Prezydent Duda: będę bronił polskiej rodziny w modelu opisanym w polskiej konstytucji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RP
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RPTVN24
wideo 2/21
Wybory prezydenckie 2020. Kampania

Do pierwszej tury wyborów prezydenckich został niespełna tydzień. Kandydaci wykorzystują ostatnie dni kampanii, by przekonać do siebie wyborców. Urzędujący i ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda odwiedził między innymi Tarnów, a wcześniej podpisał umowę programową z Krajową Radą Izb Rolniczych. Rafał Trzaskowski spotkał się ze związkowcami w Warszawie. Szymon Hołownia przedstawił program "Pełnosprawni", kierowany do osób z niepełnosprawnościami. Władysław Kosiniak-Kamysz pojawił się w Zielonej Górze i Międzyrzeczu, a Robert Biedroń pojechał do Łodzi. Krzysztof Bosak walczył o głosy w Iławie. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy kampanijny poniedziałek.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura 12 lipca. Głosowanie odbędzie się metodą hybrydową - tradycyjnie oraz dla chętnych korespondencyjnie. Wybory w trybie wyłącznie korespondencyjnym Państwowa Komisja Wyborcza zarządziła w dwóch gminach.

Głosować będzie można na 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:56

    Kończymy relację z wyścigu o Pałac Prezydencki. Zapraszamy na jutrzejszą relację.

  • 20:46

    Prezydent Andrzej Duda apelował w poniedziałek w Tarnowie o głosy w niedzielnych wyborach prezydenckich. Apelował o mobilizację i udział w głosowaniu.

  • 20:36

    Prezydent mówił także o działaniach związanych z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Przypomniał o realizowaniu takich programów, jak "Czyste powietrze", związany z termomodernizacją, wymianą palenisk i tworzących przyjazne warunki życia, w tym "Miasto z klimatem". Wspomniał o inwestowaniu w panele fotowoltaiczne "przez rodzinę, przez zwykłe gospodarstwo domowe", gdzie państwo dopłaca do 5 tys. złotych na realizację takiej instalacji.

    Zapowiedział też program "Just Transition", czyli wprowadzaniu "nowoczesnych przemian przemysłowych", ale - jak zaznaczył - przy zachowaniu ochrony miejsc pracy i ochrony polskiej rodziny.

  • 20:26

    Duda: Gwarantuję państwu również, że będę bronił polskiej rodziny w modelu ukształtowanym i opisanym w polskiej konstytucji dzisiaj, w artykule 18, gdzie mówi się, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a polskie państwo ma w szczególnej opiece i ochronie małżeństwo, rodzicielstwo i macierzyństwo. To rodzicielstwo jest tu szczególnie ważne, bo to prawo dziecka do tego, by mogło być wychowywane przez mamę i tatę, to prawo dziecka do tego, by rodzice mogli je chronić i by mogli je wychowywać według własnych przekonań, jak to jest napisane w artykule 48 konstytucji. I te prawa rodziny muszą być w Polsce gwarantowane.

  • 20:26

    Andrzej Duda w Tarnowie nawiązał także do sprawy podwyższenia wieku emerytalnego za czasów rządów PO-PSL. Przypominał, że protestowały wtedy grupy obywateli i związki zawodowe, ale - jak mówił - wówczas "arogancka władza miała za nic protesty" i złamała daną społeczeństwu obietnicę, że wieku emerytalnego nie podniesie. Ocenił, że politycy, którzy wtedy rządzący "kłamali tak, jak kłamią teraz" i wbrew zapewnieniom mogą zlikwidować programy społeczne. Przekonywał, że on jako prezydent jest gwarantem utrzymania świadczeń takich, jak 300 plus czy program 500 plus.

  • 20:15

    Duda: Centralny Port Komunikacyjny to wielka inwestycja, która będzie służyła całemu krajowi.

  • 20:14

    Ubiegający się o reelekcję prezydent: Jest bardzo wysoce prawdopodobne, że uda się nam zrealizować naszą zapowiedź doprowadzenia, by polscy rolnicy otrzymywali dopłaty unijne na poziomie średniej w Unii Europejskiej. To jest ważna realizacja naszych spraw, to jest bardzo ważne na przyszłość, bo nadchodzi czas wielkich inwestycji.

