Jak głosowali najlepiej wykształceni, a jak najmniej?

Źródło:
tvn24.pl
Jak głosowały największe i najmniejsze miasta w Polsce?
Jak głosowały największe i najmniejsze miasta w Polsce?TVN24
wideo 2/21
Jak głosowały największe i najmniejsze miasta w Polsce?TVN24

Trzech kandydatów swoje największe poparcie zdobyło wśród najlepiej wykształconych wyborców: Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia i Robert Biedroń. Gdyby wyniki zależały od osób z wykształceniem podstawowym albo zasadniczym zawodowym, w pierwszej turze wygrałby Andrzej Duda - wynika z sondażu late poll.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu late poll przygotowanego przez Ipsos. Duda zdobył 42,9 proc. głosów, Trzaskowski - 30,3 proc. Druga tura odbędzie się 12 lipca.

Gdyby wyniki wyborów zależały od osób z wykształceniem podstawowym bądź zasadniczym zawodowym, Andrzej Duda wygrałby wybory w pierwszej turze. 70,4 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym wskazało urzędującego prezydenta.

Dudę poparła też zdecydowana większość wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 66,5 proc. Obecny prezydent wygrywa również w elektoracie z wykształceniem średnim i pomaturalnym. Jednak gdyby od tej grupy zależał wynik wyborczy, doszłoby do drugiej tury, w której Duda zmierzyłby się z Trzaskowskim. Prezydent popierany przez PiS, zdobył w tej grupie 42,7 proc. głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej - 29,2 proc. 26,6 proc. najlepiej wykształconych wyborców wybrało Andrzeja Dudę - wskazuje sondaż Ipsos.

Im wyższe wykształcenie, tym bardziej zyskuje trzech kandydatów

Im wyższe wykształcenie, tym większe poparcie otrzymywał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zebrał 41,2 proc. głosów wyborców najlepiej wykształconych. Im słabsze wykształcenie, tym mniejsze poparcie dla Trzaskowskiego: 29,2 proc. głosów osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym; 16,9 proc. głosów wśród wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz 12,6 proc. głosów osób z wykształceniem podstawowym.

Podobny rozkład głosów można zauważyć wśród tych, którzy głosowali na Szymona Hołownię i Roberta Biedronia - oni także zdobyli najwięcej głosów w grupie osób najlepiej wykształconych. Na Hołownię głosowało 6,6 proc. osób z wykształceniem podstawowym, 8,3 proc. wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym, 14,1 proc. tych, którzy mają wykształcenie średnie i pomaturalne oraz 18,1 proc. wyborców z licencjatem bądź wykształceniem wyższym.

Na Roberta Biedronia głosowało: 2,1 proc. osób z wykształceniem podstawowym, 1,2 proc. osób z zasadniczym zawodowym, 2,5 proc. wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym oraz 2,7 proc. osób z licencjatem i wykształceniem wyższym.

Czwarte miejsce - zgodnie z sondażowymi wynikami Ipsos - zdobył kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak z wynikiem 6,9 proc. głosów. Bosak największe poparcie zdobył wśród osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym - 7,9 proc. głosów. Kandydata Konfederacji wybrało 7,6 proc. najlepiej wykształconych wyborców, 5,6 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym oraz 3,8 proc. głosujących z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

SPECJALNY SERWIS TVN24.PL: WYBORY PREZYDENCKIE 2020>>>

Autorka/Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl