W Budapeszcie obraduje Grupa Wyszehradzka

Po godz. 11 rozpoczęło się w czwartek w Budapeszcie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy mają rozmawiać o migracji i budżecie UE oraz podsumują kończącą się prezydencję Węgier w V4.

"Mieliśmy rannego, wiedzieliśmy, że ktoś chodzi i strzela"

- Szedł i strzelał. Do wszystkich zdarzeń doszło na przestrzeni kilkuset metrów - informują policjanci, którzy zatrzymali 35-letniego mieszkańca Mysłowic (Śląskie). Według śledczych, to on trafił w głowę 58-latka, który wyszedł na balkon zapalić papierosa. Śrut utkwił w skroni. Zatrzymany odpowie też za uszkodzenie trzech samochodów i autobusu miejskiego.

Myśleli, że wykopali wampira, a to była czarownica

Musiał budzić grozę już za życia. Bo gdy zmarł, pochowali go jak krwiopijcę: z cegłą w ustach i z dala od innych grobów. Eksperci ze Szczecina kompleksowo przebadali szkielet tzw. wampira z Kamienia Pomorskiego. Wyniki badań są sensacyjne. Okazało się, że to szkielet kobiety. - Stawiamy hipotezę, że skazano ją za czary i torturowano - mówią naukowcy.

"Płakałem, modliłem się do zdjęcia". Tomasz Komenda spotkał się z papieżem

Tomasz Komenda pojechał z rodzicami do Rzymu, by pomodlić się przy grobie świętego Jana Pawła II. Twierdził, że to jemu zawdzięcza wolność. Opowiadał, jak ze łzami modlił się w więzieniu do zdjęcia papieża Polaka. W Rzymie spotkał się z papieżem Franciszkiem poruszonym historią niesłusznie skazanego i uniewinnionego po 18 latach więzienia mężczyzny. W podróży Komendzie towarzyszył reporter "Uwagi!" TVN Grzegorz Głuszak.

Zderzenie dwóch ciężarówek. Kierowca nie żyje

Dwie ciężarówki zderzyły się w miejscowości Siedlec w województwie wielkopolskim. Wypadek wydarzył się w czwartek przed godziną 5, droga krajowa numer 92 przez pewien czas była zablokowana w obu kierunkach. Kierowca jednej z ciężarówek zmarł, drugiemu nic się nie stało.

"Futbol, futbol". Maryla Rodowicz zaśpiewała w "Kropce nad i"

Słowa piosenki "Futbol", która poprowadziła "Orły Kazimierza Górskiego" do trzeciego miejsca na mundialu w RFN w 1974 roku, wybrzmiała w studiu "Kropki nad i". Gościem Moniki Olejnik była Maryla Rodowicz, która nie tylko przypomniała złote czasy polskiego futbolu, ale też podzieliła się refleksjami na temat występu Biało-Czerwonych na mistrzostwach świata w Rosji.

Błąd lekarski za trzy miliony złotych. Dziewczynka jest niepełnosprawna

10-letnia dziewczynka mogła być zdrowa, ale przez źle przeprowadzony poród do końca życia będzie niepełnosprawna. Walka o zadośćuczynienie trwała dziewięć lat. Błąd lekarski będzie kosztował szpital trzy miliony złotych. Sąd Najwyższy odszkodowanie przyznał też rodzicom, a to w tego rodzaju polskim orzecznictwie nowość. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Byliśmy świadkami agresji, transu kobiet". Krynicka o protestujących matkach

Byliśmy świadkami nowej odsłony "Big Brothera" z udziałem opozycji - powiedziała w środę na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodzin Bernadeta Krynicka (PiS). Odniosła się w ten sposób do zawieszonego po 40 dniach protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. - Wszyscy widzieli, jak się zachowywały osoby, opiekunowie osób niepełnosprawnych. Byliśmy świadkami agresji matek, wręcz transu kobiet, które powinny się spalić ze wstydu - stwierdziła. Jej zdaniem "strajk był zainspirowany przez opozycję".

"Wskoczyli do wody jak szczupaki". Jeden nie wypłynął

W zalewie w Kielcach utonął 56-letni mężczyzna. Według relacji świadków miał kąpać się razem ze znajomym. Po chwili zniknął pod powierzchnią wody. Mimo szybkiej reakcji służb nie udało się go uratować. W sumie od początku kwietnia tego roku w Polsce utonęło ponad 140 osób.

Będzie spotkanie premiera i marszałka z szefem Bundestagu

Przerysowywanie, że to jest jakiś problem w stosunkach polsko-niemieckich jest po prostu nieprawdziwe - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Centrum Analiz Strategicznych w KPRM profesor Waldemar Paruch, odnosząc się do odwołania spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu. Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkają się w poniedziałek w Warszawie z szefem Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble - poinformował.

Miało być spotkanie. Jest próba sił. Konflikt sędziów i polityków władzy

Sędziowie już nie ukrywają, że stawiają opór obecnej władzy. Władza - jak dotąd bez dowodów - oskarża sędziów o popełnianie przestępstw i szkalowanie Polski. W tle toczy się spór z Komisją Europejską o przestrzeganie praworządności w Polsce. A w czwartek niezależność polskich sądów zbadają sędziowie europejscy.

Osiem uniewinnień w procesie "mafii paliwowej"

Przed krakowskim Sądem Okręgowym zapadł w środę wyrok w głośnym procesie w sprawie"mafii paliwowej". Sąd nie dopatrzył się w materiale dowodowym procederu wyłudzania podatku VAT i prania brudnych pieniędzy i uniewinnił głównych oskarżonych, tak zwanych baronów paliwowych Jana B. i Zdzisława M.

Atakował nożem w mieszkaniach, przejechał przez sklep

Najpierw pobił swoją partnerkę, potem zaczął się wdzierać do przypadkowych mieszkań i atakować inne osoby. Ukradł samochód i zdemolował nim sklep. W trakcie policyjnej interwencji zmarł. Policja i prokuratura badają sprawę nocnego ataku w Radomiu.

"Polska strona obraziła stronę niemiecką"

Zaplanowane na środę wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu nie odbędzie się. Spotkanie - które miało odbyć się w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech - odwołała, jak wskazują Niemcy, strona polska. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "polska strona obraziła stronę niemiecką, odwołując takie spotkanie w ostatniej chwili bez żadnych poważnych powodów".

Miał zaatakować kobietę na plaży, policja szuka mężczyzny z nagrania

Policja pokazała nagranie z monitoringu, na którym widać prawdopodobnego sprawcę ataku na spacerującą po plaży kobietę. - Złapał ją za szyję, przewrócił i szarpiąc za ubranie, próbował doprowadzić do innej czynności seksualnej - informuje Robert Czerwiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

Ulotki z wizerunkiem Morawieckiego w szkołach. "Premier łamie prawo"

Do szkół trafiają ulotki informujące o świadczeniu w wysokości 300 złotych w ramach programu "Dobry start". Znajduje się na nich wizerunek premiera Mateusza Morawieckiego otoczonego gromadką dzieci. Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej oceniła, że "premier polskiego rządu łamie prawo". - Zakaz prowadzenia działalności politycznej w szkołach był respektowany przez wszystkie rządy od 1989 roku - zaznaczyła. Szef rządu tłumaczył, że treści ulotek nie zatwierdza, natomiast nie sądzi, żeby "został popełniony jakiś błąd".