Macron "zaniepokojony" reformami sądownictwa. Liczy na "wzmożenie dialogu" z Komisją Europejską

Wierzę, że to przełom w relacjach polsko-francuskich - tak o wizycie w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona mówił podczas wspólnej konferencji prasowej w poniedziałek polski prezydent Andrzej Duda. Francuski przywódca ocenił, że "nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało". Przyznał jednak, że w rozmowach dwustronnych "wyraził zaniepokojenie" przeprowadzanymi przez obecne władze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

"Czemu go bijecie"? MPK jednak zobaczyło ciosy i wyrzuca dwóch kontrolerów

Cios był przynajmniej jeden - w potylicę chłopaka, który jechał autobusem bez skasowanego biletu. Nagranie z zajścia, opublikowane przez jednego ze świadków, zbulwersowało internautów. Jeszcze wczoraj Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne-Łódź nie widziało problemu. Dobę później, po kolejnych pytaniach z naszej strony, przewoźnik wyrzucił kontrolerów z pracy.

Przed policją uciekał tico. "Musiał mieć silną wiarę w moc silnika"

32-letni kierowca nie miał prawa jazdy, a jego czerwone tico nie miało ważnych badań technicznych. Mężczyzna wsiadł jednak za kółko. A gdy na swojej drodze - w miejscowości Szczodre (województwo dolnośląskie) spotkał policjantów, nie miał zamiaru zatrzymać się do kontroli. Ucieczkę zakończył na drzewie.

Prezydent: jeśli z listami poparcia do nowej KRS jest coś nie tak, nie będzie miało to znaczenia

Listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są ujawniane, bo "smutna prawda jest taka, że ci, którzy popierają zmiany w sądownictwie, mają przeciwko sobie bardzo wpływowe osoby" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, gdyby okazało się, że z listami poparcia kandydatów do nowej KRS "jest coś nie tak", nie będzie to miało znaczenia, "ponieważ otrzymali oni nominację sędziowską od prezydenta Rzeczypospolitej. Kropka".

Martwego żubra znaleźli z odciętą głową. Są zarzuty

Zarzut uśmiercenia zwierzęcia pozostającego pod ochroną gatunkową usłyszał w poniedziałek 21-latek zatrzymany w związku ze śmiercią żubra w listopadzie 2019 roku. Ciało zwierzęcia znaleziono wtedy z odciętą głową. - Podejrzany tłumaczył, że pomylił je z dzikiem - informuje prokuratura.

Francuski profesor kontra polski wiceminister. Kaleta: wstępnie potwierdzam swój udział

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę do udziału w debacie na temat reformy sądownictwa. W spotkaniu miałby uczestniczyć też Laurent Pech, francuski ekspert prawa europejskiego, z którym wcześniej Kaleta spierał się w dyskusjach o sposobach powoływania sędziów. "Wstępnie potwierdzam swój udział. Jednak dziwi mnie, że nie chce Pan stanąć do niej osobiście, lecz zasłania się gościem z zagranicy" - napisał wiceminister.

Próbki pobrane, ewakuowani z Chin czekają na wyniki. "Żadnej gorączki, żadnego kaszlu, żadnej biegunki"

Wiadomości są tylko dobre - tak o sytuacji 30 Polaków ewakuowanych z Chin i hospitalizowanych w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu mówi w poniedziałek dyrektor placówki. Od wszystkich pacjentów pobrano próbki, by stwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem. Wyniki badań mają być znane najpóźniej w środę. Jednak już teraz lekarze podkreślają: - U pacjentów nie stwierdzono objawów infekcji.

"Pewnie będziemy mieli przypadek koronawirusa w Polsce"

Oczywiście poradzimy sobie z nim i pewnie nie rozprzestrzenimy wirusa, dlatego że mamy dobry nadzór epidemiologiczny - zapewnił w "Rozmowie Piaseckiego" Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przyznając, że "pewnie będziemy mieli przypadek" koronawirusa w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że wygląda na to, iż w grupie 30 Polaków ewakuowanych z Chin "wszyscy są zdrowi".

"Minister ma ostatnią szansę, żeby dotrzymać słowa"

Choć od wyboru Dariusza Stoli na kolejną kadencję dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN minęło już ponad pół roku, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński wciąż nie zatwierdził tej nominacji. - Minister ma ostatnią szansę, żeby dotrzymać słowa, bo to była jego propozycja, żeby zrobić konkurs - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Dariusz Stola.

"Przyszło mi do głowy jedno porównanie z Polską, bardzo przykre"

Wczorajszy dzień był smutny - tak w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski komentował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Przyszło mi do głowy jedno porównanie z Polską, bardzo przykre: że cała ta awantura i całe to nieszczęście, które nas spotkało, nastąpiło w wyniku kłamstwa - powiedział były szef MSZ i były minister finansów.

"Trzeba zająć miejsce Wielkiej Brytanii przy głównym stole"

Dzięki komu Polska wskoczyła w rytm rozwoju, który dotychczas był nieosiągalny? - pytał w "Kawie na ławę" Bartosz Arłukowicz z PO, mówiąc o Unii Europejskiej. Goście programu dyskutowali o tym, jakie miejsce we Wspólnocie ma Polska i czy byłoby prawdopodobne nasze wyjście z "27", tak jak stało się to w przypadku Wielkiej Brytanii. - Zjednoczona Prawica nie zrobi żadnej inicjatywy, która mogłaby wskazywać na to, że wyjdziemy z Unii Europejskiej - zapewnił Waldemar Buda z PiS.

Ofiara księdza pedofila: Nikt tak po chrześcijańsku mi nie pomógł. Nadal go bronią pomimo wyroku

Ludzie wiedzieli o gwałtach. Mogli coś zrobić, zareagować na krzywdę dziecka. Nie zrobili nic, bronili księdza - mówił w programie "Superwizjer" Mariusz Milewski, który jako dziecko był ofiarą księdza pedofila. Po wielu latach jego oprawca został skazany na trzy lata więzienia. Mimo tego - jak mówił Milewski - ludzie zarzucają mu "kłamstwo i to, że chce wyciągnąć pieniądze od Kościoła". - Nie ma na świecie sumy, która by zwróciła te stracone lata i zniszczoną psychikę - podkreślił.