Najnowsze

Najnowsze

Media: albo zgoda Izby Gmin w tym tygodniu, albo Unia opóźni brexit

Unia Europejska opóźni brexit do lutego 2020 roku, jeśli brytyjski premier Boris Johnson nie zdoła w nadchodzącym tygodniu zdobyć poparcia Izby Gmin dla wynegocjowanego przez siebie porozumienia z Brukselą - pisze w niedzielę "The Sunday Times". Jak dodaje brytyjska gazeta, data owego wyjścia byłaby ruchoma. Oznacza to, że Londyn mógłby opuścić UE wcześniej - 1 lub 15 dnia listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa z "27" zostałaby ratyfikowana przed końcem wskazanego terminu.

Kurdowie wycofują się z kluczowego miasta. "W ścisłej współpracy" z USA

Kierowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały w niedzielę, że wycofały się z miasta Ras al-Ajn na północy Syrii. To część porozumienia z Ankarą, które zakłada utworzenie "strefy bezpieczeństwa" na syryjskich terenach zajmowanych do tej pory przez Kurdów. Ewakuację potwierdziło ministerstwo obrony Turcji.

Ołeh Sencow wśród nagrodzonych za "twórczą niepokorność" na Tofifest w Toruniu

XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbywa się w Toruniu. Ze Złotymi Aniołami "za twórczą niepokorność" wyjadą z Torunia Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska, ale także między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni publiczność zobaczy 150 filmów.

"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"

Jak będzie szansa pozbyć się Wielkiej Brytanii, to Unia się jej bez żalu pozbędzie - przekonywał w "Faktach po Faktach" Michał Broniatowski z Politico. Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii "brexitu nie będzie". - Myślę, że to jest gra. Bardzo cyniczna gra - ocenił działania premiera Borisa Johnsona. Goście programu rozmawiali także o gwałtownych zamieszkach w Katalonii.

"Kaczyński ma w tej chwili o wiele poważniejsze problemy niż sprawa Banasia"

Po bardzo dobrym wyniku wyborczym Porozumienia i Solidarnej Polski może się okazać, że rządzenie przez Zjednoczoną Prawicę nie będzie takie łatwe, proste i oczywiste, jak było do tej pory - oceniła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kasia, filozofka z "Kultury Liberalnej". Również Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61 wskazywała, że kluczową kwestią w obozie władzy są teraz warunki stawiane Prawu i Sprawiedliwości przez koalicjantów.

Morze ludzi na ulicach. "Nic nie działa. To nie jest państwo"

W niedzielę na ulicach Libanu pojawiło się "morze ludzi", trzymających libańskie flagi i wzywających do rewolucji - pisze agencja Reutera. To czwarty dzień antyrządowych protestów w tym kraju. Demonstranci domagają się reform gospodarczych i odsunięcia od władzy obecnej elity politycznej.

Najpierw pokrzyżował plany Johnsona, teraz "absolutnie popiera rząd"

- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad porozumieniem. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina, bo nie są potrzebne - mówił w niedzielę deputowany niezależny Oliver Letwin. To jego poprawka spowodowała odłożenie głosowania w Izbie Gmin nad akceptacją porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu.

Klucze do miasta i tłum wielbicieli. Wrocław przywitał Olgę Tokarczuk

Pękające w szwach Narodowe Forum Muzyki, tłum wielbicieli twórczości Olgi Tokarczuk przed budynkiem, a także klucze do miasta Wrocławia i pamiątka po Wisławie Szymborskiej. To wszystko czekało na noblistkę podczas pierwszego w Polsce, po informacji o przyznaniu nagrody, publicznego spotkania. Odbyło się w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska.

Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Większość Polaków za najbardziej preferowaną formę płatności uznaje płatność kartą - wynika z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019", o którym napisał Związek Banków Polskich. Trudności nadal jednak nie brakuje. Z zapłaceniem badani najczęściej mają kłopot na targowiskach i bazarach.

