"Dzieci płacą swoim zdrowiem za pomysły dorosłych". Kurator oświaty o proteście niepełnosprawnych

Grafikę z kobietą, która stoi za wózkiem inwalidzkim, a w ręce trzyma nóż, umieściła w sieci Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty i napisała: "zwróciłam się do Rzecznika Praw Dziecka, prosząc o reakcję na przykłady wykorzystania dzieci do rozwiązywania konfliktów ludzi dorosłych". To komentarz urzędniczki do trwającego w Sejmie protestu rodzin osób niepełnosprawnych.

Kuba Hartwich: budowę systemu wsparcia niepełnosprawnych zaczynamy od tyłu

Żaden rząd polski nie rozumie, na czym polegają potrzeby osób niepełnosprawnych - ocenił Kuba Hartwich, jeden z protestujących w Sejmie. Komentując słowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, powiedział, że "zaczynamy budowę systemu wsparcia osób niepełnosprawnych od tyłu". Odniósł się w ten sposób do rządowych zapowiedzi wsparcia osób niepełnosprawnych.

Saperzy sprawdzają zabytkowe sanktuarium

Grupa saperów pojawiła się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie (woj. dolnośląskie), by sprawdzić, czy pod kościelną ziemią nie znajdują się militaria z czasów II wojny światowej. Działania mają dać gwarancję turystom i pielgrzymom, że na zabytkowym terenie jest bezpiecznie.

Możesz pomóc spełnić marzenia dzieci z hospicjum. "Prezenty nie są wygórowane"

Dres, buty czy coś słodkiego. Marzenia dzieci z hospicjum są proste do spełnienia, a mogą dać im ogromną radość. Fundacja Hospicyjna już po raz dziewiąty organizuje akcję, podczas której wolontariusze przygotowują prezenty dla dzieci, których najbliżsi odeszli. Upominki rozdadzą w Dniu Dziecka. Na liście jest ponad 450 marzeń, z czego 80 jeszcze niespełnionych.

Platforma żąda pełnej listy nagradzanych polityków. "To były lewe pensje"

Żądamy, żeby premier Mateusz Morawiecki przedstawił pełną listę osób, które przyjęły nienależne, drugie wynagrodzenia w latach 2016-2018 - oświadczył we wtorek w Sejmie Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Z kolei Krzysztof Brejza, poseł PO, mówił, że "to były lewe pensje dla czołowych polityków PiS".

Awantura przed hotelem, wybili szybę w drzwiach

Recepcjonistka braniewskiego hotelu zauważyła, że między gośćmi hotelowymi a przechodniami doszło do sprzeczki. Mężczyźni zaczęli się bić. - Poprosiłam gości, żeby weszli do środka. Myślałam, że wszyscy się rozejdą - mówi kobieta. Jednak przechodnie zaczęli kopać w drzwi. W końcu wybili szybę. Pracownica hotelu wezwała policję.

Spaliła się fabryka styropianu. Straty to 30 milionów złotych

Policjanci z Lubina (woj. dolnośląskie) pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności pożaru fabryki produkującej styropian. Straty wstępnie oszacowano na około 30 milionów złotych. Spłonęła nie tylko hala produkcyjna, ale też specjalistyczne maszyny i gotowy już styropian.

Karczewski: najwyższa pora, by protestujący poszli do domu

- Wszystkie postulaty, z którymi protestujący przyszli do Sejmu, zostały zrealizowane, więc najwyższa pora, żeby osoby, które przebywają w Sejmie poszły do domów - powiedział na konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Dialog może toczyć się dalej - dodał.

"Wystawiali fikcyjne faktury". Siedmiu zatrzymanych

Akcja podkarpackich funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymano siedem osób, podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT. Straty szacowane są na kwotę co najmniej piętnastu milionów złotych.

Polski jacht jako pierwszy okrążył Antarktydę bez przystanku

Polacy na jachcie Katharsis II dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa. Okrążyli Antarktydę, płynąc non-stop na południe od 62. stopnia szerokości geograficznej południowej. Nikt wcześniej nie opłynął tego kontynentu tak blisko jego brzegów.

Pomagają dzieciom z autyzmem. Po ulewie sami proszą o pomoc

Sale terapeutyczne, klub dla rodziców chorych dzieci i węzeł cieplny zniszczyła ulewa, która przeszła w piątek przez Łódź. - Byliśmy ubezpieczeni, ale prosimy o pomoc, żeby do podobnego dramatu już nie dochodziło - słyszymy w fundacji JiM, która pomaga dzieciom z autyzmem.

"My się nie targujemy. Niezależność sądownictwa nie podlega negocjacjom"

- Przedstawiliśmy nasze rekomendacje i są dość jasne. Teraz oczekujemy od polskich władz, że się do nich dostosują. Niezależność sądownictwa nie podlega negocjacjom - mówił Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, która dała kolejne ultimatum polskiemu rządowi. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Polacy "powiedzą stop, kiedy deweloperzy przesadzą"

Rosną ceny, ale nie maleje zainteresowanie. Polacy szukają mieszkań, deweloperzy szukają usprawiedliwienia, dlaczego są one coraz droższe. Analitycy słuchają i ostrzegają przed przesadą, która może się zemścić. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Raper zgubił dowód, zaczął się koszmar

Zgubił portfel, teraz ścigają go parabanki i komornik. Znany białostocki raper Cira zalewany jest listami z ponagleniami do spłaty kredytów, których nie zaciągnął. Na zgubiony dowód ktoś wziął już 40 tysięcy złotych, choć artysta zgłosił dokument w urzędzie. To historia ku przestrodze, bo dowód co roku traci pół milion Polaków. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Sellin o proteście w Sejmie: będą nowe propozycje o charakterze finansowym

Rząd był mocno reprezentowany, jeśli chodzi o rozmowy z osobami protestującymi w Sejmie - stwierdził w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapowiedział, że będą nowe propozycje o charakterze finansowym. - Będą też propozycje związane z daniną solidarnościową, która umożliwi nam pozyskanie dodatkowych środków na pomoc tej grupie społecznej - dodał.

Dwie dotyczące niepełnosprawnych ustawy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną do 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Podpisał również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Szukają ludzi, którzy w 24 godziny rzucą wszystko i wyjadą na drugi koniec świata

Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w ubiegły weekend rozpoczął rekrutację nowych członków. Poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy, którzy wykażą się nie tylko wiedzą medyczną, ale także sprawnością, wytrzymałością i umiejętnością podejmowania decyzji pod wpływem dużego stresu. Kandydaci przejdą morderczą rekrutację, by mieć pewność, że w 24 godziny będą w stanie rzucić wszystko, by nieść pomoc w dowolnym miejscu na świecie.

Nowa KRS o czyszczeniu, usuwaniu i rozliczaniu poprzedników. Padły nazwiska

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa rozważa "czyszczenie" lub "usuwanie" treści zamieszczonych na stronie internetowej przez poprzedników. Opowiada się też przeciwko ujawnieniu nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Rady. Według członkini KRS, posłanki Krystyny Pawłowicz ujawnienie podpisów poparcia byłoby "rzucaniem pereł przed wieprze". Rada zobowiązała też komisję etyki, aby zajęła się "pozasądową polityczną działalnością sędziów". Uzasadniono, że chodzi między innymi o sędziów Igora Tuleyę i Waldemara Żurka.