Najnowsze

Najnowsze

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu"

Przyjmując w sobotę poprawkę wstrzymującą decyzję o porozumieniu między brytyjskim rządem a Unią Europejską do czasu przyjęcia ustaw regulujących proces wychodzenia z UE, Izba Gmin postawiła pod znakiem zapytania plan brytyjskiego premiera, by doprowadzić do brexitu 31 października. Boris Johnson jest zobligowany, by prosić Brukselę o przesunięcie daty wyjścia, jednak już zapowiedział, że tego nie zrobi. "Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu" - oświadczył w liście do parlamentarzystów.

Tusk rozmawiał z Johnsonem. "Czekam na list"

W sobotę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał na Twitterze, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu.

Mosbacher: Prasa w Polsce jest niezależna i krytyczna. Wierzę, że tak pozostanie

Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher w rozmowie z "Die Welt". Pochwaliła ona także rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach, a także wskazała, że nasz kraj jest "strategicznie ważny" dla NATO.

"Mam nadzieję, że następnym prezydentem Rzeczypospolitej będzie kobieta"

W sytuacji ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich Andrzejowi Dudzie najtrudniej byłoby wygrać z Małgorzatą Kidawą-Błońską - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Katarzyna Piekarska (KKW Koalicja Obywatelska) oceniła w "Faktach po Faktach", że wyniki tych pierwszych sondaży są "bardzo optymistyczne". - Sondażami nie wygrywa się wyborów - odpowiedział drugi gość programu, Jan Kanthak (KW Prawo i Sprawiedliwość).

"Chcemy, żeby foliówki zniknęły ze sklepów". Uszyły już prawie tysiąc toreb

Jedne szyją, drugie prasują, trzecie obcinają nitki, jeszcze inne kroją - opisuje Zofia Szlacheta z Klubu Seniora w Nowym Warpnie (Zachodniopomorskie). Cel jest jeden - z gminy mają zniknąć jednorazowe foliówki. Zastąpić je mają torby, które kobiety same szyją ze starych firanek, pościeli, a nawet spodni. Powstało ich już prawie tysiąc, większość trafiła do gminnych sklepów. I, jak mówią kobiety, to nie koniec.

Komu bardziej ufamy? Człowiek kontra robot

Z najnowszego badania "AI at Work" wynika, że 64 procent ludzi bardziej ufa robotom niż swoim przełożonym. Jak podkreślają twórcy raportu, sztuczna inteligencja zmieniła między innymi relację między ludźmi i technologią w miejscu pracy.

Azbest w pudrze dla dzieci. Firma wycofuje produkt

Firma Johnson & Johnson wycofała z obrotu partię pudru dla dzieci po tym, jak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wykryła w jednej z próbek ślady rakotwórczego azbestu. Akcje firmy potaniały na zamknięciu notowań na nowojorskiej giełdzie o ponad 6 procent. To kolejne złe wieści dla farmaceutycznego giganta.

Kraków chciał refundować in vitro, wojewoda mówi "nie"

Wojewoda małopolski unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o dofinansowaniu z budżetu miasta zabiegów in vitro – podał Małopolski Urząd Wojewódzki. Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec zapowiedział odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wprowadzają kolejowe przystanki na żądanie

Na Dolnym Śląsku pasażerowie sami zdecydują, kiedy skład zatrzyma się przy peronie. Na razie testowo na dwóch stacjach wprowadzono kolejowe przystanki na żądanie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dulkiewicz odebrała nagrodę Księżnej Asturii. Król Filip VI: Gdańsk to przykład pokojowego współistnienia

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Wyróżnienie z rąk króla Hiszpanii odebrała w piątek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miasto dostało 50 tysięcy euro. W uzasadnieniu swojej decyzji jury stwierdziło m.in., że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Seminaria sprawdzają seksualność. Nie chcą pedofili i homoseksualistów

Nowe zasady sprawdzania seksualności kandydatów do seminariów duchownych. Testy psychologiczne mają odrzucać kandydatów z zaburzeniami seksualnymi, takimi jak między innymi skłonności pedofilskie. Kontrowersje budzi jednak to, że jedynym wymienionym zaburzeniem jest orientacja homoseksualna. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Politycy CSU wybrali lidera

Dotychczasowy przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i premier Bawarii Markus Soeder został po raz drugi wybrany na stanowisko szefa ugrupowania podczas partyjnego zjazdu w Monachium. W piątkowym przemówieniu do delegatów apelował o reformę partii.

Jane Fonda znów zatrzymana

Jane Fonda za udział w proteście klimatycznym została w piątek po raz drugi zatrzymana w Waszyngtonie. Aktorka powiedziała Associated Press, że w jej wieku aresztowanie sprawia kłopot, bo mając ręce w kajdankach trudno jest wsiąść do policyjnego samochodu.

Chcą wybudować szkołę w Ghanie. Trwa akcja "każda koszula pomaga"

Prezenterka TVN Omenaa Mensah i jej fundacja we współpracy ze start-upem James Button budują szkołę "Dziecięcą przystań" w Ghanie. W ramach ich współpracy w każdym sezonie na rynek zostają wypuszczane limitowane kolekcje koszul w ramach akcji "każda koszula pomaga". Są nie tylko eleganckie oraz modne, ale przede wszystkim przyczyniają się do budowy szkoły. W akcji biorą udział między innymi Małgorzta Rozenek-Majdan, projektant mody Maciej Zień, Miss World i Miss Polonia.