Najnowsze

Najnowsze

Rosja zapowiada test rakiety międzykontynentalnej

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 roku z okrętu podwodnego Kniaź Władimir będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna Buława zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych - podał przedstawiciel sektora obronnego Rosji.

Premier Belgii rezygnuje ze stanowiska

Premier Belgii Charles Michel ogłosił we wtorek w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. Zrobił to po tym, gdy socjaliści i Zieloni złożyli wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu. Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację - poinformował wieczorem pałac królewski.

Doradca prezydenta: wycofaliśmy się w konfrontacji ze ścianą

- Gdyby Polska była pokornym cielęciem, które wykonuje polecenie Brukseli, Berlina czy Paryża to nikogo by nie interesowała nasza reforma prawa - ocenił profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. W "Kropce nad i" skomentował podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się także do wtorkowej krytyki Andrzeja Dudy pod adresem niektórych sędziów.

Efekty szczytu. Co da nam Pakiet katowicki?

Zakończony właśnie w Katowicach szczyt, którego sama organizacja dla tysięcy uczestników z 200 krajów przez dwa tygodnie wygenerowała ponad 50 tysięcy ton CO2. Aby zrównoważyć tę emisję, trzeba by zasadzić sześć milionów drzew, takie są dane katowickiego urzędu miasta. Ogromne przedsięwzięcie, czy takie też są jego efekty? O konkrety Magdalena Raczkowska-Kazek zapytała prezydenta szczytu oraz uczestniczących w nim polskich naukowców.

"Bezpodstawne oskarżenia". Zjednoczone Emiraty bronią księcia Salmana

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły we wtorek swoje wsparcie dla Arabii Saudyjskiej, która dwa dni temu wydała oświadczenie potępiające Senat USA. Amerykańskie władze w rezolucji uznały saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

"Ogromny krok w maratonie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii"

Powołana została syryjska komisja konstytucyjna, której zadaniem będzie między innymi opracowanie projektu nowej syryjskiej ustawy zasadniczej i doprowadzenie do wyborów - poinformowali we wtorek w Genewie ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Turcji. Jak ocenił specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura, "to ogromny krok w maratonie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii".

Doradca prezydenta: wycofaliśmy się w konfrontacji ze ścianą

- Gdyby Polska była pokornym cielęciem, które wykonuje polecenie Brukseli, Berlina czy Paryża to nikogo by nie interesowała nasza reforma prawa - ocenił profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. W "Kropce nad i" skomentował podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się także do wtorkowej krytyki Andrzeja Dudy pod adresem niektórych sędziów.

"Prezydent miał ten dzień wpisany w swój los"

To była żenująca wypowiedź - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Skomentował w ten sposób wtorkowe słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po wydaniu orzeczenia przez unijny trybunał, ale jeszcze przed przed przyjęciem nowelizacji ustawy, wrócili do pracy, naruszają przepisy prawne i konstytucyjne. Gośćmi programu byli również Paweł Kowal i Aleksander Hall.

"1000 zł brutto gwarantowanej nagrody" dla pracowników sądów

Przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają 1000 zł brutto nagrody - poinformował resort sprawiedliwości. To efekt porozumienia ze związkami zawodowymi. Od ubiegłego tygodnia pracownicy sądowi protestowali, przechodząc na zwolnienia L4. - Zgodziliśmy się co do tych porozumień - mówiła we wtorek związkowiec Iwona Nałęcz-Idzikowska. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik dodał, iż "ma nadzieję, że zakończy się ten protest".

"Prezydent miał ten dzień wpisany w swój los"

To była żenująca wypowiedź - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Skomentował w ten sposób wtorkowe słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po wydaniu orzeczenia przez unijny trybunał, ale jeszcze przed przyjęciem nowelizacji ustawy wrócili do pracy, naruszają przepisy prawne.

R. Trzaskowski robi krok w tył

Rafał Trzaskowski chce powrotu do wyższej bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Warszawscy radni przed wyborami przegłosowali, że będzie ona wynosić 98% wartości nieruchomości, jednak już po wyborach zdecydowali o jej zmniejszeniu do 60%. To wywołało protesty warszawiaków. Teraz prezydent Warszawy mówi o powrocie do poprzedniego rozwiązania i apeluje o zrównanie bonifikat między gruntami miejskimi, a tymi należącymi do Skarbu Państwa.

Kulisy odwołania Z. Sokala

Prezydent odwołał Zdzisława Sokala z funkcji swojego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego. Prezydenccy urzędnicy przekonują, że dymisja wynika z nowych przepisów i była dokonana na prośbę samego Sokala. Opozycja uważa, że jest ona jednak związana z aferą KNF.

Rosja chce rozszerzenia układu o likwidacji pocisków

Prezydent Władimir Putin powiedział, że nic nie powstrzymuje Rosji i USA od wyrażenia zgody na przyłączenie się innych państw do traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. Wspomniany układ został podpisany przez Moskwę i Waszyngton w 1987 roku.

Prezydent o "anarchii" wywołanej przez sędziów. Odpowiedź z Sądu Najwyższego

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po wydaniu orzeczenia przez unijny trybunał, ale jeszcze przed przed przyjęciem nowelizacji ustawy wrócili do pracy, naruszają przepisy prawne i konstytucyjne - ocenił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu we wtorek. Powiedział również, że "mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości". Na te słowa odpowiedział rzecznik SN Michał Laskowski, który przekonywał, że działania sędziów "są w pełni zgodne z prawem".

Załoga porwanego statku uwolniona. "Wszyscy marynarze, w tym ośmiu Polaków"

Członkowie załogi statku Pomerenia Sky, porwani pod koniec października 2018 roku u wybrzeży Nigerii, zostali uwolnieni - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ zaznaczyło także, że "wszyscy marynarze, w tym ośmiu Polaków, są w bezpiecznym miejscu i oczekują na powrót do rodzin".

Przeszukano "pewną część Gdańska" w związku z zaginięciem Iwony Wieczorek

Gdańska policja potwierdziła, że w związku z zaginięciem Iwony Wieczorek w 2010 roku we wtorek przeprowadzono kolejne poszukiwania. Wiązały się one z ustaleniami, jakich w ostatnim czasie dokonali funkcjonariusze. Szczegółów nie ujawnili. Z informacji, do jakich dotarła PAP, wynika jednak, że nie znaleziono nic, co mogłoby pomóc w ustaleniu losów zaginionej.

Rosyjski statek utknął u wybrzeży Wielkiej Brytanii

Rosyjski statek handlowy, który utknął na mieliźnie przy południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, został ściągnięty przez trzy brytyjskie okręty ratownicze i jest odholowywany na otwarte morze - poinformowała we wtorek agencja Reuters. Na pokładzie statku jest 18 osób załogi.

"Cold War" among films on Oscars Best Foreign Language Film shortlist

The shortlist for this year's Oscar nominees for Best Foreign Language Film has been revealed. Paweł Pawlikowski's award-winning movie "Cold War" has made it to the list. The Polish director's film "Ida" won the Academy Award for Best Foreign Language Film in 2015, becoming the first Polish film to do so.