Najnowsze

Najnowsze

"Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic"

- To jest niezwykle ważne, żeby zdać sobie sprawę, że od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic. Pani pierwsza prezes nadal funkcjonuje. Wyznaczyła swojego zastępcę, gdy pójdzie na urlop lub zachoruje albo zdarzy się coś podobnego - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz.

Skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

"Nie jestem zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes Sądu Najwyższego" - zadeklarował na wspólnej konferencji, ramię w ramię z prof. Małgorzatą Gersdorf, sędzia Józef Iwulski. Dodał też, że prezydent nie podjął wobec niego żadnych konkretnych decyzji. Prof. Małgorzata Gersdorf pojawiła się dziś w budynku Sądu Najwyższego i w swoim gabinecie. Twierdzi, że zgodnie z konstytucją nadal pełni swoją funkcję - do 2020 roku. Nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku - prezydencki minister twierdzi z kolei, że to działa automatycznie. O skomplikowanej sytuacji w Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - Andrzej Stanisławek i Bartosz Arłukowicz.

Ławrow i Pompeo spotkają się dopiero po szczycie prezydentów

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkają się już po zaplanowanym na 16 lipca w Helsinkach szczycie z udziałem prezydentów obu państw, Władimira Putina i Donalda Trumpa. Poinformował o tym w środę w Moskwie sam Ławrow. Mówił także o tematach, jakie mają zostać poruszone podczas spotkania prezydentów Rosji i USA.

Historia sporu o Sąd Najwyższy

W całym kraju organizowane są protesty w obronie Sądu Najwyższego. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzonemu przez Prawo i Sprawiedliwość prawu, nakazującemu sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, przejście w stan spoczynku. Przypominamy najważniejsze momenty sporu o Sąd Najwyższy.

Prezydent cofnął się, pogubił czy zakiwał? Nieoczekiwane skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

Małgorzata Gersdorf nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku. Prezydencki minister twierdzi, że działa to automatycznie. Ustawa jednak stanowi inaczej. Gersdorf pojawiła się więc w środę w swoim gabinecie, zabrała publicznie głos jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, a prezes Izby, którego wyznaczyła do zastępowania w razie nieobecności, oświadczył, że nie jest ani zastępcą, ani tym bardziej następcą pierwszego prezesa.

Rój dronów niczym stado rekinów. Chcą zainteresować nimi US Navy

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.

Mucha: Decyzje są w rękach prezydenta. Nie będą zapadały dzisiaj ani jutro

W środę nie mamy już pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, decyzje w sprawie powierzenia kierowania Sądem Najwyższym do czasu powołania pierwszego prezesa "potencjalnie są w rękach prezydenta". - Nie są natomiast to decyzje, które będą zapadały dzisiaj czy jutro - podkreślił.

Real zaprzecza. Nie było rekordowej oferty za Mbappe

Real Madryt oficjalnie zdementował, że zabiega o Kyliana Mbappe, złote dziecko francuskiego futbolu i zawodnika PSG. Królewscy wydali oświadczenie w sprawie pojawiających się informacji o transferze wartym 272 miliony euro.

Pies uciekł z kojca i zaatakował 7-letnie dziecko

Chłopiec bawił się na podwórku u znajomych, wtedy z kojca wydostał się pies. 1,5-roczny mieszaniec alaskana i berneńskiego psa pasterskiego zaatakował i pogryzł 7-latka. Ranne dziecko przetransportowano do szpitala. Policja wyjaśnia, co dokładnie wydarzyło się na podwórku w Fabianowie (woj. wielkopolskie).

Siri wtrąciła się w obrady brytyjskiego parlamentu

Wtorkowe obrady parlamentu w Londynie przerwał głos, którego nikt się nie spodziewał. W czasie przemówienia ministra obrony narodowej Gavina Williamsona z jego kieszeni doszły słowa Siri - asystenta głosowego zainstalowanego w smartfonie polityka.

Uczą chłopców pływać i nurkować. "Kto będzie gotowy, będzie mógł ruszyć"

Tajlandzkie służby nie mają zamiaru czekać miesiącami, aż woda w jaskini opadnie i uwięzione dzieci będą mogły z niej wyjść. - Uczymy ich pływać i nurkować - powiedział wicepremier Tajlandii Prawit Wongsuwan. Szczegóły tego, jak ma wyglądać ewakuacja nie są jeszcze znane, ale droga na powierzchnię jest długa. Wyszkolonym nurkom zajmuje trzy godziny.