- Informujemy, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka w związku z awarią kolektora ściekowego w lewobrzeżnej części Warszawy - napisał w komunikacie płocki ratusz. Dodano, że "sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby". Ma to związek z awarią kolektora oczyszczalni ścieków "Czajka".
W środę doszło do awarii kolektora warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Nieczystości z lewobrzeżnej części Warszawy dostają się wprost do Wisły. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zwołał w tej sprawie sztab kryzysowy. Zapewnił, że problemy oczyszczalni nie wpływają na jakość wody w kranach.
Płocki ratusz: nie ma zagrożenia dla mieszkańców
Zespół prasowy ratusza w Płocku wydał w związku z tym komunikat.
Poinformowano w nim, że "nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka w związku z awarią kolektora ściekowego w lewobrzeżnej części Warszawy". Dodano, że "sytuacja jest cały czas monitorowana przez odpowiednie służby".
Poinformowano również, że w tamtejszym ratuszu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane przez prezydenta Płocka, w którym uczestniczyli w nim: prezes Wodociągów Płockich, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, przedstawiciele WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - red.), PGW Wody Polskie, Powiatowego Lekarza Weterynarii, służb mundurowych oraz pracownicy ratuszowego wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych".
"Stan wody w Wiśle jest cały czas monitorowany. Badania prowadzą zarówno Wodociągi Płockie, służby sanitarne oraz Generalny Inspektor Ochrony Środowiska. Kontrola jakości, zarówno wody surowej (przed uzdatnieniem), jak i wody pitnej będzie prowadzona z większą częstotliwością" - podano dalej w komunikacie.
Zapewniono, że "woda na potrzeby mieszkańców pozyskiwana jest zarówno ze studni głębinowych, jak i z Wisły". "Wodociągi Płockie są przygotowane do uzdatniania wody pobieranej z Wisły" - dodano.
Jedna z największych w Polsce
"Czajka" jest obecnie jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Do 2012 roku w zakładzie oczyszczane były ścieki wyłącznie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolicznych gmin: Legionowo, Zielonka, Jabłonna, Marki i Ząbki (około 180 tysięcy metrów sześciennych na dobę).
W lipcu 2012 roku do oczyszczalni kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły, dopłynęły ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej (około 240 tysięcy metrów sześciennych na dobę). Docelowo Zakład "Czajka" zaprojektowany jest na przyjęcie 435 tysięcy metrów metrów sześciennych w ciągu doby.
Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell