Najnowsze

Najnowsze

Na co zgodziła się Solidarność

Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji - powiedział w niedzielę po rozmowach z rządem szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa, a wicepremier Beata Szydło wyraziła zadowolenie z porozumienia. Tylko związkowcy z Solidarności zaakceptowali propozycje strony rządowej. - Oczekiwaliśmy zupełnie innych propozycji płacowych - oświadczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W tej sytuacji od poniedziałku 8 kwietnia w szkołach rozpoczyna się bezterminowy strajk.

Rozmowy rządu z nauczycielami zakończone. Broniarz: 8 kwietnia zaczynamy strajk

Niemal trzy godziny trwały rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli strony rządowej z centralami związkowymi poświęcone sytuacji w oświacie. Wicepremier Beata Szydło poinformowała po ich zakończeniu, że dwie centrale związkowe nie przyjęły rządowych propozycji. Zaakceptowała je jedynie oświatowa Solidarność. "8 kwietnia zaczynamy strajk" - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Jerzy Buzek w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył. W dalszej części programu gośćmi byli Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Joanna Scheuring-Wielgus (Wiosna) oraz Katarzyna Hall (była minister edukacji), prof. Antoni Dudek (politolog, UKSW) i Zbigniew Janas (działacz opozycji w PRL).

Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

Frans Timmermans w Warszawie: jesteście częścią naszej wielkiej europejskiej rodziny

Polscy sędziowie mają sprawy dyscyplinarne za zadawanie pytań europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, co jest fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej. To nie do pomyślenia, żeby władze jakiegoś kraju mieszały się w to prawo - stwierdził Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej przebywa w niedzielę w Warszawie, gdzie spotkał się między innymi z liderem Wiosny Robertem Biedroniem.

Schetyna: musimy dzisiaj wszyscy okazać nauczycielom solidarność

Płace i warunki pracy muszą stać się europejskie - mamy program i wiemy, jak do tego dojść. Człowieka pracy, o którym przez ostanie lata zapomniano, znów postawimy w centrum uwagi - mówił niedzielę w Gdańsku Grzegorz Schetyna. Zadeklarował też solidarność z nauczycielami. - Oni zasługują, by pracować w lepszych warunkach, zasługują na szacunek, na to, żeby ich wysłuchać, zasługują na wyższe pensje - powiedział szef PO.

Dopiero po rozpoczęciu strajku "rząd będzie wiedział, z czym ma do czynienia"

Większość dyrektorów i nauczycieli już poinformowała rodziców o tym, że strajk się odbędzie. W całej Polsce w zeszłym tygodniu odbywały się zebrania z rodzicami, są komunikaty z dzienników elektronicznych - mówiła w TVN24 dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Suchecka. Dodała, że "jeżeli rządzący zobaczą skalę tego protestu, to będą musieli coś zaoferować, żeby powstrzymać strajkujących przed egzaminem gimnazjalnym, który zaczyna się w środę".

Szydło: musi być zmiana systemu, bo ten obecny wyczerpał już swoje możliwości

Jeżeli mielibyśmy jedynie dokładać dodatkowe miliardy do wynagrodzeń nauczycieli, to oni i tak tych wzrostów nie odczują w taki sposób, w jaki pewnie by chcieli - oceniła wicepremier Beata Szydło na klika godzin przed "rozmowami ostatniej szansy" z oświatowymi związkami zawodowymi. Podkreśliła, że "system musi być zmieniony", bo obecny "wyczerpał już swoje możliwości".

Nowe świadczenie z ZUS. Minister podaje liczby

W ramach programu Mama 4 plus przyznano już 38 tysięcy 467 świadczeń, z czego 14 tysięcy 694 w pełnej kwocie, zaś 23 tysiące 773 w kwocie uzupełniającej - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

"Kawa na ławę". 07.04.2019. Cały program

Zapowiadany strajk nauczycieli podniósł temperaturę rozmowy polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - To, co zaproponowaliście, dokładnie pokazuje, jaką prowadzicie politykę: cyniczną, partyjną, a nie państwową - wskazywał Adam Szłapka (Nowoczesna), oceniając zapowiedzi z sobotniej konwencji PiS i zwracając się do europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego. - To był po prostu policzek dla nauczycieli - argumentował. - To słowa niedopuszczalne w debacie publicznej - odpowiedział Szłapce Czarnecki.

"W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości"

U Brytyjczyków ukształtowała się pewna samoświadomość, że ich widzenie świata, ich rozwiązania są najlepsze na świecie. Są o tym przekonani. W Wielkiej Brytanii mają kompleks wyższości - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych.

Wysyp nowych tras z Polski. Linie lotnicze ogłosiły plany

Pasażerowie z Polski zyskają osiemnaście nowych połączeń z Krakowa oraz siedem z Poznania. To wynik planów ogłoszonych na najbliższe miesiące przez linie lotnicze Wizz Air oraz Ryanair. Nowe trasy z Warszawy uruchomią również Polskie Linie Lotnicze LOT.

"Wirus w systemach energetycznych". Maduro oskarża kilka krajów

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro stwierdził w sobotę, że za atakami na system energetyczny kraju stoją Chile i Columbia, które wspiera rząd USA. W kraju co chwila dochodzi do awarii elektrowni, paraliżując go. W ciągu miesiąca doszło tam do trzech poważnych awarii.

Uderzenie promu. Część mostu runęła

W położonym na północy Brazylii stanie Para prom transportujący towar po rzece Moju staranował w sobotę przęsła mostu. Około dwustumetrowy odcinek przeprawy runął do wody, prawdopodobnie wraz z dwoma samochodami, które znajdowały się w tym czasie na moście.

"Konwencja PiS była policzkiem dla nauczycieli". Gorąca dyskusja polityków

Zapowiadany strajk nauczycieli podniósł temperaturę rozmowy polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - To, co zaproponowaliście, dokładnie pokazuje, jaką prowadzicie politykę: cyniczną, partyjną, a nie państwową - wskazywał Adam Szłapka (Nowoczesna), oceniając zapowiedzi z sobotniej konwencji PiS i zwracając się do europosła tej partii Ryszarda Czarneckiego. - To był po prostu policzek dla nauczycieli - argumentował. - To słowa niedopuszczalne w debacie publicznej - odpowiedział Szłapce Czarnecki.