"Nikt się nie interesował stanem tamy". Po tragedii w syberyjskiej kopalni złota

Wstrzymane zostały poszukiwania pięciu zaginionych w wyniku katastrofy na terenie kopalni złota w Kraju Krasnojarskim na Syberii - podała agencja RIA Nowosti. W sobotę, w wyniku przerwania tamy na terenie kopalni, zginęło 15 osób, a kilkanaście zostało rannych. Sześć osób uznano za zaginione. W niedzielę ratownicy odnaleźli jedną z nich - podała agencja Interfax.

Brytyjscy ministrowie pewni: wyjdziemy z Unii w tym miesiącu

Rząd ma wystarczające poparcie w Izbie Gmin, by umowa z Unią Europejską o warunkach brexitu została przyjęta - stwierdził w rozmowie ze stacją BBC szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab. Jak dodał, "jest pewien, że Wielka Brytania opuści Unię 31 października". Podobną opinię wyraził Michael Gove, który w gabinecie Borisa Johnsona odpowiada między innymi za przygotowania do brexitu bez umowy.

Pentagon: żołnierze z Syrii zostaną ulokowani w Iraku

Liczący tysiąc żołnierzy kontyngent wycofywany z północno-wschodniej Syrii przeniesie się do zachodniego Iraku - zapowiedział szef Pentagonu Mark Esper. W Iraku amerykańscy żołnierze będą kontynuować operacje przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

"Kaczyński nie będzie w stanie utrzymać wszystkich buldogów"

Jarosław Kaczyński ma dziś przede wszystkim Jarosława Gowina, który będzie próbował powiększyć sferę swoich wpływów, ma Zbigniewa Ziobrę ze swoimi posłami. Bez nich nie ma żadnej większości - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz, którego zdanie podzieliła Joanna Scheuring-Wielgus, mówiąca, że prezes PiS jest "w kleszczach Ziobry i Gowina". - Nie bójcie się o Zjednoczoną Prawicę, gwarantuję, że przetrwamy cztery lata - zapewniał Michał Woś.

Turcja zareaguje, jeśli rząd syryjski "popełni błąd" w regionie

W przyszłym tygodniu w Soczi nad Morzem Czarnym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma omówić z prezydentem Rosji Władimirem Putinem kwestię rozlokowania syryjskich sił rządowych w planowanej "strefie bezpieczeństwa" w północnej Syrii. O spotkaniu poinformował w sobotę turecki przywódca. Wcześniej delegacja rosyjskich dyplomatów i wojskowych spotkała się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w północno-wschodniej Syrii.

Miesiąc miodowy w "raju na Ziemi". "Teraz byśmy nie polecali tej podróży"

Chile, Argentyna, Patagonia, Boliwia - między innymi te kraje odwiedzili w czasie 13-letniej historii wypraw do Ameryki Łacińskiej Lila Poszumska i Arek Wójcik. Na tej liście jest również Wenezuela, którą goście "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS wybrali na podróż poślubną. - Teraz byśmy nie polecali tej podróży, ale to był miesiąc od grudnia 2010 do stycznia 2011 roku i wtedy był to raj na Ziemi - powiedziała Lila Poszumska, autorka książki "Toros Bravos Sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa". Arek Wójcik wśród atrakcji czekających na miejscu wymienił choćby kąpiel pod najwyższym na świecie wodospadem Salto Angel, czy też możliwość spędzenia kilku dni wśród Indian z plemienia Yequana w środku dżungli.

Pałac Elizejski: w Londynie potrzebne merytoryczne głosowanie

Europejscy przywódcy komentują sobotnią decyzję brytyjskiej Izby Gmin w sprawie poprawki przewidującej odłożenie głosowania nad poparciem dla umowy brexitowej wynegocjowanej przez gabinet Borisa Johnsona z Unią Europejską. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, w tej sytuacji priorytetem powinno być "unikanie chaotycznego bezumownego brexitu".

"Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta"

Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta. To powoduje, że na zasadzie kontrastu łatwiej jest prowadzić kampanię - mówiła w "Babilonie" Katarzyna Lubnauer (KO). W programie rozmówczynie dyskutowały o najnowszym sondażu prezydenckim, w którym najlepszy wynik po opozycyjnej stronie uzyskała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Pani marszałek osiągnęła znakomity wynik w dużym mieście, ale o tym, kto wybiera prezydenta, w dużej mierze decyduje prowincja - zaznaczyła Urszula Pasławska z PSL.