Szpital, który ma prawie pół miliarda długu. Rekord w skali kraju

Zadłużenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu osiągnęło 465 milionów złotych. Prezydent Maciej Glamowski przyznaje, że "utrzymanie szpitala przerasta możliwości finansowe" miasta. Przedstawiciel dyrekcji placówki Krzysztof Bułkowski skarży się, że z Narodowego Funduszu Zdrowia "nie są kierowane środki adekwatne do poniesionych kosztów". - Szpital po prostu dokłada - twierdzi.

Timmermans: ci, którzy myślą, że von der Leyen nie będzie zajmować się praworządnością, zdziwią się

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przestrzegł, że ci, którzy myśleli, iż nowa Komisja pod kierownictwem Ursuli von der Leyen będzie miała inne podejście do praworządności, "zdziwią się lub rozczarują". - Pani przewodnicząca elekt powiedziała w Parlamencie Europejskim, że będzie nadal pracować w tym kierunku - przypomniał.

Sędzia Dudzicz "zawiesza aktywność", KRS wszczyna wewnętrzne postępowanie

Prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa zleciło w poniedziałek wewnętrzne postępowanie dotyczące umieszczanych w internecie antysemickich treści przypisywanych sędziemu Jarosławowi Dudziczowi. Sam Dudzicz zdecydował, że "do czasu wyjaśnienia sprawy" zawiesza aktywność w charakterze zastępcy rzecznika prasowego KRS. Odrębne postępowanie zapowiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab.

Noworodki na sprzedaż. "To może mieć skalę wręcz przemysłową"

Podziemny rynek, na którym sprzedaje się noworodki. Jego istnienie potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci. Więcej już dziś w "Czarno na białym" TVN24 o godzinie 20.30.

Kolejni sędziowie odmawiają stawienia się przed rzecznikami dyscypliny. "Nie ulegniemy naciskom"

Sędziowie Bartłomiej Starosta i Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" otrzymali od rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych wezwanie w związku z "organizowaniem i zamieszczaniem w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów, które naruszają zasady etyki sędziów". Zapowiedzieli, że - podobnie jak wcześniej prezes stowarzyszenia Krystian Markiewicz - nie stawią się na wezwanie. "Nie ulegniemy naciskom i będziemy bronić naszej niezależności" - oświadczył Starosta. Frąckowiak podkreśliła, że rzecznicy dyscyplinarni "po raz kolejny przekraczają swoje uprawnienia".

Potężny sztorm na Bałtyku. Jedna osoba zmarła po wypadku jachtu, druga zaginęła

Na Bałtyku szaleje sztorm - taka niebezpieczna pogoda ma utrzymać się do czwartku. W nocy doszło do wypadków z udziałem dwóch polskich jachtów. W pobliżu litewskiego wybrzeża wywrócił się jacht z siedmioma Polakami na pokładzie – jedna osoba zmarła po wydobyciu z wody, druga uznana jest za zaginioną. W innej akcji ratunkowej po kilkunastu godzinach uratowano żeglarza, który złamał rękę.

Uniosą rury ze ściekami, ale nie nowe czołgi. Wojsko nie ma pieniędzy na mosty pontonowe

Most pontonowy, który wojsko przerzuciło przez Wisłę w Warszawie, żeby doprowadzić ścieki do oczyszczalni, został zbudowany z przestarzałych elementów parku pontonowego PP-64 Wstęga. Żeby przy ich pomocy przeprawić na drugi brzeg współczesny czołg, trzeba by zbudować most o podwójnej szerokości, pojedyncza nie wystarczy. O tym, że nie ma pieniędzy na nowe mosty wojsko dowiedziało się w dniu awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.

"Rząd PiS-u jest silny wobec słabych, a słaby wobec silnych"

Domagamy się informacji od ministra Ziobry, ile postępowań prokuratorskich jest prowadzonych w tej sprawie, ale również informacji od szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bo uważamy, że ABW powinno się tą sprawą zajmować - apelowali posłowie Jan Grabiec i Robert Kropiwnicki z klubu PO-KO. Odnieśli się do ujawnionych w reportażu "Superwizjera" metod funkcjonowania mafii lekowej w Polsce. - Rząd PiS-u jest silny wobec słabych, a słaby wobec silnych - komentował Kropiwnicki.

"Jak zobaczyli, jak ogromne pieniądze się za tym kryją, przechodzili na ciemną stronę mocy"

W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest po jednej, dwie osoby na całe województwo, a aptek kilka tysięcy. W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli hurtowni leków - zwrócił uwagę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM. Odniósł się między innymi do ujawnionych w reportażu "Superwizjera" metod funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i do sposobów przeciwdziałania temu procederowi.

Migalski: na Śląsku mówi się "o jedną chochelkę za dużo"

Ja się naprawdę wkurzyłem. Sytuacja jest taka, że żona obecnego senatora postanowiła sama zostać senatorem z mojego okręgu, ponieważ pan senator postanowił być posłem - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Marek Migalski, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Tłumacząc powody swojej decyzji o powrocie do polityki, powiedział, że jest takie śląskie powiedzenie: "O jedną chochelkę za dużo".

"Kaczyński ma powody, żeby stać na czele obozu"

Uważam, że Prawo i Sprawiedliwość dostanie najwięcej głosów. Natomiast w dalszym ciągu wierzę, że połączone głosy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego mogą dać większość w Sejmie - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" Marek Migalski, politolog i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Mówił też o roli Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach. Ocenił, że prezes PiS "ma powody do tego, żeby stać na czele obozu".

Morawieckiego "trójskok dla emerytów"

Mateusz Morawiecki w niedzielę objeżdżał kraj i spotykał się z wyborcami. Premier odwiedził Częstochowę, Kielce i Staszów. - Zrobiliśmy w tym roku taki trójskok dla emerytów - przekonywał między innymi w Busku-Zdroju.

"Chodzi o to, żeby chwycić kraj za mordę. To jest plan, który przedstawia PiS"

To jest pewnego rodzaju ubezpieczenie Prawa i Sprawiedliwości na wypadek, gdyby wybory się nie powiodły - tak decyzję o przeniesieniu na po wyborach części ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji ocenił w "Faktach po Faktach" mecenas Roman Giertych. Były wicepremier przekonywał, że "jeżeli czegoś PiS się obawia, to śledztw prokuratorskich" w sprawie niewyjaśnionych dotąd afer.

Kampania w rytmie latino. "Chyba poszło nieźle, bo połowa sztabu ma zakwasy"

Politycy Lewicy, w tym jej liderzy - Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg - na lokalnym festiwalu w Gnieźnie dali się porwać muzyce latino, wskoczyli na scenę i razem z zespołem zatańczyli układ. "Chyba poszło nam nieźle, bo połowa sztabu ma teraz zakwasy" - napisała w mediach społecznościowych Marcelina Zawisza z partii Razem.

Immunitety po nowemu według PiS. "Ten program byłby dobry na obcej planecie"

Jeden z punktów programu Prawa i Sprawiedliwości przewiduje włączenie Sądu Najwyższego do procedury pociągnięcia posła lub senatora do odpowiedzialności karnej. Zapisano tam też zniesienie immunitetu sędziów i prokuratorów z zastrzeżeniem specjalnego trybu postępowania karnego wobec nich. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał w niedzielę, że jest to "propozycja umiarkowana". Prokurator Krzysztof Parchimowicz ze stowarzyszenia Lex Super Omnia ocenił natomiast, że "program, który przewiduje, że będzie Sąd Najwyższy decydował o uchyleniu immunitetu i aresztowaniu posła, byłby dobry na obcej planecie".

Prezydent: trzymamy kciuki za kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza

Drogi Januszu, będziemy trzymali kciuki za twoje powodzenie w wyborach Komisji Europejskiej po to, żebyś ostatecznie tym komisarzem do spraw rolnictwa został - powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Janusza Wojciechowskiego. W niedzielę odbyły się prezydenckie dożynki w Spale, na których Andrzej Duda podkreślał rolę i zasługi rolników.

Poturbowane anioły potrzebują skrzydła

Są jak anioły bez jednego skrzydła – mówią o swoich niepełnosprawnych podopiecznych siostry elżbietanki. Marzą, by także ich dom zyskał drugie skrzydło, gdzie mieszkańcy mogliby się rehabilitować. Są już fundamenty i piękne zdjęcia laureata Grand Press Foto i nadzieja, że uda się dokończyć budowę.

Kaczyński: ostatnie cztery lata to było udeptywanie ziemi do pojedynku

To państwo, o którym mówimy, marzymy, to ma być państwo bez przywilejów - mówił w niedzielę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Legnicy. Przekonywał, że "ostatnie cztery lata to było udeptywanie ziemi do pojedynku z tymi, którzy nie chcą, by Polska stała się krajem rzeczywiście silnym". Wcześniej Kaczyński podczas konwencji we Wrocławiu mówił między innymi o "kryzysie wolności" na zachodzie Europy.

"Nie jesteśmy oszołomami, kościołożercami. Po prostu chcemy równych praw dla wszystkich"

Chcemy równych praw dla wszystkich, dla siebie, dla kobiet, chcemy również równych praw dla biskupów. A równe prawa to są również równe obowiązki - podkreślał w niedzielę szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Robert Biedroń, lider Wiosny i szef sztabu wyborczego Lewicy zapowiedział, że formacja ta doprowadzi do tego, aby "kolej trafiła do każdego powiatu, a autobus do każdej gminy".