  • 20:13

    Prezydent Andrzej Duda pojawił się również w Tarnowie. - Od 5 lat prowadzę politykę dbałości o polską rodzinę, dbałości o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, dbałości o to, aby ludzie mieli pracę, i aby ta praca była rzetelnie i uczciwie wynagradzana, (politykę) dbałości o to, aby Polska się rozwijała, aby w Polsce były realizowane inwestycje, które są potrzebne dla jej rozwoju, wreszcie dbałości o (...) godność, o godność nas Polaków, o godność naszego kraju, naszej ojczyzny, o to, byśmy zajmowali należne nam miejsce w Europie i w świecie - mówił.

  • 18:39

    Andrzej Duda: Moją propozycją i zobowiązaniem wyborczym, prezydenckim na następna kadencję, jest utworzenie funduszu inwestycji samorządowych, z którego właśnie mniejsze gminy, mniejsze jednostki samorządu terytorialnego, które mają mniej pieniędzy, będą mogły zaczerpnąć środki na to, by mieć wkład własny do wykorzystania, by w większym stopniu korzystać ze środków europejskich i realizować w całej Polsce tak bardzo nam potrzebne różne inwestycje, które mają poprawić jakość funkcjonowania polskiej gospodarki, które mają wesprzeć polski biznes, także na tych obszarach mniej zurbanizowanych, czyli także na obszarach wiejskich.

  • 18:39

    Prezydent mówił, że zależy mu na tym, by środki przeznaczone na rolnictwo zostały jak najlepiej spożytkowane dla polskiej wsi tak, "aby z tej wielkiej kwoty ogólnej, jak najwięcej środków wsparło inwestycje na terenie, gdzie są one tak bardzo potrzebne, które potrzebują doinwestowania, żeby Polska była równo rozwinięta".

    Prezydent Andrzej Duda

  • 18:37

    Do Wierzchosławic przybył urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję. Wystąpił na konferencji z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Jak mówił Duda, w czasie jego kadencji zaszły "wielkie zmiany na polskiej wsi, także zmiana nastrojów". Przekonywał, że rolnikom pomogły także programy socjalne, które - jego zdaniem - stanowią "bardzo duże wsparcie dla rodzin wiejskich".

  • 18:34

    Kampanię Władysława Kosiniaka-Kamysza wspierała w poniedziałek jego żona, Paulina. Pojawiła się w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym miejscowości Żmiąca (Małopolska).

    Paulina Kosiniak-Kamysz

  • 17:41

    Kosiniak-Kamysz: Szpitale powiatowe trzeba oddłużyć natychmiast. Dofinansować i docenić personel. Jest potrzebne podniesienie finansowania (ochrony zdrowia - red) do 6,8 proc. PKB i ja pokazuję, skąd wziąć na to pieniądze. Można przesunąć 2 proc. składki rentowej, bo w ostatnich 20 latach z 2 mln rencistów spadła nam liczba do 750 tys. Trzeba wziąć akcyzę alkoholową, akcyzę z papierosów i w bezpośredni sposób przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • 17:28

    Lider PSL mówił, że sytuacja w ochronie zdrowia jest bardzo trudna, szczególnie jeśli chodzi o szpitale powiatowe, które często nie mają szans na odpowiednie dofinansowanie i nowe kontrakty z NFZ. Jak dodał, na koniec ubiegłego roku polskie szpitale były zadłużone na ponad 14 mld złotych, choć - jak zaznaczył - obawia się, że ta kwota może być wyższa, biorąc pod uwagę wystąpienie pandemii koronawirusa.

    - Brakuje tak naprawdę konkurencji płatnika. NFZ stał się monopolistą. Nie ma konkurencji na rynku tych, którzy płacą za usługi medyczne. Jest konkurencja świadczeniodawców. Brakuje jednego koordynatora na poziomie regionalnym. Moim zdaniem takim koordynatorem powinien być marszałek województwa – stwierdził lider PSL.

  • 17:23

    Kosiniak-Kamysz: Wprowadzimy pakt na rzecz zdrowia. To jest oddłużenie szpitali, dofinansowanie leczenia, przywrócenie i odbudowa przemysłu farmaceutycznego, podniesienie wynagrodzeń, odbiurokratyzowanie ochrony zdrowia.

  • 17:22

    W Międzyrzeczu (Lubuskie) walczył o głosy kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Przemawiając przed Szpitalem Międzyrzeckim mówił, że szpitale powiatowe są miejscami, które dzisiaj wymagają szczególnego wsparcia, wdzięczności i zainteresowania wszystkich stron sceny politycznej.

    Zwracając się do wszystkich swoich konkurentów w wyborach powiedział: - Niezależnie od wyniku wspólnie musimy przeprowadzić reformę ochrony zdrowia. Ja was zaproszę do współpracy, jak wygram wybory.

    Kosiniak-Kamysz: wspólnie musimy przeprowadzić reformę ochrony zdrowia

  • 16:59

    W części państw przebywający za granicą Polacy nie będą mogli głosować w wyborach prezydenckich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia, że jest to spowodowane pandemią COVID-19. Utrudnione skorzystanie z prawa wyborczego mogą mieć również osoby zamieszkujące kraje, w których głosować można jedynie korespondencyjnie. Reporterka "Czarno na Białym" Paulina Tomanek sprawdziła, jak wygląda organizacja wyborów za granicą.

  • 15:48

    Posłowie Koalicji Obywatelskiej – Katarzyna Lubnauer, Dariusz Joński i Jan Grabiec - nie zostali wpuszczeni na teren magazynu Poczty Polskiej w Łodzi. Parlamentarzyści chcieli sprawdzić, czy znajdują się w nim pakiety wyborcze wydrukowane przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja, a do których nie doszło.

  • 15:33

    Biedroń spotkał się w poniedziałek także z szefem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem. Kandydat Lewicy przekazał, że podczas spotkania zapowiedział powołanie Rady Edukacji Przyszłości przy prezydencie RP. W jego intencji, rada byłaby forum, na którym "związki zawodowe, środowiska nauczycielskie, eksperci i organizacje pozarządowe spotykałyby się ze środowiskami politycznymi i wypracowywały konkretne rozwiązania dla rządu i parlamentu dotyczące przyszłości oświaty i edukacji".

    Biedroń podkreślał, że "prezydent powinien być takim zwornikiem, taką osobą, która będzie szukała tego, co łączy, będzie odpowiadała na głosy różnych stron - czasami politycznego, czasami związkowego, czasami społecznego sporu", a także zapraszała do rozmów w ramach okrągłego stołu i starała się szukać rozwiązań.

    - Tak wyobrażam sobie też rolę dobrego gospodarza Polski, tak wyobrażam sobie pełnienie tego najwyższego stanowiska i ubolewam też, że ostatnie lata nie były latami, które można nazwać prezydenturą dialogu - stwierdził.

    Podczas konferencji prasowej Biedroń podpisał deklarację obywatelską "Szkoła, jakiej chcemy". Składa się ona z dziesięciu punktów: szkoła kompetencji kluczowych; szkoła współpracy, a nie rywalizacji; szkoła projektów, badań i debat; szkoła obywatelska; szkoła, która decyduje o sobie; szkoła równych szans; szkoła, która wspiera uczniów i dba o dobre relacje; szkoła dobrze finansowana; szkoła nauczycieli profesjonalistów i szkoła bez polityki.

  • 15:30

    Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń złożył w poniedziałek w Łodzi kwiaty pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w rocznicę Powstania Łódzkiego.

    Kandydat Lewicy Robert Biedroń złożył w poniedziałek w Łodzi kwiaty pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w rocznicę Powstania Łódzkiego

  • 15:26

    Morawiecki: Aby rzeczywiście zwyciężyć, potrzebujemy mobilizacji. Żebyśmy mogli dalej reformować Polskę w zgodzie z panem prezydentem. Żebyśmy mogli to zrobić jak najszybciej.

  • 15:18

    Premier: prezydent dba o gospodarkę w skali całego państwa, dba o całe społeczeństwo. Wkrótce jedzie do Stanów Zjednoczonych po nowe, wielkie inwestycje energetyczne, nowe technologie. Tak, jak do tej pory potrafił to robić.

