Terlecki: czytałem opinię rzecznika TSUE, ale my uważamy, że wszystko jest w porządku

Szanujemy rozmaite opinie, rozmaite zdania, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować - powiedział wicemarszałek Sejmu (PiS) Ryszard Terlecki. Skomentował w ten sposób czwartkową opinię rzecznika generalnego TSUE dotyczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wyłonionej przez nią Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - My uważamy, że wszystko jest prawidłowo i wszystko jest w porządku - dodał Terlecki.

Jest śledztwo w sprawie księdza Jana A. z filmu braci Sekielskich

Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła śledztwo, w związku ze sprawą byłego proboszcza w świętokrzyskiej Topoli, księdza Jana A., przedstawioną w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie duchowny przyznał się do wykorzystywania nieletnich dziewczynek. - Z materiału filmowego wynika, że oprócz czynów z udziałem tej kobiety mogło dojść do popełnienia innych przestępstw - wskazywał rzecznik prasowy kieleckiej prokuratury Daniel Prokopowicz. - Współpracujemy od początku z prokuraturą - mówi rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

"Nie spełnia wymogów niezawisłości". Rzecznik TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Z tego powodu, jak ocenił, "Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

"Ta dymisja pokazuje, że maleją wpływy wiceszefa MSWiA"

Niektórzy z moich rozmówców ze Służby Ochrony Państwa wskazywali na to, że moment tego odwołania nie jest szczęśliwy - powiedział dziennikarz śledczy tvn24.pl Grzegorz Łakomski we "Wstajesz i wiesz", odnosząc się do dymisji wiceszefa Służby Ochrony Państwa pułkownika Pawła Tymińskiego. Jego zdaniem odwołanie Tymińskiego ze stanowiska pokazuje, że "maleją wpływy wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego".

Wójcik: Sąd, policja, MOPS, kuratorzy. Jest śledztwo wobec czterech instytucji

Z dokumentów wynika, że matka jeszcze w lutym mówiła, że nie jest gotowa na przyjęcie dziecka - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Poinformował, że w tej sprawie prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień" przez cztery instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, nadzór nad śledztwem objął zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Sienkiewicz stanie przed komisją do spraw VAT

Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT przesłucha w czwartek byłego ministra spraw wewnętrznych i byłego koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza. Początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 9.

Wypadek na molo, nastolatkowie w szpitalu. "Zaczęli kołysać budką, zawaliła się"

Czworo nastolatków trafiło do szpitala po tym, jak w środę wieczorem zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach w województwie podlaskim - poinformowała policja, która bada okoliczności wypadku. - Grupka chłopaków zaczęła się bawić. Zaczęli tą budką kołysać, nie wytrzymała, pękła i zawaliła się - powiedziała Weronika Boguszewska, relacjonując przebieg zdarzenia.

Skoczył z roweru wodnego, już się nie wynurzył

Osiemnastolatek płynął rowerem wodnym na jeziorze Miedwie w województwie zachodniopomorskim. W pewnym momencie skoczył do wody i już się nie wynurzył. Płetwonurkowie ze Szczecina do godzin nocnych poszukiwali mężczyzny.

Polska delegacja opuściła obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował wiceszef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).

Duży pożar lasu na Mazowszu

Duży pożar na granicy powiatów przysuskiego i grójeckiego (Mazowieckie) przestał się rozprzestrzeniać - poinformował w środę wieczorem Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Zapaliło się 25-30 hektarów lasów.

Brejza: może zróżnicujmy usługi według wzrostu. Kaleta: można pójść do drugiej drukarni

Czysto ideologiczny ruch środowiska PiS-u - tak w "Kropce nad i" Krzysztof Brejza (PO) skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - Nie wiem, kto będzie następny. Może będziemy czegoś zabraniać łysym, starszym, młodszym, kobietom, mężczyznom - wymieniał. Zdaniem Sebastiana Kalety (PiS), "można pójść do drugiej drukarni, która może z radością i zniżką wydrukuje".

"Kiedyś było: nie mów nikomu, co się dzieje w domu. Dzisiaj wszyscy wiemy i zamykamy oczy"

- W Olecku doszło do sytuacji, która nie powinna się wydarzyć - powiedziała w "Faktach po Faktach" działaczka opozycji w PRL i posłanka Platformy Obywatelskiej Henryka Krzywonos. Jej zdaniem w sprawie śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki "zawinił system". Z kolei adwokat Grzegorz Wrona, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przekonywał, że "system zadziałał", ale "na początku".

"To jest największa niesprawiedliwość międzypokoleniowa w historii ludzkości"

Zależałoby na tym, żeby społeczeństwo się wreszcie wzruszyło, poruszyło - mówiła w "Tak jest" w TVN24 aktorka Magdalena Schejbal, komentując swój udział w kampanii społecznej o zmianach klimatu. - Angażujemy się, żeby to poszło dalej w świat - podkreśliła. Fizyk Marcin Popkiewicz podkreślał, że "jeździmy samochodami, latamy samolotami, wrzucamy steki na talerz" i jednocześnie "robimy katastrofalną zmianę klimatu". - Rachunek uregulują nasze dzieci - dodał.

