Stary Sejm zbierze się po wyborach. Terlecki: nasz wniosek zawierał jedno zdanie

To nie jest nowe posiedzenie Sejmu. To jest to samo posiedzenie, które było zaplanowane. Wpłynęła prośba na piśmie największego klubu parlamentarnego - przekonywała na środowej konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tak tłumaczyła, dlaczego Sejm przerwie dziś obrady i wróci do nich w starym składzie po październikowych wyborach. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) przyznał, że wniosek w tej sprawie zawierał jedno zdanie i nie miał pisemnego uzasadnienia.

Kraków za in vitro. Miasto chce dofinansować zabiegi

Krakowscy radni przyjęli w środę "Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego", który pozwala na dofinansowanie zabiegów in vitro z miejskiej kasy. Z programu na początek będzie mogło skorzystać 100 par.

Psychofani stanęli przed sądem

W środę ruszył proces 48 osób, którym prokuratura zarzuca udział w gangu skupionym wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako Psychofans. Przed południem prokurator Marcin Michalski rozpoczął odczytywanie aktu oskarżenia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała matury

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała w środę informację o wynikach egzaminów w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej i sierpniowej poprawkowej. Maturę zdało 87,5 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Narkotyki z pieniędzy Wisły Kraków i położna, która "pod szpital podjeżdżała nowym porsche"

Za pieniądze pochodzące z Wisły kupowano narkotyki. Można powiedzieć, że klub służył za punkt przerzutowo-dystrybucyjny narkotyków - powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 dziennikarz tvn24.pl Szymon Jadczak. Dodał, że wraz z byłą prezes Wisły Kraków Marzeną S. CBŚP zatrzymało we wtorek trzy inne osoby. Była wśród nich Anna M.-Z., żona gangstera o pseudonimie Zielak, który do ubiegłego roku faktycznie kontrolował krakowski klub. - Co miesiąc wypłacano jej 100 tysięcy, 120 tysięcy - mówił Jadczak.

Aktywiści Greenpeace wspięli się na dźwigi i blokują rozładunek węgla. Policja: to przestępstwo

To kolejny dzień protestu aktywistów Greenpeace'u w Gdańsku. W środę rano ekolodzy wspięli się na dźwigi portowe, blokując tym samym rozładunek węgla. Zawiesili też transparenty: "Polska bez węgla". Po spotkaniu z przedstawicielami portu zapadła decyzja o wszczęciu postępowania w tej sprawie. W poniedziałek aktywiści rzucili kotwicę przy terminalu węglowym i uniemożliwili tym samym rozładunek transportu węgla z Mozambiku. 18 osób zostało wtedy siłą zatrzymanych, a we wtorek do prokuratury wpłynęły akta sprawy dwojga z nich.

"Takiego aktu politycznej furii w tej kadencji nie było". PO porównuje Pawłowicz do "małej Emi"

Podczas wtorkowych obrad sejmowej komisji sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył raport z działalności w 2018 roku. Posłowie skierowali do niego pytania, ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) - wbrew protestom opozycji - zamknął posiedzenie. Tłumaczył, że porządek obrad został wyczerpany, a RPO "wypowiadał się, ile chciał". W trakcie obrad posłanka PiS Krystyna Pawłowicz ostro zaatakowała rzecznika. W środę politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Szef delegatury CBA z korupcyjnymi zarzutami, funkcjonariusz w areszcie

Prokuratorskie zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych usłyszał szef delegatury CBA w Lublinie - ustalił tvn24.pl. Podległy mu funkcjonariusz, jako pierwszy w historii tej służby, trafił do aresztu. Zarzuty ma postawione jeszcze jeden funkcjonariusz. Dzięki obecnemu kierownictwu służby, wszyscy trzej pobierają wysokie emerytury.

"Rzadziej słyszę, że z powodu lidera będzie trudno zdecydować się na głosowanie na tę listę"

Gdybyśmy wcześniej zaproponowali Małgorzatę Kidawę-Błońską na premiera, to Prawo i Sprawiedliwość zrobiłoby wszystko, żeby zrobić z niej polityka opluwanego przez media publiczne - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Zależało nam bardzo, żeby ta decyzja nie wyszła wcześniej na jaw - dodała. Jak oceniła, "to była mądra decyzja" Grzegorza Schetyny, która "wymagała od niego dużej odpowiedzialności, ale również cofnięcia się".

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie hejtu. "Krok w sprawie Trybunału Stanu dla Ziobry”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień między innymi przez "funkcjonariuszy publicznych wykonujących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości". Informację i zdjęcie pisma informującego o tym zamieściła na Twitterze rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska, która złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie afery hejterskiej.

