MSZ: rekordowa frekwencja za granicą. "Pomimo pandemii i związanej z nią sytuacji międzynarodowej"

Źródło:
PAP
"Rekord frekwencji w wyborach w III Rzeczypospolitej Polskiej"
"Rekord frekwencji w wyborach w III Rzeczypospolitej Polskiej"TVN24
wideo 2/21
"Rekord frekwencji w wyborach w III Rzeczypospolitej Polskiej"TVN24

W wyborach prezydenta Rzeczypospolitej za granicą odnotowano rekordową frekwencję - poinformowało w poniedziałek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort podał, że do spisów wyborców zgłosiło się ponad 387 tysięcy obywateli, w tym ponad 343 tysiące głosujących korespondencyjnie.

MSZ podało w poniedziałek dane dotyczące frekwencji w pierwszej turze wyborów za granicą. "Pomimo pandemii i związanej z nią sytuacji międzynarodowej, w wyborach Prezydenta RP za granicą odnotowano rekordową frekwencję. Do obwodowych komisji wyborczych w polskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych dotarła zdecydowana większość kart wydanych w głosowaniu korespondencyjnym" - podkreśliło Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Jak poinformowano, do spisów wyborców za granicą zapisało się ponad 387 tysięcy obywateli, w tym ponad 343 tysiące to wyborcy głosujący korespondencyjnie. Dla porównania - w 2015 r. w spisach wyborców podczas I tury głosowania wpisanych było 196 121 wyborców, w tym 34 021 głosujących korespondencyjnie.

Więcej zapisanych do głosowania w poszczególnych krajach

Jak zaznaczyły służby prasowe MSZ, w wielu krajach możliwe było wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Wynikało to z decyzji władz tych krajów, do której organizatorzy polskich wyborów musieli się dostosować.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało dla przykładu, że w USA w pierwszej turze zapisało się do spisu wyborców 33 827 osób. To wzrost o 52 procent względem pierwszej tury wyborów w 2015 r., gdy do wyborów zapisanych było 22 141 osób.

W Wielkiej Brytanii w spisie wyborców odnotowano 129 331 osób. Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w roku 2015 liczba ta wynosiła 73 870, co oznacza wzrost o 75 procent. W pierwszej turze wyborów 2020 r. wszyscy wyborcy zamieszkali w Wielkiej Brytanii głosowali korespondencyjnie, a do komisji wyborczej w wymaganym przez prawo terminie spłynęło 87 procent kart do głosowania. Dla porównania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w roku 2015 było to 79 procent

"Podobnie sytuacja przedstawiała się w Irlandii – w spisie wyborców figurowało 21 715 osób (wzrost o 71 procent w porównaniu z wyborami z roku 2015). We wczorajszych (niedzielnych - red.) wyborach wróciło w terminie 92 procent kopert zwrotnych (w roku 2015 było to 84 procent)" - napisało MSZ.

Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch
Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch TVN24

Według resortu duży wzrost liczby osób figurujących w spisach wyborców odnotowano także w Norwegii. W 2020 r. było to 13 867 osób, a w 2015 r. - 9444, co daje wzrost o 46 proc. "Także tutaj procent zwróconych pakietów wyborczych był w tym roku wyższy niż w pierwszej turze wyborów w roku 2015" - 76 proc. do 74 proc. - podkreśliło MSZ.

W Holandii wzrost liczby zapisanych do spisu wyborców w 2020 roku sięgnął 129 procent (w 2020 r. - 16 714, a w 2015 r. - 7279). "Odsetek zwróconych pakietów wzrósł do 90 procent, podczas gdy w 2015 r. wynosił 83 procent" - napisały służby prasowe MSZ.

We Francji odnotowano wzrost liczby wyborców zapisanych do spisu o 44 procent (w 2020 r. - 11 661, a w 2015 r. - 8082). Skuteczność zwrotu pakietów sięgnęła 79 procent - w 2015 r. wyniosła 73 procent.

Jak wygląda głosowanie Polaków we Francji? Relacja korespondentki TVN24 Anny Kowalskiej
Jak wygląda głosowanie Polaków we Francji? Relacja korespondentki TVN24 Anny KowalskiejTVN24

"Bezprecedensowa operacja w historii polskiej służby konsularnej"

"Przygotowanie wyborów Prezydenta RP za granicą w tak krótkim czasie to bezprecedensowa operacja w historii polskiej służby konsularnej. W przygotowywanie i wysyłkę pakietów zaangażowani byli wszyscy pracownicy placówek czyli około 534 urzędników konsularnych na całym świecie, wspieranych dodatkowo przez pozostałych pracowników placówek oraz pracowników centrali MSZ" - zauważył resort polskiej dyplomacji.

"Przypominamy, że wyborca, który nie był ujęty w spisie wyborców u konsula przed pierwszą turą, a chce głosować za granicą w drugiej turze korespondencyjnie, powinien zgłosić się do spisu u właściwego konsula do dnia 29 czerwca 2020 r., do godz. 24.00 czasu lokalnego. Natomiast wyborca nieujęty w spisie wyborców u konsula, chcący zapisać się do głosowania osobistego w obwodzie głosowania, w którym będzie to możliwe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 8 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania, powinien zgłosić się do spisu do 9 lipca 2020 r. do godz. 24:00." - poinformował resort.

Autorka/Autor:kb//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl