"To nie jest jakaś kwota tajna". Miliony dla podkomisji Macierewicza

Prawie 3 miliony złotych będzie miała do swojej dyspozycji w roku 2020 podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, której szefem jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. To dane, które w czwartek podał resort obrony. Wciąż nie wiadomo, ile podkomisja faktycznie wydała w latach 2018 i 2019.

Jest decyzja sądu w sprawie "agenta Tomka"

Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA i byłego posła PiS. Potrwa on do 19 maja. W środę Kaczmarek usłyszał kolejne zarzuty.

Zrobili skok na pączki, zostały po nich tylko okruchy

Za kradzież słodkości mogą słono zapłacić. Dwaj amatorzy pączków i bułek staną przed sądem za kradzież sprzed sklepu dwóch skrzynek z wypiekami. Auto, którym odjechali ze słodkim łupem, odnaleziono w lesie. Kiedy ich ujęto, po części pączków zostały już tylko okruchy.

"Polityczne maczugi" i "najlepszy film gangsterski od lat"

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski wezwał marszałek Elżbietę Witek do zwołania Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Ma to związek z przeszukaniami CBA w ramach śledztwa w sprawie oświadczeń szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. To nie jedyny głos opozycji na Wiejskiej, która, komentując działania służb i rządu, określa je mianem "gangsterskich". - To jest walka w rodzinie politycznej, która kompromituje Polskę - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Szefowa kampanii Andrzeja Dudy: dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło przedstawiona jako szefowa kampanii Andrzeja Dudy stwierdziła w środowym wywiadzie, że "dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń". - To pokazuje, do czego dąży PiS. To taka zapowiedź, ja to tak odebrałam, wprowadzania cenzury - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska. Konkurentka prezydenta w nadchodzących wyborach podkreśliła, że wolność słowa "nie może być zła", złe jest kłamstwo i manipulacja. - Pani Kidawa-Błońska niestety promuje hejt - skomentowała te słowa szefowa kampanii prezydent.a.

"W zasadzie to nie spór, tylko wojna polityczna"

To już nie jest szermierka słowna, tylko prawie uliczna awantura - powiedział redaktor naczelny "Superwizjera" Jarosław Jabrzyk, komentując środowe wydarzenia związane z CBA i NIK. Zastanawiał się też, "co takiego się wydarzyło przez ostatnie pół roku i jaki materiał zgromadziła prokuratura, że teraz zdecydowała się na tak radykalne ruchy".

Co by zrobił Jerzy Stuhr, gdyby spotkał posłankę Lichocką

Dzisiaj z państwem rozmawiam, ale nie wiem, czy jutro nie zasilę poczekalni w przychodniach onkologicznych - mówił w TVN24 aktor i reżyser Jerzy Stuhr, w przeszłości pacjent onkologiczny. Mówił o sytuacji pacjentów w Polsce i komentował gest Joanny Lichockiej. Posłanka PiS w Sejmie, podczas debaty nad przekazaniem mediom państwowym niemal dwóch miliardów złotych, które opozycja chciałaby przeznaczyć na leczenie raka, wykonała gest, który wiele osób odczytało jako pokazanie środkowego palca.

Unijne fundusze od razu w samorządach? Sposób dla tych, "którzy ośmielili się głosować inaczej"

Rafał Trzaskowski rozmawiał z w Brukseli z unijną komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą o pozyskiwaniu funduszy europejskich przez miasta z pominięciem rządów. Pieniądze mają być przeznaczane na programy proekologiczne i prodemokratyczne. O pomyśle rozmawiali w „Tak Jest” goście Andrzeja Morozowskiego: Jacek Najder, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Jan Strzeżek radny Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przed przyjazdem premiera burmistrz kazał zamalować fresk w urzędzie. "Żeby nasza gmina dobrze wypadła"

"Odnowienie na zasadzie zamalowania" - tak burmistrz Niemczy (województwo dolnośląskie) nazywa przemalowanie sali posiedzeń rady miejskiej. W trakcie odświeżania pomieszczenia zamalowano stworzone w latach 70. XX wieku malowidło. Burmistrz nie widzi problemu i podkreśla, że rycerska scena na ścianie nie miała wartości zabytkowej. Innego zdania jest część radnych. Sprawę bada konserwator zabytków.

CBA, NIK, Banaś, "agent Tomek" i prokuratura. Co się wydarzyło w środę

Jeszcze przed południem w środę prokuratura zatrzymała "agenta Tomka", by postawić mu zarzuty, a agenci CBA przeszukali mieszkania szefa Najwyższej Izby Kontroli. Później wydarzenia wcale nie zwolniły. CBA weszło do siedziby NIK-u, Marian Banaś w liście do marszałek Sejmu napisał o "naruszeniu prawa", a kontrolerzy NIK pojawili się w Prokuraturze Krajowej. W punktach wyjaśniamy środowe wydarzenia związane z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, prokuraturą i Najwyższą Izbą Kontroli.

"Prawo i Sprawiedliwość szukało układu i samo ten układ stworzyło"

Prawo i Sprawiedliwość stworzyło układ w instytucjach, do których wprowadziło najważniejszych polityków. Dzisiaj ci chłopcy, którzy dostali dużo zabawek, pokłócili się o nie - mówił w "Kropce nad i" przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. W ten sposób ocenił środowe czynności agentów CBA w sprawie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Zdaniem posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, kandydata na prezydenta, akcja CBA "kompromituje sposób zarządzania służbami specjalnymi przez Mariusza Kamińskiego".

"Gangsterskie porachunki w PiS-ie"

- Jak rozumiem, pan prezes NIK nie ma nic do ukrycia i sam lada moment zrezygnuje z immunitetu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marcin Horała, komentując działania CBA w sprawie Mariana Banasia. Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej określiła działalność służb w tej sprawie jako "gangsterskie porachunki w PiS-ie".