"Sytuacja bez precedensu". Przerwa w posiedzeniu Sejmu, wznowienie po wyborach

Prezydium Sejmu na wniosek Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało o przerwaniu w środę posiedzenia Sejmu i wznowieniu go 15 października - poinformował we wtorek wieczorem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). W takim wypadku posiedzenie Sejmu zostanie dokończone już po wyborach parlamentarnych. - To sytuacja bez precedensu, złamanie obyczaju - skomentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Jarosław Kaczyński "przedstawił pewien model nie tylko rodziny, ale narodu"

Komentarz nie był skierowany przeciwko rozwodom, przeciwko samotnym rodzicom tylko przeciwko koncepcji małżeństw jednopłciowych i przyznawaniu im uprawnień do adopcji dzieci - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, że "rodzinę widzimy tak: jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku i ich dzieci". Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar ocenił, że Kaczyński przedstawił "pewną rygorystyczną wizję jednostki, rodziny, społeczeństwa", którą "chce społeczeństwu narzucić jako zasadę dyrektywną".

"Mimo że już mamy narodowy kryzys zdrowia, to dopiero idą suche lata"

- Partia rządząca, która idzie prawdopodobnie po zwycięstwo w wyborach, praktycznie nie oferuje nic o ochronie zdrowia. Natomiast pozostałe partie niestety rzucają populistycznymi hasłami - powiedział w "Faktach po Faktach" doktor nauk medycznych Jarosław Biliński. Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie przekonywał, że "mimo że już mamy narodowy kryzys zdrowia, to dopiero idą suche lata". Joanna Solska z tygodnika "Polityka" oceniła, że system ochrony zdrowia jest "źle skonstruowany".

Czy Koalicji Obywatelskiej wystarczy czasu, by przekonać wyborców?

Pieniądze na wyższe płace minimalne, emerytury, dla rolników, matek i młodych kredytobiorców – to tylko niektóre z obietnic, które usłyszeliśmy podczas trwającej kampanii wyborczej. Obiecuje nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska również zaczyna nabierać rozpędu. O tym, czy wystarczy jej czasu, by przekonać do siebie wyborców w programie "Tak Jest" rozmawiali były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński i prof. Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Morawiecki o kandydaturze Wojciechowskiego: to, co chcieliśmy, uzyskaliśmy

Uzyskaliśmy jedną z najważniejszych tek w Unii Europejskiej, tekę komisarza do spraw rolnictwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na tę funkcję. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przekonywał z kolei, że proponowana teka dla Wojciechowskiego "to jest wielka szansa dla Polski, to jest również wielkie uznanie dla naszego rolnictwa, że przestaliśmy być tym 'głupszym Jasiem' w Europie".

Sugerowała uzależnienie wypłat od praworządności. Ma zastąpić Timmermansa

Zasiadająca w Komisji Europejskiej od 2014 roku 55-letnia Czeszka Viera Jourova ma objąć w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści. Jourova, która w kwestiach praworządności ma zastąpić Fransa Timmermansa, w przeszłości mówiła między innymi, że Unia Europejska powinna rozważyć, czy nie uzależnić otrzymywania unijnych funduszy z polityki spójności od spełniania warunków rządów prawa w danym kraju.

"Czekamy z nadzieją, że kiedyś wymiar sprawiedliwości z panem Kaczyńskim się zetknie"

Nie doszło do ugody między Geraldem Birgfellnerem a Jarosławem Kaczyńskim w sprawie zwrotu 50 tysięcy złotych - orzekł warszawski sąd rejonowy. Chodzi o pieniądze, które austriacki biznesmen, jak twierdzi, przekazał prezesowi PiS w związku z przygotowaniem inwestycji pod budowę wieżowca przez spółkę Srebrna. - Nie było woli zawarcia ugody, w związku z czym zakończyliśmy ten etap procedury. Teraz będziemy kierować sprawę w trybie kontradyktoryjnym, czyli składać krótko mówiąc normalny pozew - zapowiedział Roman Giertych, jeden z pełnomocników Birgfellnera.

Była prezes Wisły Kraków zatrzymana

Była prezes Wisły Kraków Marzena S. została zatrzymana we wtorek przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Razem z nią zatrzymano też Annę M.-Z., żonę gangstera, który do ubiegłego roku kontrolował krakowski klub, Tadeusza C., byłego prezesa Wisły, a w czasach, gdy prezesem była Marzena S. członka rady nadzorczej oraz byłego wiceprezesa Roberta S. Zatrzymanie potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Jak ustalił portal tvn24.pl, chodzi o wyprowadzenie z Wisły Kraków co najmniej kilkuset tysięcy złotych. 

Von der Leyen: nie będę komentować dochodzeń OLAF-u

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) to niezależny organ, a w przypadku kandydatów na komisarzy, którymi się zajmuje, obowiązuje zasada domniemania niewinności. OLAF prowadzi dochodzenie w sprawie Janusza Wojciechowskiego, który ma objąć unijną tekę do spraw rolnictwa.