Najnowsze

Najnowsze

Po chodnikach i na czerwonym. Szaleńcza ucieczka ulicami miasta

Uciekał nie zważając na światła i znaki. Wjeżdżał na chodniki i pasy zieleni. Próbował też uciec pieszo, ale ostatecznie kierowca białego citroena i tak został schwytany. Kiedy siedział już skuty w radiowozie, wyszło na jaw, dlaczego nie chciał mieć nic wspólnego z policją. Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, niesprawny samochód i założone lewe tablice rejestracyjne.

Łamał przepisy, bo "chciał wysuszyć auto"

Wyprzedzał, na podwójnej ciągłej, tuż przed maską nieoznakowanego policyjnego radiowozu. Swoich manewrów nawet nie sygnalizował. Zatrzymaniem przez policjantów z Wrocławia miał się zbytnio nie przejąć.

Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej. "Raczej liczone w milionach"

Wartość złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej jest liczona raczej w milionach, niż dziesiątkach milionów złotych - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdementował informacje mediów o tym, że przekop będzie można sfinansować z tych złóż.

"Miałem poczucie doniosłości chwili". Polscy naukowcy o pracy nad pierwszym zdjęciem czarnej dziury

Praca nad tego rodzaju projektem, a zwłaszcza publikacja ważnych wyników, daje ogromną satysfakcję - mówi doktor Maciej Wielgus, matematyk pracujący w Event Horizon Telescope, zespole, który 10 kwietnia pokazał pierwsze zdjęcie czarnej dziury. - Podczas prezentacji wyników czułam autentyczne wzruszenie - przyznaje astrofizyczka doktor Monika Mościbrodzka, również należąca do projektu. Polscy naukowcy opowiedzieli tvn24.pl o swojej pracy nad przełomowym dokonaniem w astrofizyce.

Połowiczne zwycięstwo rewolucji. Tłum wiwatuje, ale żąda o wiele więcej

Kiedy w czwartek rano w mediach pojawiły się doniesienia o odejściu prezydenta Sudanu Omara Baszira, zebrany pod budynkiem ministerstwa obrony tłum zaczął tańczyć, śpiewać i wiwatować. Władzę w kraju przejęła rada wojskowa, zamknięto granice i przestrzeń powietrzną. Czy takiej zmiany chcieli uczestnicy masowych protestów, które odbywały się od grudnia ubiegłego roku? Na pytania tvn24.pl odpowiada Jędrzej Czerep, analityk programu Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Naukowcy obalają słodki mit na temat cukru

Angielscy i niemieccy naukowcy rozprawiają się z tezami o pozytywnym wpływie cukru na ludzki organizm. Porównali ponad 30 innych badań, analizując dane dotyczące 1300 osób, i doszli do wniosku, że "cukrowy kop" jest po prostu mitem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Zmiany w Korei Północnej. Nowy przewodniczący parlamentu i premier

Czo Ryong Hae został wybrany na przewodniczącego Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Korei Północnej - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja KCNA. Osoba sprawująca to stanowisko protokolarnie pełni funkcję głowy państwa, chociaż faktycznym przywódcą Korei Północnej jest Kim Dzong Un.

Benedykt XVI zabiera głos w sprawie pedofilii. Media: zakłopotanie w Watykanie

Benedykt XVI opublikował list, w którym odnosi się do skandalu nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim. Były papież twierdzi, że w dużej mierze przyczyniły się do niego rewolucja seksualna z lat 60., obecność homoseksualistów w seminariach i ogólny upadek moralności w społeczeństwie. Jednocześnie krytykuje system prawny Kościoła, który - jak ocenia - jest zbyt protekcyjny wobec księży oskarżanych o molestowanie. Jak pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera", w Watykanie zapanowało "zakłopotanie" z powodu tekstu emerytowanego papieża.

"W Turcji opozycji wolno startować w wyborach, ale nie wolno wygrywać"

Centralna Komisja Wyborcza Turcji w czwartek unieważniła mandaty siedmiu burmistrzów, którzy w wyborach regionalnych z 31 marca kandydowali z list opozycji i zostali wybrani do władz samorządowych. - To była pułapka ze strony rządu - skomentował tę sytuację jeden z deputowanych opozycji.

Zbiórka na rzecz strajkujących nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wznowienia negocjacji, ale rząd proponuje im to samo, co wcześniej. Strajk trwa, a daty kolejnego spotkania nie wyznaczono. Znane są straty finansowe, jakie poniosą nauczyciele. W związku z tym Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłosił zbiórkę pieniędzy dla strajkujących.

Co czwarty dorosły Japończyk nigdy nie uprawiał seksu

Wyjątkowo prywatna sprawa stała się publicznym problemem, bo im więcej seksualnych abstynentów, tym mniej małych Japończyków. A wyniki badań są alarmujące - co czwarty Japończyk w wieku 18-39 lat nigdy nie uprawiał seksu. Materiał magazynu "Polska i świat".

Szeregi oświatowej Solidarności topnieją

Nauczyciele z oświatowej Solidarności czują się zdradzeni. RMF FM informuje, że ponad 300 osób odeszło ze związku w regionie gdańskim. Związkowcy otwarcie przyznają, że falę odejść spowodowało porozumienie z rządem, które nie zrealizowało postulatów nauczycieli oraz wypowiedzi przewodniczącego oświatowej sekcji, Ryszarda Proksy.

Polacy podzieleni w sprawie strajku nauczycieli

Polacy w sprawie strajku nauczycieli są podzieleni. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki sondażu, w którym zbadano między innymi poparcie dla trwającego strajku nauczycieli. Jak wynika z tego badania, ponad połowa ankietowanych popiera protest pedagogów i ich postulaty. Grupa przeciwników strajku jest niewiele mniejsza.

Burza po słowach senatora PiS

Grzegorz Bierecki podczas dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej mówił o oczyszczaniu Polski z ludzi niegodnych naszej wspólnoty narodowej. Opozycja nie kryje oburzenia - potępienie dla tych słów słychać też w PiS. Senator broni się, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

"Szkoła mówi dość", "Nauczyciele, jesteśmy z wami". Wiece poparcia w miastach

Wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli odbyły się w czwartek wieczorem w kilku miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. W stolicy Wielkopolski uczestnicy zgromadzenia trzymali transparenty z hasłami: "Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli". Skandowano: "wolne szkoły" i "edukacja". Na zakończenie odtańczono poloneza.