Duda: przypomnijcie sobie Polskę w latach 2008-2015. Trzaskowski: my chcemy rozmawiać o przyszłości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rafał Trzaskowski w Brodnicy
Rafał Trzaskowski w BrodnicyTVN24
wideo 2/21
Rafał Trzaskowski w BrodnicyTVN24

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w których przeszli do ich drugiej tury, rozpoczęli walkę o najwyższy urząd w państwie od wyjazdu na Mazowsze i Kujawy. Obydwaj kandydaci odwiedzili Brodnicę, Duda pojechał też między innymi do Kwidzyna, a Trzaskowski do Płocka. Kampanię relacjonujemy na tvn24.pl.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski rozpoczęli w poniedziałek walkę przed drugą turą wyborów. Urzędujący prezydent do południa pojawił się w Toruniu i Rypinie. Później pojechał do Kwidzyna i Starogardu Gdańskiego.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski odbył kilka spotkań wyborczych na Mazowszu i odwiedził województwo kujawsko-pomorskie.

Obydwaj kandydaci przyjechali w poniedziałek do Brodnicy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:00

    Kończymy dzisiejszą relację z kampanii wyborczej. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy jutro.

  • 19:00

  • 18:03

    Duda: W drugiej turze wsparcie jest mi jeszcze bardziej potrzebne. Proszę o mobilizację.

  • 17:58

    Andrzej Duda po południu przemawiał na wiecu w Starogardzie Gdańskim.

    Duda: Te wybory są o tym, jaką będziemy mieli Polskę. Niech każdy sobie porówna Polskę w latach 2008-2015 i Polskę w latach 2015-2020.

    Proszę sobie przypomnieć, że w czasach rządów PO-PSL podwyższono Polakom wiek emerytalny. A Rafał Trzaskowski nazywał to dorobkiem modernizacyjnym. Złamali swoje zobowiązania.

  • 17:49

    Trzaskowski: Wiemy, że rządzący będą musieli podejmować bardzo trudne decyzje, jeśli będą chcieli sobie radzić z tym, co nadchodzi. Problem polega na tym, że oni się nie sprawdzają w kryzysie. Obiecywali nam silne państwo, a państwo dramatycznie osłabili.

    Właśnie w tych czasach potrzeba silnego prezydenta. Ja jestem gotów do współpracy, jeżeli będą podejmowane decyzje w imieniu nas wszystkich, na rzecz nas wszystkich. Ale niestety może być tak, że ten rząd będzie chciał podnosić podatki albo redukować miejsca pracy. Słyszymy tego typu plotki, analizy. Dlatego trzeba silnego, niezależnego prezydenta, któy będzie stawiał twarde weto w momencie, gdy władza będzie chciała naruszać nasze prawa i nam coś zabierać.

  • 17:46

    Trzaskowski: Nie damy osłabić, pogrzebać samorządów. A przecież tego chce dzisiejsza władza, dzisiejszy prezydent. Nie damy się.

  • 17:45

    Rafał Trzaskowski około godziny 17.30 spotkał się z mieszkańcami Grudziądza.

    Trzaskowski: Idziemy łeb w łeb. Jest wielka szansa, by wygrać te wybory.

  • 17:14

    Gościem TVN24 był socjolog profesor Ireneusz Krzemiński. Mówił między innymi o szansach Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

    Krzemiński: Trzaskowski powinien zwrócić się do młodzieży. Zwłaszcza do młodzieży wykształconej, akademickiej, też do licealistów. Tam jest dla niego duży potencjał. To jest to pokolenie, które zaczyna się orientować, że grozi im niebezpieczeństwo z powodu zamachu na praworządność, na państwo prawa, na demokrację, które dokonuje konsekwentnie Kaczyński i PiS.

    Warto byłoby wykazać jakąś inicjatywę albo jakiś symboliczny głos w tej sprawie zabrać.

  • 16:05

    Do 7 lipca można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania, by zagłosować w drugiej turze wyborów. Do 10 lipca istnieje też możliwość otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwala zagłosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

  • 15:45

  • 15:29

    Trzaskowski: Dzisiaj niestety prezydent Andrzej Duda jest prezydentem PiS-u, jednej partii. Natomiast nam w tych trudnych czasach potrzebny jest silny, niezależny prezydent, który nie tylko będzie patrzył rządowi na ręce, ale też wymuszał na nim dobre działanie.