    Prezydent dba też o wszystkie inwestycje lokalne, żeby w takich województwach jak kujawsko-pomorskie tutaj trafiło najwięcej inwestycji, stąd decyzje prezydenta, którą wspieramy i będziemy realizować, budowy drogi S10 Toruń-Bydgoszcz.

  • 15:13

    Morawiecki: Musi być równowaga między prezydentem i rządem. Taka równowaga, która pozwala szybko podejmować decyzje. Szybko, sprawnie przejść do przodu. Tego potrzebuje Polska po epidemii.

  • 15:08

    Premier Mateusz Morawiecki w Bydgoszczy: dziękujemy panu, panie prezydencie, za obronienie milionów Polskich miejsc pracy.

  • 15:07

    Śmiszek mówił o "wielkim planie odbudowy Polski po pandemii". - Dziś na stole europejskim, unijnym leży co najmniej 280 miliardów złotych tylko dla Polski. Dzisiaj trzeba sobie odpowiedzieć na cywilizacyjne pytanie: jak spożytkować te setki miliardów złotych dla naszego kraju? Czy spożytkujemy je na gigantyczne, przeskalowane, niepewne i prawdopodobnie nierentowne inwestycje, jak przekop Mierzei Wiślanej czy Centralny Port Komunikacyjny, czy wreszcie po erze budowy dróg, autostrad i inwestycje w świątynie i kościoły (…), te pieniądze przeznaczymy na inwestycje w życie codzienne Polaków – powiedział.

  • 14:58

    - Te wybory będą wyborami cywilizacyjnymi. To będzie wybór między Polską pogardy, a Polską godności. Robert Biedroń już od kilku miesięcy prezentuje swój program (…), a elementy jego kampanii to Polska godności - mówił Śmiszek.

    Śmiszek: te wybory będą wyborami cywilizacyjnymi

  • 14:52

    Krzysztof Śmiszek ze sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia w poniedziałek Opolu podsumował dotychczasową kampanię.

  • 14:35

    W Krakowie zaprezentowano w poniedziałek komitet honorowy poparcia Andrzeja Dudy. - To lista osób i środowisk bardzo zasłużonych - mówiła na konferencji prasowej wiceprezes zarządu okręgowego PiS w Krakowie Barbara Bubula.

  • 14:27

    Kosiniak-Kamysz: Przygotowaliśmy ustawę o dochodach samorządu i udziale podatku VAT w dochodach samorządu. Jak są wprowadzane zmiany na poziomie krajowym, to one muszą być rekompensowane. To jest szansa na to, żeby nie odbywały się kosztem samorządów.

  • 14:24

    Kosiniak-Kamysz: Jako prezydent Rzeczypospolitej dokończę reformę samorządową z 1990 roku. Dokończę to, co się wydarzyło 30 lat temu, kiedy pierwszy raz wybieraliśmy władze samorządowe.

  • 14:23

    Lider PSL mówił, że chce Polsce samorządowej "oddać tyle władzy, ile to możliwe, stosując zasadę pomocniczości opisaną w konstytucji". – Wszystkie decyzje, które się możliwe powinny zapadać na poziomie gminnym – przekonywał kandydat na prezydenta.

  • 14:21

    Kosiniak-Kamysz: mogę być kandydatem dużych miast, jestem też kandydatem Polski lokalnej.

  • 14:21

    Władysław Kosiniak-Kamysz pojawił się w Zielonej Górze. - Nie ma wolności bez samorządności. To hasło przyświecało nam w wyborach samorządowych - mówił.

    Kosiniak-Kamysz: nie ma wolności bez samorządności

  • 14:18

    Tomczyk: dzisiaj prawda wygrała z kłamstwem.

  • 14:15

    Członek sztaby Rafała Trzaskowskiego - Cezary Tomczyk - także skomentował decyzję sądu. - Sprawiedliwość to wartość, której musimy bronić. Dzisiaj jest grupa ludzi, która sprawiedliwości chce uniknąć, która chce wykorzystywać sądy, prokuraturę do tego, żeby sprawiedliwość była tylko na jednych warunkach - mówił.