Bartłomiej M. może wyjść z aresztu. Sąd wyznaczył kaucję

Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę, by Bartłomiej M., były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i szef gabinetu politycznego byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, wyszedł z aresztu pod warunkiem wpłacenia poręczenia majątkowego. - Jeżeli zapłaci do 8 lipca kwotę 100 tysięcy złotych, to będzie mógł opuścić areszt - przekazał mecenas Luka Szaranowicz.

Neo przestał jeść, kulał, zataczał się. "Ktoś zrobił z niego tarczę"

Właściciele 12-letniego kundelka myśleli, że ich pupil jest osowiały ze względu na swój wiek. Jednak kiedy jego stan się drastycznie pogorszył, wzięli psa do weterynarza. Lekarz zrobił mu prześwietlenie, po którym okazało się, że zwierzę ma w tylnej łapie i kręgosłupie ponad 20 metalowych elementów - najprawdopodobniej jest to śrut z wiatrówki.

Prokuratura zmienia zdanie w sprawie uszkodzenia dowodów z wypadku Szydło

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wyjaśniała 14 czerwca, że przesłała do sądu dowody w sprawie wypadku z udziałem kolumny ówczesnej premier Beaty Szydło. "Wszelkie nośniki były nieuszkodzone i zdolne do odtworzenia" - zapewniano. W środę ta sama prokuratura przyznała, że jedna z płyt była uszkodzona już w trakcie śledztwa. "Biegli z Laboratorium Kryminalistycznego nie odtworzyli nagrania z powodu uszkodzenia w postaci pęknięcia w centralnej części płyty" - czytamy w komunikacie. Prokuratura przekonuje jednak, że "materiał jest całkowicie nieprzydatny".

Zabójstwo Kristiny: Jakub A. zaakceptował obrońcę wybranego mu przez rodzinę

Minął termin, w którym Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (Dolnośląskie), mógł złożyć zażalenie na swoje tymczasowe aresztowanie. Do prokuratury nic nie wpłynęło. Jeszcze w środę nie było wiadomo kto ostatecznie będzie obrońcą 22-latka, ale jak się dowiedzieliśmy po południu - Jakub A. zaakceptował adwokata wybranego przez jego rodzinę, co wiąże się jednocześnie ze zwolnieniem przez sąd tego przyznanego mu z urzędu.

Apel do prezydenta w sprawie ochrony dzieci. "Tego zadania nie podjął żaden rząd"

"Niech Pan nie pozwoli, by w Polsce z powodu przemocy cierpiały i ginęły dzieci" - zaapelowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w petycji, którą planuje skierować do prezydenta Andrzeja Dudy. Wnioskuje o wprowadzenie "ustawy o ochronie dzieci", która miałaby pozwolić na "skuteczniejsze zapobieganie przemocy wobec najmłodszych". "Tego zadania nie podjął jak dotąd żaden rząd" - wskazali autorzy petycji, zwracając uwagę na rozwiązania, które ich zdaniem należałoby wdrożyć.

Brudna, naga i wystraszona dwulatka w przyczepie. Obok pijana matka

Płakała tak bardzo, że jedna z okolicznych mieszkanek wezwała w końcu policję. Dzięki temu łódzcy policjanci mogli uratować nagą, wystraszoną i zaniedbaną dwuletnią dziewczynkę. Dziecko siedziało w przyczepie kempingowej. Obok - na zniszczonym fotelu - spała kompletnie pijana matka.

"Dostęp do doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych"

Umowa podpisana w środę w Warszawie przez przedstawicieli sił zbrojnych Polski i Stanów Zjednoczonych przewiduje współpracę w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym wzmacnianie wspólnych zdolności obronnych i wymianę informacji. - Zyskujemy dostęp do najlepszych praktyk, doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Z drugiej, po stronie polskiej są kompetencje, jest wielu znakomitych ekspertów, którzy już dziś na bieżąco współpracują z wojskami amerykańskimi - powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.

Były zawodnik Mamed K. nie trafi do aresztu

Podejrzany między innymi o paserstwo samochodów były zawodnik mieszanych sztuk walki Mamed K. nie zostanie aresztowany. Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił zażalenia prokuratury, utrzymując w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego w tej sprawie.

Odmówił druku plakatów LGBT. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny

Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Wniosek do TK w tej kwestii trafił po tym, jak pracownik drukarni odmówił wykonania usługi - druku plakatów fundacji LGBT - uzasadniając to swoimi przekonaniami.

Czaputowicz: usłyszałem, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku

Głównym tematem moich niedawnych rozmów z rosyjskim ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach była sprawa pozostawania na terytorium Rosji wraku polskiego samolotu Tu-154M - przekazał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Poinformował o tym w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji prasowej TASS. Jak przyznał, w czasie rozmów w Helsinkach usłyszał, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku.

Kłęby czarnego dymu nad Gdańskiem. Jeden strażak w szpitalu, droga już odblokowana

W Gdańsku w płomieniach stanęły hale magazynowe. Z ogniem walczy około 130 strażaków. Jeden z nich zasłabł i trafił do szpitala. Nie ma informacji o tym, żeby było więcej osób poszkodowanych. - Po opanowaniu pożaru hali został przywrócony ruch na obydwu jezdniach gdańskiego Traktu św. Wojciecha – poinformował w środę asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.