  • 15:27

    Trzaskowski: Będziemy też rozmawiać o tym, jak pomóc polskim firmom, jak uratować miejsca pracy i doprowadzić do tego, żeby rząd nie był opresyjny. A rząd PiS jest opresyjnie nastawiony do wszystkich polskich firm. Na to nie pozwolimy.

  • 15:25

    Trzaskowski: Dzisiejszy rząd chce wojny ze wszystkimi niezależnymi instytucjami, z samorządami. My na to nie pozwolimy. Silny prezydent nie pozwoli osłabiać samorządów.

  • 15:24

    Trzaskowski: Konsolidacja głosów na opozycji dałaby zwycięstwo. Rozmawiam i będę rozmawiał z opozycyjnymi kandydatami. Przede wszystkim o programie, o tym co jest dla nich ważne.

  • 15:19

    Rafał Trzaskowski przemawiał na wiecu w Brodnicy. Wcześniej w tym mieście był też Andrzej Duda.

    Trzaskowski: Dzisiaj potrzebny jest nam prezydent, który jest prezydentem silnym, który chce mówić o dniu jutrzejszym, a nie cały czas rozmawiać o tym, co było, co rozstrzygnięte. Andrzej Duda chce rozmawiać o przeszłości, a my o jutrze.

  • 15:03

    Duda o pandemii: Wierzę w to, że zdrowotnie sobie poradzimy. Uzgodniłem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że nasi naukowcy będą wspólnie pracowali nad lekiem przeciwko koronawirusowi. Wierzę, że dzięki temu ten lek zostanie szybko wynaleziony, a my Polacy będziemy go mieli i każdy kto chce, będzie mógł z niego skorzystać.

    Ale przede wszystkim trzeba ratować polską gospodarkę, ratowanie miejsc pracy w kryzysie spowodowanym pandemią.

  • 14:56

    Duda: Ja pięć lat temu rozpocząłem proces naprawiania polskiego państwa po ośmiu latach rządów, z którymi się nie zgadzałem, bo one prowadziły do demontażu Polski. Zacząłem od wprowadzenia programów społecznych. A to trzeba było zrobić już dawno.

  • 14:54

    Andrzej Duda po południu odwiedził Kwidzyn. Spotkał się z sympatykami na wiecu.

    Duda: Jestem wdzięczny i bardzo dumny, że w okresie kiedy jestem prezydentem, frekwencje w kolejnych wyborach wzrosły. Wysoka frekwencja pokazuje jakość demokracji.

    Dziękuję wszystkim, którzy poparli mnie wczoraj w pierwszej turze.

  • 14:48

  • 14:09

    O walce o głosy w drugiej turze mówił w TVN24 dr Paweł Maranowski z Instytutu Socjologii Collegium Civitas.

    Maranowski: Większy problem może mieć Rafał Trzaskowski, bo musi bardzo mocno poszerzyć elektorat wśród różnych, niepogodzonych ze sobą wyborców z lewej i z prawej strony. Może mieć problem z odpowiednim ukierunkowaniem narracji.

    Mniejszy problem ma chyba Andrzej Duda, bo ma bardzo spójny elektorat, potężny zapas. Ideowo, jeżeli chce przyciągnąć do siebie elektorat Konfederacji, ma łatwiejszą drogę niż Rafał Trzaskowski.

  • 13:36

    Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się zarejestrować do północy w poniedziałek 29 czerwca.

  • 13:31

    Sobiech: Nie wiem jaka będzie frekwencja w drugiej turze, ale zakładając, że będzie nieco wyższa niż w pierwszej, to do urn pójdzie prawie 21 milionów osób.

    Do wygranej będzie potrzebne nawet 10 milionów głosów. Prezydent Duda dostał w pierwszej turze 8,4 miliona. Potrzebuje 1,6 miliona głosów, żeby osiągnąć dobry wynik.