    Przedstawiciele komitetu Trzaskowskiego: prawda wygrała z kłamstwem

  • 14:07

    Pełnomocnik sztabu ubiegającego się o reelekcję prezydenta Krzysztof Sobolewski oświadczył w rozmowie z PAP, że komitet kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy będzie się odwoływał od poniedziałkowego orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Rafała Trzaskowskiego. Sąd uznał, że kandydat KO nie musi prostować swojej wypowiedzi.

    - Kompletnie się z nim nie zgadzamy - przekazał.

  • 13:49

    Członkowie komitetu ocenili między innymi, że harmonijna współpraca prezydenta Dudy z rządem "umożliwiła dynamiczny rozwój ekonomiczny kraju oraz uruchomienie nowatorskich rozwiązań w polityce społecznej i prorodzinnej". Dodano, że "przez pięć lat swojej prezydentury Andrzej Duda potwierdził swoją wiarygodność jako polityk sprawny, skuteczny, dotrzymujący obietnic, myślący długofalowo o interesie Polski, dążący do wewnętrznego wzmocnienia siły państwa polskiego oraz wzmocnienia jego znaczenia na arenie międzynarodowej".

  • 13:47

    W poniedziałek na konferencji prasowej z udziałem pełnomocnika poznańskiego okręgu PiS i wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, oraz posła Bartłomieja Wróblewskiego przedstawiono poznański Komitet Honorowy prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020.

    W komitecie znaleźli się m.in. profesorowie poznańskich uniwersytetów, nauczyciele, artyści, przedsiębiorcy, oraz prezesi stowarzyszeń. Łącznie w skład komitetu wchodzi niemal 80 osób.

  • 13:33

    Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o milionie bezrobotnych. Pozew wyborczy komitetu Andrzeja Dudy nieprawomocnie oddalony decyzją sądu - przekazał PAP.

    Jest wyrok w sprawie pozwu w trybie wyborczym przeciwko komitetowi Trzaskowskiego

  • 13:33

    Hołownia: na ostatniej prostej kampanii najbardziej zależy mi na mobilizacji.

  • 13:29

    Hołownia odniósł się także do słów ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, który porównał poprzedni rząd do koronawirusa.

    - Wiem, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami i jest w niej dużo emocji. Natomiast porównywanie kogoś do choroby jest czymś, co mi się w głowie nie mieści – mówił Hołownia.

    - Nie wiem, czy pan prezydent ma świadomość tego, że porównując kogoś do choroby, mówi o chorobie, która zabiła wielu Polakom bliskich. Uważam, że to hańbiąca wypowiedź, że ona jest niegodna polityka, zwłaszcza Prezydenta Rzeczypospolitej. Nawet w emocjach powinniśmy umieć się powstrzymać. Jeżeli czasami nam się coś wymknie – bo czasami to się zdarza - wystarczy przeprosić – dodał niezależny kandydat na prezydenta.

  • 13:19

    Hołownia: Program "Pełnosprawni" to dwa główne aspekty. Pierwszy – budowanie społecznej świadomości, jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, aby spotykały się wszędzie w swoim otoczeniu z szacunkiem, ze zrozumieniem, żebyśmy rozumieli, jak możemy im pomóc, żebyśmy nie krzywdzili jakimiś opiniami. To jest wszystko tylko i wyłącznie kwestia świadomości i wiedzy, którą można wypracować.

  • 13:16

    Hołownia: to pokazuje jak poważnie traktujemy wyborców, wybory, tę misję, którą Prezydent Rzeczypospolitej miałby wypełniać.

  • 13:15

    Tych 14 programów przygotowanych z moimi ekspertami to wynik, z którym nie może się równać żaden z moich konkurentów. O ile mi wiadomo Rafał Trzaskowski nie ma do tej pory żadnego programu, a więc mamy tutaj w tej rywalizacji 14 do zera - mówił niezależny kandydat.

  • 13:12

    Hołownia: chcemy żeby czuły się potrzebne, żeby czuły się szanowane i żeby czuły się przede wszystkim obywatelami, żeby nie musiały walczyć o to, co im się należy od państwa.

  • 13:08

    Niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia przedstawił program poświęcony osobom z niepełnosprawnościami. - Program zatytułowaliśmy "Pełnoprawni". Bo tak chcemy myśleć o osobach z niepełnosprawnościami - dodał.

  • 12:27

    Bosak komentował między innymi zaproponowany przez rządzących bon turystyczny. Ustawa w tej sprawie czeka na podpis prezydenta.

    Bosak: Bon turystyczny to kiełbasa wyborcza. Rząd wyspecjalizował się w przedstawianiu nowego rodzaju rozdawnictwa przed każdymi wyborami. Odkrył, że można kupić wyborców za ich własne pieniądze.

    Ja przedstawiam w to miejsce usunięcie absurdu podatkowego, który tłamsi branżę turystyczną, tak zwany podatek denny.

  • 12:21

    Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak zorganizował briefing w Iławie.

  • 11:56

    Duda: Zapadły mi w pamięć słowa ojca świętego Jana Pawła II, który mówił, że polskie rolnictwo i polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa polskiego.

  • 11:54

    Duda: Rolnictwo to przede wszystkim życie. To nie tylko zawód. To styl życia, życiowe powołanie.

  • 11:52

    Duda: Rola polskich rolników dla naszego państwa i naszego społeczeństwa jest nie do przecenienia. To oni zabezpieczają jeden z ważnych sektorów bezpieczeństwa publicznego - bezpieczeństwo żywnościowe.

  • 11:52

    Prezydent Andrzej Duda przemawiał na konferencji związanej z uroczystością podpisania umowy programowej z Krajową Radą Izb Rolniczych.

  • 11:28

    Kosiniak-Kamysz: Chcę też zmienić edukację, by przestrzeń rekreacji, rozwoju, kultury fizycznej była jak największa. Wady postawy, otyłość to bolączka polskiej młodzieży.

  • 11:24

    Kosiniak-Kamysz: Jako prezydent będę wspierał kulturę fizyczną, będę stawiał na sport powszechny, sport dla wszystkich, ale też sport wyczynowy. Z moją żoną, która będzie patronką ruchu paraolimpijskiego, będziemy dbać o sport osób niepełnosprawnych.

  • 11:23

    Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedza w poniedziałek województwo lubuskie. Na stadionie lekkoatletycznym w Gorzowie Wielkopolskim zorganizował briefing.

  • 10:57

    Trzaskowski do Dudy: Trochę mniej emocji, mniej tematów zastępczych i wracania do przeszłości. Jeżeli ktoś próbuje nas rozliczać, to powinien rozliczyć samego siebie z niespełnionych obietnic wyborczych.

  • 10:50

    Trzaskowski: Jako prezydent co roku będę przedstawiał raport o stanie państwa i dokładnie mówił o tym, jakie są problemy i jak można je rozwiązać. Chcę być aktywnym partnerem rządzących.

  • 10:49

    Trzaskowski: Prezydent musi umieć rozwiązywać problemy i kłaść na stół rozwiązania. Ja będę mówił o problemach i o rozwiązaniach. Chociażby tych dotyczących edukacji.

    Zaproponuję nowy sposób podejścia do tych problemów. Dzisiaj obserwujemy kolejne tarcze, które nie są dostatecznie przygotowane ani skonsultowane z samorządowcami, związkami zawodowymi. Te tarcze nie są wystarczające, nie rozwiązują wszystkich problemów.

    Trzaskowski po spotkaniu ze związkowcami

  • 10:45

    Rafał Trzaskowski spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami związków zawodowych.

    - Chcielibyśmy widzieć w prezydencie patrona dialogu o edukacji - powiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  • 10:21

    Biedroń: Mój program to plan na odbudowę Polski. Konkrety, o których trzeba rozmawiać. Mam pomysł na Polskę, mam siłę, żeby wygrać te wybory. Będę walczył do samego końca.

  • 10:15

    Biedroń proponuje ustalenie minimalnej emerytury w wysokości 1600 złotych na rękę. Na ochronę zdrowia chciałby przeznaczać 7,2 procent PKB.

  • 10:13

    Biedroń: Pierwszą niespełnioną obietnicą jest likwidacja śmieciówek. Prezydent oszukał nas także w sprawie emerytur bez podatku i kwoty wolnej w wysokości ośmiu tysięcy złotych. Emerytury nadal są opodatkowane. Emeryci dostają głodowe, pogardliwe emerytury. To hańba, że prezydent biernie przygląda się nędzy emerytów.

    Kolejną niespełnioną obietnicą Dudy, o której mówił Biedroń, jest likwidacja NFZ.

    Biedroń o niespełnionych obietnicach Andrzeja Dudy

  • 10:11

    Robert Biedroń w poniedziałek przebywa w Łodzi. Na konferencji mówił o "niespełnionych obietnicach prezydenta Dudy, który nas wszystkich zawiódł".

  • 9:25

    Gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 był w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL.

    Odnosił się między innymi do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że poprzedni rząd PO-PSL był "gorszym wirusem niż koronawirus".

  • 9:19

    W poniedziałek rano przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu. Pozew złożył komitet wyborczy Andrzeja Dudy. Chodzi o słowa Trzaskowskiego o bezrobociu, które padły we Wrocławiu.

    CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

    Sąd ogłosi wyrok o godzinie 13.

Autorka/Autor:ads

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Eurowizja 2024 - czyli 68. Konkurs Piosenki Eurowizji - już po pierwszym półfinale. O dziesięć miejsc w sobotnim koncercie konkurowało 15 piosenek. Tegoroczna polska reprezentantka Luna z utworem "The Tower" nie awansowała do finału.

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Dziecko w wieku przedszkolnym spacerowało samotnie w Zielonej Górze. Jak przekazała policja, wyszło niezauważone z przedszkola. Sprawę będzie wyjaśniać policja. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
Kontakt 24

Aktorka porno Stormy Daniels mówiła przed nowojorskim sądem o spotkaniu z Donaldem Trumpem i kontakcie seksualnym, do jakiego miało między nimi dojść. To właśnie miało zapoczątkować wydarzenia, które doprowadziły do trwającego teraz procesu dotyczącego zapłaty za milczenie Daniels i sfałszowania dokumentów księgowych.

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Źródło:
Reuters

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i chce tam prosić o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, a wcześniej jego rzecznik Jacek Dobrzyński, zaprzeczają jednak tym informacjom.

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVN24

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim. Opublikował nagranie, na którym wystąpił ze Ślązaczką i aktorką Grażyną Bułką.

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek myśliwce z bazy w Malborku przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim.

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Źródło:
PAP

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Hinduska oskarżyła swojego męża o wielokrotne zmuszenie jej do "nienaturalnego seksu". Choć - jak wynika z sądowych dokumentów - mąż groził jej rozwodem, jeśli komukolwiek o tym powie. Sąd uznał jednak, że gwałt w małżeństwie nie jest przestępstwem. Wyrok ten na nowo rozgrzał dyskusję na temat luki w indyjskim prawie, przez którą nie zapewnia ono należytej ochrony kobietom.

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

Źródło:
CNN

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

- Niezależność mediów na Słowacji jest zagrożona - twierdzą politycy tamtejszej opozycji, eksperci i dziennikarze. Ostatni ruch populistyczno-nacjonalistycznego rządu Roberta Fico - zapowiedź gruntownych zmian w publicznych mediach - wzbudza kontrowersje. Słowacy masowo wyszli na ulice.

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Źródło:
Deutsche Welle, Reuters, TVN24

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Zeszyty należące najprawdopodobniej do pisarki Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak znaleziono podczas remontu w stropie klatki schodowej Kossakówki - willi tej rodziny w centrum Krakowa. Choć konserwatorzy chcieliby umieścić ręczne zapiski literatki na wystawie, nie zgadza się na to spadkobierca artystki.

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Źródło:
SKOZK, krakow.pl

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasjonaci historii zajrzeli pod podłogę domu Goeringa na terenie Wilczego Szańca (woj. warmińsko-mazurskie) i znaleźli tam ludzkie szczątki. Zbadali je biegli, wyniki już są.

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

- Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24