofiar - powiedział Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się".

"Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu"

W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. "Niech pamięć o naszych bohaterskich rodakach będzie dla nas inspiracją do budowania wspólnoty oraz do wytrwałej służby na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasza Ojczyzna" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Miała 95 lat

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny - poinformowała w sobotę redakcja kwartalnika "Zeszyty Literackie".