    Wcześniejsze sondaże pokazywały, że będzie mu strasznie ciężko pozyskać kolejnych wyborców. Sondaże pokazywały również, że w elektoratach Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, czy Kosiniaka-Kamysza znaczna część zagłosuje w drugiej turze na Trzaskowskiego.

  • 13:25

    Gościem TVN24 był dr Robert Sobiech z Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas.

    Sobiech: Ta kampania ma to do siebie, że bardzo wiele sondaży się sprawdziło. A sondaże dotyczące drugiej tury pokazują, że tam właściwie jest remis.

  • 13:16

  • 13:06

    - Wygląda na to, że Państwowa Komisja Wyborcza czeka na brakujące protokoły z obwodowych komisji wyborczych, bo jest ich zaledwie 63 - mówiła reporterka TVN24 Karolina Wasilewska.

  • 13:03

    PKW odwołała konferencję prasową zaplanowaną na godzinę 13.30

  • 12:31

    Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer w Łodzi: Ważne jest to, żeby jak najwięcej osób zrozumiało, że potrzebujemy "bezpiecznika", silnego prezydenta, który będzie powstrzymywał złe działania rządu i współpracował z tym rządem wtedy, gdy chodzi o ważne dla Polaków sprawy.

    Lubnauer podkreśliła, że Duda otrzymał mniej więcej tyle samo głosów, co PiS w wyborach parlamentarnych, a to oznacza, że kandydat KO może wygrać drugą turę.

  • 12:27

    Robert Biedroń mówił na konferencji prasowej, że ważne jest dla niego, by program i wartości Lewicy były kontynuowane. - Żebyśmy wybrali za dwa tygodnie prezydenta RP, który będzie także rzecznikiem głosu Lewicy, tych wyborczyń i wyborców, którzy pokładają nadzieję w Polsce postępowej, otwartej, tolerancyjnej, zrównoważonego rozwoju, Polsce, która nikogo nie wyklucza, nikogo nie zostawia z tyłu - mówił Biedroń.

    - Dzisiaj naturalnym wydaje się, że taką osobą jest Rafał Trzaskowski, który reprezentuje inne siły, nie lewicowe, ale na pewno Polska dzisiaj potrzebuje osoby, która będzie starała się przynajmniej wczuć w ten głos wyborców lewicowych - ocenił Biedroń.

  • 11:54

    Andrzej Duda krytykował również swojego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego.

    - Jak ja słyszę, że pan Trzaskowski mówi w tej chwili o złodziejstwie, a sam był w rządzie (PO-PSL - red.), przy którym kradziono 50 miliardów złotych VAT-u, to ja się pytam "rany Julek, na jakim świecie my żyjemy?" - powiedział.

  • 11:53

    Wśród swoich priorytetów Duda wymieniał program inwestycji, w tym dużych inwestycji oraz tych lokalnych. Kluczowe w realizacji tych inwestycji - jak podkreślał - będzie wykorzystane funduszy z UE. Apelował o stworzenie funduszu inwestycji lokalnych.

    Jako kolejne elementy swojego programu wymieniał likwidację wykluczenia komunikacyjnego i dostęp do szerokopasmowego internetu.

  • 11:37

    Duda: chciałbym, by Polska dawała wsparcie i nie musiała bać się silnych

  • 11:33

    Duda: od 2015 roku zaczęliśmy politykę twardego stawiania polskich spraw

  • 11:31

    Duda: Czy umiem podejmować odważne decyzje? Podpisanie takiego programu jak "tarcza antykryzysowa" wymagało odwagi

  • 11:29

    Duda: będę pilnował, by również 14. emerytura była wypłacona, tak jak premier obiecał

  • 11:26

    Andrzej Duda: Wreszcie bezrobocie zostało zminimalizowane. Trochę przez koronawirusa wzrosło, ale uruchomiliśmy potężny program wspierający polskich przedsiębiorców

  • 11:24

    Duda: Chcę kontynuować swoją prezydencką misję. Cieszę się, że udało się wprowadzić programy, które wsparły polską rodzinę.

  • 11:19

    Prezydent: Proszę byście rozmawiali z rodzinami, ze swoimi przyjaciółmi, mówili im, co się w tej Polsce zmieniło.

    Prezydent: to nie znaczy, że można spocząć na jakichkolwiek laurach

  • 11:17

    Duda: Dziękuję za uwagę poświęconą Polsce i polskim sprawom. Dziękuję tym, którzy mi zaufali. To naprawdę świetny wynik

  • 11:16

    Prezydent Andrzej Duda w Rypinie w województwie kujawsko-pomorskim: Dziękuję za uczestnictwo w wyborach. Jestem dumny, że jestem prezydentem RP w czasie, kiedy frekwencja rośnie

  • 10:56

    Kandydat KO: Szymon Hołownia mówił jasno o rzeczach, które są dla mnie bardzo ważne, czyli na przykład o obronie samorządu i twardo razem będziemy bronić samorządu. Mówił również o kwestii dotyczącej ochrony środowiska. O tym, że ważna jest dla niego walka z katastrofą klimatyczną. To jest jeden z moich absolutnych priorytetów. Mówił również o tym, że chce się wznieść ponad podziały polityczne. I ja to gwarantuję

  • 10:55

    Trzaskowski pytany, czy rozmawiał już z Szymonem Hołownią, powiedział, że będzie rozmawiał dzisiaj ze wszystkimi kontrkandydatami.

    - Wiem, że Szymonowi Hołowni i wszystkim, którzy dla niego pracowali, ale również wyborcom Szymona Hołowni zależy, żeby realizować program - dodał. Podkreślił, że gwarantuje, że jego kancelaria, jeśli wygra wybory, będzie otwarta dla wszystkich.

    - Chcę być prezydentem wszystkich, którzy chcą zmiany - przekonywał.

  • 10:40

    Trzaskowski w Płocku: Wygramy te wybory, bo większość z nas chce zmiany. Przed nami 12 dni ciężkiej pracy, od rana do wieczora. I o to chciałbym prosić, żebyście przekonywali innych

  • 10:37

    Trzaskowski: musi być ktoś, kto będzie tę władzę kontrolował

  • 10:35

    Kandydat KO: powstanie specjalna komisja krzywd przy prezydencie

  • 10:34

    Trzaskowski: PiS i prezydent obiecywali silne państwo, uczciwe. Okazało się, że państwo jest dramatycznie słabe, co pokazuje los bardzo wielu ludzi, którzy zostali pozostawieni sami sobie

  • 10:33

    Kandydat KO: tę władzę trzeba rozliczyć za to, co się dzieje w ostatnich latach

  • 10:31

    Trzaskowski: potrzebne są racjonalne decyzje jak wychodzić z epidemii i jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym

  • 10:30

    Kandydat KO: boli nas totalny monopol tej władzy, która upolityczniła wszystkie instytucje

  • 10:29

    Trzaskowski: Musimy mieć prawdziwą debatę. Mówiłem wczoraj, że czekam na pana prezydenta w Płocku, będę czekać w każdym kolejnym mieście.

  • 10:28

    Trzaskowski: Większość Polaków chce zmiany. Gdyby zsumować wyniki kandydatów opozycyjnych wygrywamy w większości regionów. Jest olbrzymia szansa wygrać te wybory, jestem przekonany, że wygramy te wybory.

    Rafał Trzaskowski w Płocku o cząstkowych wynikach wyborów

  • 10:26

    Rafał Trzaskowski w Płocku: Bardzo się cieszę z powitania, energii, którą tu widać. Zaczynamy dwa ostatnie tygodnie kampanii, więc do boju.

  • 10:17

    Szef PKW: oficjalne wyniki wyborów najpóźniej we wtorek rano, ale być może będą jeszcze dzisiaj

  • 10:15

    Szef PKW: frekwencja według cząstkowych danych wyniosła 64,4 proc.

  • 10:12

    Szef PKW podał dane z 99,78 proc. obwodów głosowania: Duda - 43,67 proc.; Trzaskowski - 30,34 proc.; Hołownia - 13,85 proc.; Bosak - 6,75 proc.; Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc.; Biedroń - 2,21 proc.

    Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 1 proc.

    Dane PKW z 99,78 proc. obwodów głosowania

  • 10:05

    Szef PKW Sylwester Marciniak na konferencji prasowej: należy podziękować milionom wyborców, którzy mimo pandemii i upałów zagłosowali w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie

  • 9:46

    Kandydat KO Rafał Trzaskowski jest w Gąbinie (Mazowieckie), gdzie odwiedza Zakład Piekarniczo-Cukierniczy.

    Rafał Trzaskowski w piekarni w Gąbinie

  • 9:44

    Na spotkaniu z Andrzejem Dudą w Toruniu zgromadzeni skandowali m.in. "Zwyciężymy", "Andrzej Duda to się uda", "Nasz prezydent Andrzej Duda", "Damy radę" i "Dziękujemy".

    Na spotkaniu z prezydentem pojawili się też m.in. posłowie Zjednoczonej Prawicy i radni. Odśpiewano wspólnie hymn narodowy. Wolontariusze sztabu Dudy rozdawali kawę.

    Na spotkanie przybyła też grupa protestujących, którzy rozwinęli transparent z napisem "Prezydent Duda oszukał osoby niepełnosprawne".

  • 9:41

    Cichocki pytany, czy przed drugą turą Hołownia podejmie rozmowy polityczne z Andrzejem Dudą, czy Rafałem Trzaskowskim, powiedział, że Szymon Hołownia wszedł do polityki dla konkretnych spraw.

    - Pociągnął za sobą ludzi do konkretnych spraw w związku z tym też przed drugą turą o tych konkretnych sprawach trzeba rozmawiać. Trzeba je położyć na stole. Żeby przyciągnąć do siebie wyborców Szymona Hołowni, to trzeba ich przyciągnąć do czegoś, nie tylko do tego, że coś musi być przeciw - dodał.

  • 9:36

    Jacek Cichocki, szef sztabu wyborczego Szymona Hołowni w "Rozmowie Piaseckiego": Hołownia powiedział, że ruch społeczny, który powstał będzie trwał dalej, a on będzie stał na jego czele i będzie się w niego angażował.

  • 9:32

    Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych: Zadecyduje to, czy obaj kandydaci będą potrafili tych młodych przekonać do siebie w ciągu dwóch tygodni, które pozostają do drugiej tury. Rafał Trzaskowski ma, moim zdaniem, jednak większe szanse pozyskiwania nowych wyborców właśnie dlatego, że wyborcy pozostałych kandydatów, którzy nie wchodzą do drugiej tury w zasadzie w dosyć jasnym sensie głosowali za zmianą. To był głos przeciwko kontynuacji obecnej prezydentury i ta przewaga urzędującego prezydenta nad Trzaskowskim nie znaczy aż tak wiele.

  • 9:31

    Historyk i politolog prof. Antoni Dudek w TVN24: Na pewno, sądząc po danych wstępnych o frekwencji, widać, że w dużych miastach jest ona wyższa niż poza nimi. To nie jest dobra wiadomość dla Rafała Trzaskowskiego, bo wygląda na to, że on już tutaj zebrał większość głosów, które mógł zdobyć. Ale też nie wiemy, na ile w drugiej turze frekwencja będzie wyższa niż w pierwszej. Z zasady tak bywało. Ci nowy wyborcy, którzy nie brali udziału w pierwszej turze, mogą się okazać tymi rozstrzygającymi.

  • 9:09

    Siemoniak w RMF FM: trzeba pozyskać wyborców Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, być może Krzysztofa Bosaka i Andrzeja Dudy

  • 9:09

    Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak w RMF FM: Brudna kampania nie ma sensu. Uważam, że na niej się więcej traci, niż zyskuje. Zwłaszcza między pierwszą a drugą turą trzeba pozyskać zupełnie nowych ludzi (...). To nie jest czas na zagończyków. To jest czas na łagodnych polityków, którzy pokazują koncyliacyjną twarz.

  • 8:52

    Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda pojawił się na Rynku w Toruniu, gdzie spotyka się z mieszkańcami. W niedzielę przed północą prezydent spotkał się z mieszkańcami Strzelec koło Kutna, gdzie przyjechał prosto z wieczoru wyborczego w Łowiczu.

