"Senat uczyni wszystko, by wybory odbyły się w sposób zgodny z konstytucją"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, że "Senat uczyni wszystko, by wybory, które mają być świętem demokracji, odbyły się w sposób zgodny z konstytucją". Marszałek wyraził również uznanie dla polonijnych lekarzy, pielęgniarek, ratowników i całego personelu medycznego walczącego z epidemią.

"W tej najdziwniejszej prezydenckiej kampanii we wszechświecie czeka nas kilka niespodzianek"

Załóżmy, że w wyniku tych przekręconych wyborów, po wybitnie niesprawiedliwej kampanii, jednak Andrzej Duda nie zdobywa 50 procent głosów, ktoś z opozycji przechodzi do drugiej tury, to co wtedy mówimy: bojkot czy słuchajcie, jesteśmy o jeden spacer do lokalu wyborczego albo wysłanie jednej koperty od pożegnania Andrzeja Dudy? Co wtedy robimy? - pytał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tomasz Lis. Zdaniem Jarosława Kurskiego, jest to "bardzo mała prawdopodobna sytuacja". - Ja uważam, że 10 maja tych wyborów nie będzie - dodał.

Sikorski kontra Bosak. "Apeluję, by nie wprowadzać Polaków w błąd"

Europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski włączył się do dyskusji na temat Unii Europejskiej podczas konferencji kandydata na prezydenta z ramienia Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Na koniec politycy podziękowali sobie za wymianę poglądów, zgadzając się, że nie osiągną porozumienia. W związku z trwającym stanem epidemii pożegnali się poprzez "podanie" sobie łokci.

"Hey Joe" na 7998 gitar. Kolejny rekord Guinnessa pobity, pierwszy raz online

Gitarzyści z Wrocławia, innych polskich miast i całego świata pobili w piątek gitarowy rekord Guinnessa. Utwór Jimiego Hendrixa "Hey Joe" zagrało w tym samym czasie online 7998 gitarzystów, o 575 więcej niż rok temu. Podczas imprezy złożono także hołd zmarłemu w tym roku założycielowi Budki Suflera Romualdowi Lipce oraz zadedykowano utwór "W życiu piękne są tylko chwile" personelowi medycznemu na całym świecie.

Prezydent Sopotu: 6 maja absolutnie nie otworzymy żłobków i przedszkoli

Rząd PiS nie skorzystał z ostatniej nadarzającej się sytuacji, żeby stać się rządem rozmawiającym - przyznał w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. W programie "Koronawirus. Raport" zwrócił uwagę, że obóz rządzący nie rozmawia z samorządami odnośnie wprowadzanych zmian. W tym przypadku chodzi o otwarcie żłobków i przedszkoli. - Nie wyobrażamy sobie tego - powiedział Karnowski.

Tadeusz Kościuszko z PGR-u. Przodownik pracy malowany

W latach 50. artyści malowali ich, bo musieli. Potem już chcieli. Mistrz wydziału plastrów taśm i past, obok brygadzista maszyn i kobieta-monter łączności. Łączyło ich to, że byli przodownikami pracy, a ich portrety wisiały… w muzeum. - To byli celebryci tamtych czasów – komentuje Wiesław Kot, autor książek o PRL-u.

Obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych nie będzie. Ale mieszkańcy i tak wyszli "na spacer"

Ci, którzy pracują i uczą się tuż za granicą, od 4 maja nie będą musieli poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Dla wielu mieszkańców obszarów przygranicznych oznacza to, że będą mogli wrócić do pracy i nauki. Mimo zapowiedzi rządu mieszkańcy Zgorzelca (województwo dolnośląskie) wyszli na spacer, by pokazać, że sytuacja, z którą mieli do czynienia przez ostatnich kilka tygodni, nie podobała im się.

Przedszkole chce wiedzieć, którzy rodzice walczą z COVID-19. "Zmroziło mnie, jak to przeczytałem"

Jedno z łódzkich przedszkoli wysłało rodzicom ankietę, w której pyta m.in. o to, czy rodzice "pracują w służbie zdrowia, służbach mundurowych lub placówce, która pomaga w walce z pandemią". - Zmroziło mnie. Wygląda to jak próba dyskryminacji - mówią przedstawiciele pogotowia, którzy skontaktowali się z naszą redakcją. Urzędnicy tłumaczą, że najpewniej wcale nie chodziło o dyskryminację, tylko ustalenie, które dzieci powinny być przyjmowane w pierwszej kolejności.

Human Rights Watch krytykuje zmiany w polskim prawie wyborczym: mogą osłabić legitymizację prezydenta

To, co obserwujemy teraz wokół wyborów prezydenckich, to strategia wprowadzania zamieszania i dzielenia społeczeństwa, która przez ostatnie cztery lata wykorzystywana była do osłabiania systemu sądownictwa - ocenił rzecznik Human Rights Watch Philippe Dam w rozmowie z TVN24. Organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka opublikowała apel, by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne.

Kaczyński w 2011 roku: Wybory są kontrolowane przez opozycję. To norma demokratyczna

Wybory muszą być kontrolowane przez opozycję - mówił Jarosław Kaczyński w 2011 roku. Wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości podpisał się pod deklaracją utworzenia tak zwanego Korpusu Ochrony Wyborów. W ramach tego miała powstać grupa 25 tysięcy mężów stanu, którzy podczas wyborów będą obecni we wszystkich komisjach wyborczych. Wybory wygrała wtedy Platforma Obywatelska.

Co, jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych nie wejdzie w życie? "Na razie zakładamy, że wejdzie"

Fakt, że ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych nie weszła jeszcze w życie, jest argumentem właściwie potwierdzającym zasadność wydania przez prezesa Rady Ministrów decyzji - mówił w czwartek w Sejmie zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Chodzi o wydanie polecenia Poczcie Polskiej oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowania wyborów korespondencyjnych, w tym druku tak zwanych pakietów wyborczych choć ustawa jest wciąż w Senacie.

Ginekolog badał pacjentki. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem. Znane są wyniki testów

Oddział ginekologiczno-położniczy w starogardzkim szpitalu został zamknięty po tym, jak u jednego z lekarzy potwierdzono koronawirusa. Ginekolog miał objawy choroby, ale - jak twierdzi rzeczniczka szpitala - nie były one typowe dla COVID-19. Mimo wszytko mężczyzna badał pacjentki. 38 kobiet i 12 osób z personelu, którzy mieli z nim kontakt zostało poddanych badaniu. Wszyscy mieli negatywne wyniki.

Miał być festiwal kwiatów, są podziękowania dla medyków

Kolorowe begonie i pelargonie ułożone w trzy serca i napis "Dziękujemy" - w ten sposób Zamek Książ i jego pracownicy postanowili wyrazić wdzięczność medykom, którzy walczą z koronawirusem. Tym samym nawiązano do odwołanego - z powodu epidemii COVID-19 - Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który miał odbyć się na terenie dawnej rezydencji Hochbergów.