Krasnodębski przepadł w głosowaniu. "To małostkowy odwet za wyniki szczytu"

Brak wyboru Zdzisława Krasnodębskiego na wiceszefa Parlamentu Europejskiego to wynik frustracji części państw Unii Europejskiej - ocenił w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W środę Krasnodębski przegrał w trzeciej turze głosowania. "Tak się dotrzymuje reguł i zobowiązań w PE" - skomentował w mediach społecznościowych swoją porażkę.

Od 78 lat miał prawo jazdy. Wyjeżdżając z parkingu, nie popatrzył w lewo. Nie żyje

93-latek zmarł w szpitalu dwie godziny po zderzeniu z innym samochodem. Wyjeżdżał z parkingu i - jak zeznali świadkowie - włączając się do ruchu, popatrzył w prawo, ale nie obrócił głowy w lewo. Wtedy uderzył w niego inny samochód i zepchnął na chodnik. Sekcja zwłok wyjaśni, czy mężczyzna zmarł od obrażeń, czy wskutek wylewu lub zawału serca. Miał duże doświadczenie za kierownicą - prawo jazdy dostał 78 lat temu.

"Nie widzę żadnego powodu do satysfakcji dla polskiego rządu"

Zawsze uważałem, że lepiej coś wygrać dla Polski, dla regionu, niż kogoś utrącić - skomentował strategię polskiego rządu w negocjacjach dotyczących obsady najważniejszych unijnych stanowisk Donald Tusk. - To, że przewodniczącym Komisji Europejskiej nie będzie ktoś, kto chciał bronić niezależności sądów, nie tylko w Polsce i to, że w związku z tym polski rząd nic nie ugrał dla siebie, to na pewno nie jest powód do satysfakcji - dodał szef Rady Europejskiej.

Polska poparła przywrócenie Rosji prawa głosu? Szef MSZ: odwrotnie, głosowaliśmy przeciw

Nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała za członkostwem Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie, głosowaliśmy przeciw - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, według której 17 maja 2019 roku podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy. - Nie uczestniczyłem w tamtejszych dyskusjach i trzeba by pytać ministra Jacka Czaputowicza, jakie jeszcze argumenty stały za taką decyzją - stwierdził wcześniej wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką"

W Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbył się piknik z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zaprosiła wielu gości, wśród nich szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. "Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką!" - napisała w czwartek w mediach społecznościowych.

"Wziąłem i podpaliłem". W pożarze kamienicy zginęła jedna osoba

Przed Sądem Okręgowym w Opolu rozpoczął się proces 33-letniego Rafała W., oskarżonego o podpalenie kamienicy w Prudniku, w wyniku czego zmarł jeden z lokatorów, a dwóch zostało rannych. Na ławie oskarżonych zasiada też jego 56-letni ojciec - Adam W., który nie udzielił pomocy mieszkańcom domu.

"Niebezpieczna utopia". Zybertowicz o poglądach von der Leyen

Mam nadzieję, gdy pani przewodnicząca Komisji skonfrontuje się z rzeczywistą polityką, to odróżni swoje ideologiczne wyobrażenia od tego, co jest możliwe w Unii - powiedział w "Kropce nad i" doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz, komentując poglądy nominowanej na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Na to stanowisko wysuwany był także Frans Timmermans. - Udało się zapobiec jego awansowi, ten awans mógłby być odbierany jako premia za łamanie reguł neutralności urzędników Unii Europejskiej - komentował Zybertowicz.

"Poważne wyzwanie cywilizacyjne". Prezydent Duda i jego wypowiedzi o zmianach klimatu

Podczas środowej konferencji prezydent Andrzej Duda stwierdził, że "anomalie pogodowe to coraz częstsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne". W styczniu 2013 roku pisał natomiast na Twitterze: jak sobie pomyślę, że płacimy za "globalne ocieplenie" i popatrzę za okno, to mnie trafia szlag. W styczniu tego roku przyznał, że nie wie, "na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych", ponieważ "zmiany klimatu były w historii świata". Sprawdzamy, jak ewoluowały poglądy prezydenta na ten temat.

"Wyborcza": rekordowa liczba uczniów chce obejrzeć swoje arkusze egzaminacyjne

W tym roku wniosków o wgląd do arkuszy egzaminów gimnazjalnych jest ponad 10 tysięcy - informuje "Gazeta Wyborcza". Dla porównania - jak wskazuje dziennik - zwykle takich zgłoszeń było około 300-400. "To jeden z efektów kumulacji roczników" - ocenia "GW". Do szkół średnich pójdą w tym roku uczniowie trzecich klas likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek. Każdy punkt jest więc przy rekrutacji do liceów na wagę złota.

"Mogę tylko wyrazić ubolewanie". Zalewska o swoim zachowaniu podczas "Ody do radości"

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego polscy eurodeputowani - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - przez długą część wykonywania "Ody do radości" nie wstali ze swoich miejsc. Zalewska tłumaczy to jako "nieporozumienie" i przeprasza tych, którzy poczuli się urażeni. Zdaniem eurodeputowanego Wiosny Roberta Biedronia jest to jednak "symboliczne pokazanie Polkom i Polakom, gdzie ci państwo mają Polskę i Unię".

Kamila Gasiuk-Pihowicz dołączyła do Platformy Obywatelskiej

Kamila Gasiuk-Pihowicz, była szefowa klubu Nowoczesnej wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Została członkinią koła PO w Pruszkowie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że posłanka miałaby startować do Sejmu jako "jedynka" listy Koalicji Obywatelskiej w Siedlcach.

Kanthak: odrzucono mnie na uczelni przez pracę w resorcie. Szef katedry: zawiniły kompetencje

We wtorkowym programie "Tak jest" w czasie dyskusji o łódzkim drukarzu, który odmówił aktywistom LGBT rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak poskarżył się, że nie został przyjęty na stanowisko asystenta na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Jak stwierdził, powodem było jego zatrudnienie w resorcie. - Uniwersytet jest instytucją publiczną i nie ma prawa dyskryminować ze względu na, na przykład, miejsce zatrudnienia - dodał. Na słowa Kanthaka zareagował Jerzy Zajadło, kierownik katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa gdańskiej uczelni.