    Andrzej Duda w Toruniu

  • 8:50

    Była premier, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego (PIS) Beata Szydło w Polskim Radiu: Prezydent Andrzej Duda uzyskał więcej głosów w I turze wyborów niż pięć lat temu. To oznacza, że Polacy pozytywnie ocenili jego pięcioletnią kadencję

  • 8:45

    Szef KPRM: wszystkie badania wskazują, że Polacy pozytywnie oceniają zmiany

  • 8:43

    Dworczyk: Bardzo ważna jest rozmowa z wyborcami. Kluczowym jest dotarcie z przekazem na temat programu Andrzeja Dudy do maksymalnej liczby wyborców

  • 8:42

    Dworczyk: Po to są dwie tury, żeby Polacy mogli wyrobić sobie zdanie i podjąć świadomą decyzję. Wierzę, że reelekcję uzyska prezydent Andrzej Duda

  • 8:39

    Szef KPRM Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego": Ponad 40 procent wyborów oddało głos na urzędującego prezydenta. Uważam, że to bardzo dobry punkt wyjścia przed drugą turą

  • 8:35

    Migalski: Zarówno late poll jak i wyniki spływające z PKW stawiają Dudę w roli zdecydowanego faworyta. Nigdy w historii III RP, oprócz 90. roku kandydat, który wszedł z pierwszym wynikiem nie dostał tak dobrego wyniku i kandydat, który wszedł z drugim wynikiem nie dostał tak złego wyniku. To pokazuje skalę problemów, które stoją przed Trzaskowskim.

  • 8:35

    Migalski: Zdecydowanie kluczowy jest elektorat Szymona Hołowni. W drugiej kolejności elektorat, który się po raz pierwszy pojawi w drugiej turze, czyli ten, który nie był w pierwszej turze. To może być nawet kilka milionów głosów. Trzecia rzecz to utrzymanie mobilizacji swoich dotychczasowych elektoratów. Czwartym elementem, który mógłby rozstrzygnąć o losach wyborów jest debata, przed którą prawdopodobnie prezydent będzie uciekał, a Rafał Trzaskowski będzie do niej dążył, dlatego, że wydaje się, że to jest ostatnia szansa Rafała Trzaskowskiego, to znaczy spektakularne pokonanie Andrzeja Dudy w debacie prezydenckiej.

  • 8:28

    Politolog prof. Marek Migalski pytany w TVN24, czyje głosy będą istotniejsze w drugiej turze - zwolenników Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołowni, odpowiedział, że "oczywiście Szymona Hołowni". - Tych głosów jest po pierwsze więcej, a po drugie ci wyborcy prawdopodobnie pójdą do wyborów. Natomiast wyborcy Krzysztofa Bosaka w dużej mierze do wyborów nie pójdą, ponieważ nie chcą wybierać między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim - mówił.

  • 8:24

    Wigura: Jest także wielkie wyzwanie przed Rafałem Trzaskowskim. Jemu też nie jest łatwo. Żeby mieć szansę na zwycięstwo w drugiej turze, musiałby pozyskać kilka milionów głosów. To jest bardzo dużo.

  • 8:23

    Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" w TVN24: Są dwaj kandydaci i wcale żadnemu nie jest zbyt łatwo. Miało być tak, że Andrzej Duda miał wygrać w pierwszej turze. Tak pragnęli jego zwolennicy i jego obóz polityczny. Nawet wyjazd do USA nie dał zwycięstwa w pierwszej turze. Andrzejowi Dudzie nie jest i nie będzie łatwo.

  • 8:22

  • 8:08

    Rafał Trzaskowski, który w nocy z niedzieli na poniedziałek odwiedził Zegrze Południowe, na briefingu prasowym wyraził przekonanie, że powinna odbyć się debata z udziałem jego i Dudy. - Zaprosiłem pana prezydenta. Jestem gotów do tej debaty każdego dnia - oświadczył polityk.

    Duda o ewentualnej prezydenturze Trzaskowskiego: to będzie blokowanie wszelkich działań

  • 8:06

    Andrzej Duda pytany w Polskim Radiu, czy jest gotów spotkać się na debacie przedwyborczej z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, odpowiedział: zawsze byłem otwarty na debaty i nigdy nie miałem z tym problemu.

    Urzędujący prezydent mówił, że "jeżeli będzie debata, jeżeli będą odpowiednie ustalenia sztabów i odpowiednie warunki tych debat będą zachowywane", to nie widzi "żadnych problemów w tym, żeby dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie i porozmawiać o tym, jak wyglądała Polska rządzona przez jego partię i jak wyglądają jego rządy w Warszawie".

  • 7:49

    Duda wśród wspólnych elementów programu i światopoglądu z Bosakiem wymienił "wysoką pozycję Polski", tradycyjne wartości i tradycyjną formę rodziny umocowaną w konstytucji.

    - To są takie elementy, w których na pewno są podobieństwa i myślę tutaj, że ci wyborcy, którzy oddali swój głos na przykład na Krzysztofa Bosaka będą teraz przyglądali się i mnie, i panu Rafałowi Trzaskowskiemu i decyzję podejmą, aczkolwiek ja jestem przekonany, że to do mnie jest im zdecydowanie bliżej niż jednak do bardzo lewicowego kandydata, jakim jest Rafał Trzaskowski, choć ostatnio udaje i unika tematów, w których dawniej świetnie się czuł i brylował (...) Przecież ludzie nie mają tak krótkiej pamięci i wiedzą, jakie dokumenty podpisywał, że podpisał kartę LGBT - powiedział Duda.

  • 7:47

    Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu, że z niektórymi ze swych kontrkandydatów z niedzielnych wyborów prezydenckich ma zbliżone programy i podobne spojrzenie na Polskę.

    - Mamy pewną dużą pulę wspólnych wartości z panem chociażby Krzysztofem Bosakiem i myślę, że podobne w wielu punktach spojrzenie na Polskę oraz na to, jak polskie sprawy powinny być prowadzone - mówił.

  • 7:44

    Budka pytany, czy Trzaskowski stracił w kampanii pazur, powiedział, że "to jest fantastyczny człowiek, ale rzeczywiście jest tak, że ta kampania jest męcząca".

  • 7:43

    Budka: marzyłoby mi się, by Hołownia dołączył do nowej Platformy w jakiejś formule lub byśmy współpracowali

  • 7:41

    Szef PO o poparciu dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze: Nie mamy wrogów po stronie opozycji. Liczę na dobre rozmowy z Szymonem Hołownią

  • 7:39

    Borys Budka: Nie będziemy rozmawiać o żadnych stanowiskach. Szymon Hołownia to nie jest człowiek, który będzie chciał czymkolwiek handlować

  • 7:37

    Budka: Dzisiaj będę rozmawiał z każdym z kontrkandydatów Trzaskowskiego

    Budka: Ja będę dzisiaj rozmawiał z każdym z kontrkandydatów Rafała, żeby pogratulować wyniku

  • 7:36

    Przewodniczący PO: dzisiaj wybór Andrzeja Dudy to jest wybór Jarosława Kaczyńskiego na kolejne lata

  • 7:34

    Budka: jeśli prezydent nie wygrywa w pierwszej turze, to znaczy, że wyborcy nie chcą go już ponownie jako głowy państwa

  • 7:31

    Szef PO Borys Budka w "Rozmowie Piaseckiego": Druga tura nie jest rozstrzygnięta. Jest ciężka praca przed nami. Wszystko jest otwarte

  • 7:24

    - Przed nami 12 dni bardzo intensywnej kampanii, kontynuacja tej kampanii. Jestem pewny, że zwycięży Polska, zwycięży prezydent Andrzej Duda - mówił w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Dane PKW

Według danych PKW z 99,78 procent obwodów głosowania Andrzej Duda zdobył 43,67 proc. głosów (8 412 183 głosy). Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 30,34 proc. (5 845 164 głosy). Trzeci jest kandydat niezależny Szymon Hołownia, który zdobył 13,85 proc. głosów (2 667 655).

Sondaż late poll

Z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 42,9 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z poparciem 30,3 procent badanych. Podium zamyka - według sondażu Ipsos - kandydat niezależny Szymon Hołownia, który zdobył 14 procent. Średnia dokładność badania late poll wynosi jeden punkt procentowy.

Autorka/Autor:js, ads/adso/b

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl