Najnowsze

Najnowsze

"Jesteśmy wciąż zaniepokojeni". Komisarz europejski o praworządności w Polsce

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zapowiedziała, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy, by porozmawiać z polskimi władzami. Rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do ich słów przekonywał, że "Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej".

Co czyha na dzieci w sieci. Rusza kampania #keepCTRL

Przemoc, hejt, patostream, sexting - to tylko część negatywnych zjawisk, z jakimi dzisiejsza młodzież styka się, korzystając z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej ruszył z kampanią "Klikam z głową #keepCTRL", w ramach której dzieci i ich opiekunowie będą ostrzegani przed niebezpiecznymi zjawiskami w sieci i dowiedzą się, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu.

Był poszukiwany listem gończym. Znaleźli go w kryjówce za ścianą

30-latek poszukiwany był listem gończym i kilkoma nakazami doprowadzenia w celu odbycia kary. Został zatrzymany w swoim domu, gdzie schował się w specjalnie przygotowanej kryjówce za drewnianą ścianą na poddaszu. Najbliższe kilkanaście miesięcy mieszkaniec Chełma (woj. lubelskie) ma spędzić w więzieniu.

Byli premierzy skazani na więzienie. Na ulicach trwają protesty

Dwóch byłych premierów Algierii zostało we wtorek skazanych na kary więzienia. Ahmed Ujahia usłyszał wyrok 15 lat pozbawienia wolności, a Abdelmalek Sellal - 12 lat. Obaj nie przyznają się do stawianych im zarzutów korupcji i nadużycia władzy. Wyroki zapadły dwa dni przed planowanymi wyborami prezydenckimi. Tysiące Algierczyków domagają się anulowania głosowania, obawiając się nadużyć ze strony władz.

"Bareja by tego lepiej nie wymyślił. Mamy polityków PiS, którzy zaczynają na siebie donosić"

Gołym okiem widać, że zarzuty są śmieszne i typowo polityczne - tak europoseł PiS Patryk Jaki skomentował wnioski Najwyższej Izby Kontroli dotyczące rządowego programu "Praca dla więźniów", za który Jaki odpowiadał jako wiceminister sprawiedliwości. Politycy opozycji łączą publikację ze sporem pomiędzy obozem rządzącym a prezesem Marianem Banasiem. - Jeden walczy z drugim, kto popełnił większe wykroczenie i większe przestępstwo - skomentował poseł Tomasz Trela z Lewicy. Wicepremier Jacek Sasin przyznał, że "sprawa może być działaniem odwetowym ze strony prezesa NIK".

"Taksówkarz gonił rowerzystę i po nim przejechał". Według śledczych chciał go zabić

Wrocławska prokuratura oskarżyła 37-letniego taksówkarza o usiłowanie zabójstwa rowerzysty. Choć Artur Ch. zarzekał się, iż chciał jedynie zatrzymać mężczyznę, który wcześniej uszkodził jego samochód, to według śledczych dowody temu przeczą. Taksówkarz bowiem najpierw ścigał cyklistę po parku, potem go potrącił, a na końcu przejechał po nim, miażdżąc mu klatkę piersiową - informuje prokuratura.

Pijany wikary miał przyjechać samochodem na ceremonię pogrzebową

Na posesję, gdzie rozpoczynała się ceremonia pogrzebowa, nietrzeźwy wikary miał przyjechać samochodem. Policjanci zastali księdza już na plebanii, badanie alkomatem wykazało, że miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu - poinformowała aspirant Iwona Chruścińska z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

Śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole. Dyrekcja i policja pod lupą prokuratury

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo po udawanym ataku terrorystycznym w szkole podstawowej w Barczewie. Nie wszyscy uczniowie wiedzieli, że atak to jedynie ćwiczenia i część z nich wpadła w panikę. Teraz śledczy wyjaśnią, czy dyrekcja placówki i miejscowy komisariat policji nie dopełniły obowiązków przy zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom. Dyrektorka już wcześniej została odwołana ze stanowiska.

Gersdorf: wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej do powstrzymania się od orzekania

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do "powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych" w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i rozstrzygnięciem Izby Pracy Sądu Najwyższego. "Kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce" - napisała Gersdorf.

Chcieli stawiać zarzuty Andruszkiewiczowi. Staną przed sądem dyscyplinarnym

Przed sądem dyscyplinarnym mają stanąć prokuratorzy z Białegostoku, którzy wyjaśniali sprawę fałszowania podpisów poparcia dla Ruchu Narodowego w wyborach samorządowych w 2014 roku. "Superwizjer" ujawnił, że ci sami prokuratorzy wcześniej zaplanowali zarzuty w tej sprawie dla Adama Andruszkiewicza, ówczesnego lidera Młodzieży Wszechpolskiej. Po emisji reportażu śledztwo im odebrano.

Rozbudowa Lotniska Chopina. Analiza ma być gotowa w przyszłym roku

Nie należy spodziewać się znaczącej rozbudowy Lotniska Chopina - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Analiza w tej sprawie ma być gotowa do połowy przyszłego roku. Horała zapowiedział również, że do końca roku powinniśmy poznać prezesa spółki CPK.

Miał przygotowywać zamach na centrum handlowe. "Uległ silnej radykalizacji"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, który miał planować zamach w galerii handlowej w Puławach. Według ustaleń służb mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu pułapki, ładunków wybuchowych lub broni palnej. Jak poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, mężczyzna - Maksym S. - miał niedawno przejść na islam i ulec silnej radykalizacji.

Nie żyje Jurij Łużkow, były mer Moskwy

Jurij Łużkow, były wieloletni mer Moskwy, nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat - poinformowały rosyjskie media. Doniesienia te potwierdził obecny mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin. Według rozmówcy gazety "Wiedomosti" Łużkow zmarł w wyniku powikłań po operacji serca.

Przyszli na imprezę, zostali stratowani. Wyrok za koszmar na studenckich otrzęsinach

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wyrok w sprawie tragedii na imprezie studenckiej w 2015 roku. Podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy stratowanych zostało troje studentów. Na kary od sześciu miesięcy do roku więzienia w zawieszeniu skazane zostały trzy osoby, które - zdaniem sądu - w jakimś stopniu przyczyniły się do tragedii. Czwarty oskarżony, były prorektor uczelni, został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny.

12 tysięcy podpisów poparcia dla sędziego Juszczyszyna

Aktywiści Akcji Demokracja przekazali w poniedziałek sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi z Sądu Rejonowego w Olsztynie list z wyrazami poparcia podpisany przez 12 tysięcy osób. - List ten traktuję jako wsparcie udzielone nie tylko mnie, ale całemu środowisku sędziowskiemu - powiedział Juszczyszyn.

"Trudno sobie wyobrazić, żeby tylko z powodu konfliktu, zemsty, ktoś zrobił coś takiego"

Najprawdopodobniej jest to wyraz jakichś zaburzeń psychicznych. Jednak ze względu na wiek podejrzanego można myśleć, że to jednak skutek zażycia środków psychoaktywnych - powiedział w TVN24 doktor Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Odniósł się do potrójnego morderstwa z Ząbkowic Śląskich, o które podejrzany jest 18-latek. - Trudno sobie wyobrazić, żeby tylko z powodu konfliktu, zemsty ktoś zrobił coś takiego - dodał.