Najnowsze

Najnowsze

Cuda natury na rajskiej wyspie. "Ogród pływający po wodach oceanu"

Wyspa Madera nazywana jest "ogrodem pływającym po wodach oceanu". Właśnie tam co roku odbywa się Festa da Flor - Festiwal Kwiatów. By móc podziwiać cuda natury, trzeba najpierw wylądować na jednym z najtrudniejszych lotnisk świata. O Maderze w programie "Pokaż nam świat" w ostatni weekend tego roku opowiadają Agnieszka Marzec-Bielska i Adam Bielski, autorzy bloga Wyspa Madera.

"Rosja zabija nasz lud i nasze dzieci"

W sobotę w Stambule odbyła się manifestacja przeciw rosyjskim bombardowaniom w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Na ulicę w pobliżu rosyjskiego konsulatu wyszli wspólnie Turcy i mieszkający w Turcji Syryjczycy.

Jak bracia Glauer z małego Olesna podbili Europę, a potem Amerykę

Stepowali, tańczyli, śpiewali i bawili do łez – trzech braci Glauer i ich kuzyn, choć mieli nie więcej niż 95 centymetrów wzrostu, przed drugą wojną światową podbiło najpierw Europę, a później Stany Zjednoczone. Występowali nawet przed jednym z amerykańskich prezydentów. Glauerowie, dzięki swojemu sukcesowi, uczyli, że ludzie ich pokroju nie różnią się od innych.

Atak nożownika w domu rabina. Pięć osób rannych

W sobotę w miejscowości Monsey pod Nowym Jorkiem napastnik zaatakował nożem osoby przebywające w domu tamtejszego rabina. Doszło do tego w czasie trwającego właśnie święta Chanuki. Co najmniej pięć osób zostało rannych. Nowojorska policja zatrzymała potencjalnego sprawcę.

Tajemnicza "łódź widmo", w środku ciała i odcięte głowy

Co najmniej pięć ludzkich ciał i dwie odcięte głowy odnalazła na pokładzie rozbitej łodzi japońska straż przybrzeżna. Makabryczne odkrycie miało miejsce w sobotę u wybrzeży wyspy Sado. Podejrzewa się, że w łodzi znajdowali się obywatele Korei Północnej.

Nie żyje gwiazda "Lolity" Kubricka

Nie żyje amerykańska aktorka Sue Lyon - podał w sobotę dziennik "New York Times", powołując się na bliskiego przyjaciela artystki. Miała 73 lata. Sławę przyniósł jej film "Lolita" Stanleya Kubricka, w którym w wieku 14 lat zagrała główną rolę.

"Dopiero w ciągu najbliższych tygodni odsłoni się, jaka jest rachuba polityczna Kremla"

Jeśli niezależna opinia publiczna nie wystąpi przeciwko Putinowi, to świat polityki i polska dyplomacja sobie z tym nie poradzi - ocenił prof. Tomasz Nałęcz, historyk i były doradca Bronisława Komorowskiego. Komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w związku z którymi pilnie wezwano do resortu spraw zagranicznych rosyjskiego ambasadora w Polsce. Dr hab. Sławomir Sowiński z Instytutu Politologii UKSW zwrócił uwagę, że ta sytuacja "dramatycznie" pokazuje, jak ważne są relacje Polski z Unią Europejską.

Tabu, które zabija kobiety

W Nepalu od dawna praktykuje się tradycję, która skazuje na wygnanie kobiety w trakcie menstruacji. Zmusza się je do mieszkania w odizolowanych, prowizorycznych chatkach, które często okazują się śmiertelną pułapką. Jak pisze "New York Times", tej zimy w kraju nastąpił przełom - po raz pierwszy aresztowano mężczyznę, który złamał prawo zakazujące praktykowania tego rytuału.

"Nie zadziera się z urugwajskimi celnikami". Przechwycono "rekordową" ilość kokainy

Urugwajskie służby przechwyciły niemal 6 ton kokainy, co - jak podkreślają - jest rekordową ilością w historii tego kraju. Najpierw skonfiskowano 4,4 tony narkotyków w porcie Montevideo, a kolejne 1,5 tony znaleziono później na ranczu. Urugwaj coraz częściej jest wykorzystywany jako punkt przerzutowy do transportu narkotyków z Ameryki Łacińskiej do Afryki i Europy.

"Na potrzeby wewnętrzne podkreślana jest fałszywa narracja historyczna"

Dziwi, że nagle prezydent Putin i rosyjskie władze znajdują bardzo dużo czasu na kwerendę historyczną i wyrywane z kontekstu wypowiedzi, które mają wzbudzić niepokój i poróżnić nas z naszymi sojusznikami - powiedział w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. W piątek do MSZ pilnie wezwany został ambasador Rosji w Polsce. - Zgodnie z praktyką dyplomatyczną, ambasador przedstawił swoje stanowisko, jednocześnie zobowiązał się do przedstawienia polskiego stanowiska do centrali ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie - relacjonował Przydacz.

"Lubił niebieskookich chłopców o jasnej skórze". Dla ofiar raport to za mało

Wewnętrzny raport o pedofilii w szeregach meksykańskiego Legionu Chrystusa to za mało - podkreśla w rozmowie z hiszpańskim "El Pais" jedna z ofiar założyciela zakonu, ojca Marciala Maciela Degollado. 88-letni dziś Saul Barrales twierdzi, że zgromadzenie "musi przestać istnieć". Były ksiądz Alberto Athie, jedna z pierwszych osób, która głośno zaczęła mówić o nadużyciach seksualnych Maciela uważa, że raport jest niepełny, a zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Meksyku pojawił się za późno.

"Jesteśmy gotowi umrzeć za nasz Kościół". Opozycjoniści wypuszczeni z aresztu

Deputowani opozycyjnego Frontu Demokratycznego zostali w sobotę wypuszczeni z aresztu po ogłoszeniu głodówki. Andrija Mandić, Milan Kneżević i Milun Zogović zostali zatrzymani przez prokuraturę na 72 godziny za protest przeciwko ustawie kościelnej, przegłosowanej w piątek przez czarnogórski parlament. - Jesteśmy gotowi umrzeć za nasz Kościół i w związku z tym dzisiaj demonstrujemy - tłumaczył lider opozycji Andrija Mandić.

Nowe odcinki ekspresówki jeszcze w tym roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje 79 inwestycji drogowych o długości 940,8 kilometra. Ich wartość wynosi około 35,5 miliarda złotych. Drogowcy jeszcze w 2019 roku planują udostępnić do ruchu kilka odcinków ekspresówki w województwie kujawsko-pomorskim.

"Bawiliśmy się w świecie Star Wars jak na wielkim placu zabaw"

Czuję rodzaj ulgi. Mam też poczucie spełnienia, bo w końcu dobrnęliśmy do końca i udało nam się to, co sobie zamierzyliśmy - powiedział aktor Oscar Isaac w rozmowie z reporterką "Dzień Dobry TVN" Anną Wendzikowską. Na ekranach kin wyświetlana jest finałowa część legendarnej sagi "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie". - Wszyscy jesteśmy naprawdę bardzo podekscytowani, że widzowie wreszcie zobaczą, czego dokonaliśmy - mówiła Naomi Ackie.

Sekundniki na inteligentnych skrzyżowaniach. Pierwsze takie miasto w Polsce

Sekundniki, wyświetlacze czasu światła, liczniki - kierowcom pokazują, za ile sekund zapali się czerwone lub zielone światło. Urządzenia te możemy spotkać już w ponad 30 polskich miastach. O krok dalej poszedł jednak Szczecin, w którym sekundomierze zgrano z inteligentnymi skrzyżowaniami. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Polskie drogi od Wigilii. 29 ofiar śmiertelnych w 253 wypadkach

Od wtorku do piątku na polskich drogach doszło do 253 wypadków, w których zginęło 29 osób - wynika z podanych w sobotę statystyk Komendy Głównej Policji. Rannych zostało 316 osób. Funkcjonariusze zatrzymali także 656 nietrzeźwych kierowców. Do niedzielnego wieczora potrwa policyjna akcja "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie".