Prezydent: będzie aplikacja na telefony dla osób na kwarantannie

W najbliższych godzinach zostanie uruchomiona aplikacja na smartfony dla osób przebywających na kwarantannie - zapowiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poinformował też, że specjalne pociągi będą przewoziły obywateli Ukrainy z zachodniej granicy Polski do ich ojczyzny.

"To coś nowego w realiach kinematografii, która ma twardy orzech do zgryzienia"

- To wielka zmiana dla filmów, długo zresztą odkładana, jeśli chodzi o ich dystrybucję. Studia na świecie i w Europie długo nie chciały dopuścić internetowych platform, bo bały się zmiany dotychczasowego modelu, czyli premiera w kinie, tam film wyświetlany przez trzy-cztery miesiące, a potem premiera w internecie. W obecnej sytuacji tak trzeba robić od razu, bo inaczej filmy nie będą oglądane - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 reżyser Jan Komasa. Jego film "Sala Samobójców. Hejter" można oglądać na platformie Player.

"Każdy, kto zgodnie z wytycznym WHO powinien mieć test wykonany, będzie miał do niego dostęp"

Są jednakowe zasady dla wszystkich, jeżeli chodzi o wykonywanie testów, każdy ma do nich dostęp na tych samych zasadach - zapewnił w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Odpowiadając na apel pielęgniarki ze szpitala zakaźnego w Warszawie, która prosiła o testy dla personelu medycznego, powiedział, że "jeżeli ktoś pracuje w takim miejscu, to wydaje się, że ma bardzo krótką ścieżkę do tego, aby otrzymać skierowanie".

Ma trafić do więzienia na 25 lat za udział w podwójnym zabójstwie, ale nie wiadomo, gdzie przebywa

Mateusz K. pomagał w podpaleniu kasyna, a w pożarze zginęły dwie osoby. Najpierw sąd skazał go na dwa lata więzienia za groźby, jednak prokuratura dążyła do skazania mężczyzny za udział w podwójnym zabójstwie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu do wniosku oskarżyciela publicznego się przychylił i skazał K. na 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny, ale skazany na razie i tak uniknie odsiadki. Jego miejsce pobytu nie jest znane.

Matury i egzamin ósmoklasisty. Czy mogą się w tym roku nie odbyć?

– Nasza praca jest specyficzna, bo nie za bardzo możemy zabierać ją do domu. Arkusze egzaminacyjne mogą opuszczać budynek komisji dopiero, gdy kierujemy je do drukarni – mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE pracuje tak, jakby egzaminy miały rozpocząć się 21 kwietnia. Na ministerialne decyzje w napięciu czeka ok. 700 tysięcy nastolatków.

Dwa szpitale, kilkunastu zakażonych pracowników. "Zarządzanie kryzysowe nie działa"

Po zakażeniu 12 członków personelu medycznego koronawirusem szpital w Nowym Mieście nad Pilicą nie ma ich kim zastąpić i czeka na pomoc wojewody – dowiedział się portal tvn24.pl. - Zarządzanie kryzysowe nie działa w przypadku problemów z brakami w personelu – mówi jeden z pracowników placówki. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiada, że wojewoda mazowiecki "będzie reagował na sytuację", inni wojewodowie mają polecenie działać "szczególnie wrażliwie".

Biedroń: apeluję do prezydenta, by nie prowadził kampanii na nieszczęściu i poczuciu zagrożenia Polek i Polaków

- Zgodnie z prawem kampania powinna być równa i transparentna, wszyscy powinni mieć takie same szanse. Dziś tych równych szans nie ma - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. Komentując przebieg kampanii wyborczej w czasie epidemii koronawirusa, wskazał, że mniejsze komitety wyborcze "realnie nie są w stanie zbierać podpisów".

Odwołał osiemnastkę przez koronawirusa. Czy musiał?

- Wszystko siadło - tak Bartosz Kulczycki z Warszawy opisuje obecny stan młodzieżowych imprez. Z powodu koronawirusa odwołał własną osiemnastkę, którą miał świętować 21 marca. Zastanawia się jednak, czy gdyby się uparł, jego urodziny zgodnie z prawem mogłyby się odbyć? - Tu trzeba włączyć zdrowy rozsądek i odpowiedzialność - odpowiadają przedstawiciele służb.

Emilewicz: trudny czas to doskonały moment, aby kandydaci się zaprezentowali

- Dziś nie wydaje się, żeby odsuwanie wyborów było zasadne - oceniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), pytana w "Faktach po Faktach" o możliwe przesunięcie wyborów prezydenckich z powodu epidemii koronawirusa. Zwróciła uwagę, że mamy prawo się poruszać i możemy chodzić do lokali wyborczych. - Będziemy patrzeć, jak będzie rozwijała się sytuacja w Polsce - mówiła.

Marszałek Sejmu: nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała w środę, że nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich. Data 10 maja tego roku jest niezagrożona - mówiła marszałek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

Laboratorium PZH zamknięte. Jeden z pracowników z pozytywnym wynikiem na SARS-CoV-2

Laboratorium diagnostyczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zawiesza działalność. U jednej z pracowniczek placówki wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Dyrektor instytutu zapewnia, że owa pracowniczka nie brała udziału w procesie diagnostyki COVID-19, a zamknięcie jednego laboratorium nie wpłynie znacząco na ten proces w skali całego kraju. O tym samym zapewnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia: 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia. W sumie tego dnia liczba zakażonych wzrosła o 49 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 287 zakażeń nowym patogenem. Pięć osób zmarło.

"Stanie jest najgorsze. 50 kilometrów staliśmy w korku, dwa dni"

Podróżni wjeżdżający z Niemiec do Polski w Jędrzychowicach stoją w gigantycznym zatorze. - Nie ma napojów, nie ma żadnej organizacji, a korek się ciągnie dobre 40 kilometrów - mówił jeden z kierowców. - Tragedia, nie możemy dojechać od dwóch dni - dodawał inny z podróżnych. Z pomocą ruszyli wolontariusze z kanapkami, wodą, owocami, herbatą. Towary rozwozili motocykliści.

#NieKłamMedyka. Ratownicy apelują do pacjentów

Nie zatajajmy informacji, nie wymyślajmy urazów, by wezwać karetkę, bądźmy szczerzy - apelują ratownicy medyczni i lekarze. Twierdzą, że wiele osób, nawet w obliczu pandemii i zagrożeń z nią związanych, "zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie". Uświadomieniu pacjentów ma służyć akcja #NieKłamMedyka.