Najnowsze

Najnowsze

Amicus Europae zaprasza polityków PiS

Jak informuje "Dziennik", były prezydent Aleksander Kwaśniewski zaprosił z Polski na dyskusję o relacjach Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami, nie tylko prof. Bronisława Geremka, lecz także dwóch prominentnych działaczy PiS - Pawła Zalewskiego i Pawła Kowala. Pominął natomiast przedstawicieli PO, największej partii opozycyjnej.

KRUS do wyczyszczenia?

Kontrola premiera potwierdziła nieprawidłowości Samoobrony w KRUS, opisane przez nas - pisze "Gazeta Wyborcza" i pyta: co zrobi teraz premier?

Bush: Nie bójcie się tarczy

"Nam chodzi o to, by tarcza broniła państw wolnych i demokratycznych przed krajami bandyckimi. Rosja nie jest krajem bandyckim, więc nie ma się o co martwić" - mówi "Gazecie Wyborczej" prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush.

Deutsche Boerse może zawitać i do Polski

Niemiecka giełda Deutsche Boerse otworzyła wczoraj przedstawicielstwo w Moskwie. Z informacji "Parkietu" wynika", że możliwe jest też uruchomienie podobnych placówek w Warszawie i Kijowie.

Profesor z Berlina ocenia dr. G.

Medyczna sława, prof. Roland Hetzer z Centrum Serca w Berlinie przyjął propozycję naszych śledczych, dotyczącą sporządzenia kompleksowej opinii w sprawie kardiochirurga Mirosława G. - wynika z informacji uzyskanej przez "Życie Warszawy".

Rodzice chcą zaradnych dzieci

Sława, wybitne zdolności, szczęście, a nawet zdrowie dzieci nie są dla rodziców tak ważne jak to, by ich latorośle wyrosły na porządnych i zaradnych życiowo ludzi - wynika z najnowszych badań wykonanych przez TNS OBOP dla "Dziennika".

Balcerowicz ostrzega rząd

Prof. Leszek Balcerowicz ostrzega przed zmarnowaniem wzrostu gospodarczego - pisze "Dziennik". - Jeśli nie dojdzie do głębokich zmian w finansach publicznych, Polska przegra wyścig gospodarczy - mówi były szef NBP.

Szef MSWiA tropi konta Wiesława Kaczmarka

Szef MSWiA Janusz Kaczmarek starał się, ustalić w Szwajcarii, czy były minister przekształceń własnościowych Wiesław Kaczmarek miał specjalne konto, na które wpływały łapówki - ustaliła "Rzeczpospolita". - Mam zerową tolerancję na przekręty. To jest cecha, która mnie dyskwalifikuje w polskiej polityce - zapewnia Wiesław Kaczmarek.

Kraksa przez dzięcioła i osę

Wczoraj w dwóch różnych miejscach, dwa różne auta wylądowały w rowie z powodu - raz dzięcioła, a raz osy - pisze "Gazeta Lubuska". Ptak i owad wleciały do samochodów przez otwarte okna i zdekoncentrowały kierowców.

Kaczmarek kontra Kaczmarek

Szef MSWiA starał się, by Szwajcarzy ujawnili, czy Wiesław Kaczmarek miał specjalne konto, na które miały wpływać łapówki - ustaliła "Rzeczpospolita".

Państwo zadłużyło Kowalskiego na prawie 60 tys.

Gdyby Polacy musieli nagle spłacić wszystkie zobowiązania, jakie zaciągnęło państwo, to okazałoby się, że każdy obywatel, bez względu na wiek, musi oddać 58 tysięcy złotych - akcentuje "Rzeczpospolita" w artykule o długu publicznym.

Składka na tarczę

USA chcą, by Polska pokryła część kosztów budowy tarczy antyrakietowej. Polscy negocjatorzy przyznają, że jadąc na rozmowy z Amerykanami do Pragi nie spodziewali się aż tak marnej oferty. "Rzeczpospolita" dotarła do szczegółów amerykańskiej propozycji.

Rynek kapitałowy dobrze rokuje

Dobre wiadomości dla inwestorów. Akcje są drogie, ale indeksy mogą dalej rosnąć - wynika z raportu "Gazety Prawnej", dotyczącego prognoz dla rynku kapitałowego.

Wyskokowe cukierki

Aż pięć proc. alkoholu zawierają słodycze niektórych producentów - twierdzi "Dziennik Łódzki". Od łakoci z okazji Dnia Dziecka niejednemu maluchowi może więc zakręcić się w głowie, i to dosłownie - donosi "Dziennik Łódzki".

Królowie i książęta upamiętnią ucztę u Wierzynka

Kraków powinien zorganizować w 2014 roku uroczystości dla upamiętnienia 650-lecia zjazdu monarchów i książąt, zwanego potocznie ucztą u Wierzynka - proponuje profesor Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Punktem centralnym mogłoby być spotkanie koronowanych głów i książąt - pisze "Dziennik Polski".

Wyrok w sprawie kopalni "Wujek"

Czwartek, 31 maja, 21:00 Sprawcy masakry górników w kopalniach "Wujek" i " Manifest Lipcowy" trafią do więzienia. To jeden z najważniejszych momentów współczesnej historii Polski - zgodnie twierdzą Kazimierz Kutz i Jacek Jaworski autor tzw."Raportu Taterników". Jaworski opisał w nim jak podczas szkolenia w górach milicjanci odpowiedzialni za śmierć robotników rozmawiali o zbrodni.

Próba pojednania

Czwartek, 31 maja, 17:30 Jedenaście lat więzienia dla Romualda Cieślaka - byłego szefa plutonu specjalnego ZOMO z kopalni "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Kary trzech lat oraz dwóch i pół roku dla jego podwładnych; uniewinnienie Mariana Okrutnego - byłego wiceszefa MO w Katowicach i umorzenie sprawy jednego z zomowców z kopalni "Manifest Lipcowy" - to dzisiejszy wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie pacyfikacji kopalń 16 grudnia 1981 roku. W magazynie 24 godziny Henryk Wujec i Janusz Rolicki rozmawiali o apelu Jerzego Wartaka sprzed 2 lat. Działacz podziemia po latach walki o wskazanie winnych próbował zainicjować pojednanie między rodzinami górników, a odpowiedzialnymi za pacyfikację i ofiary.

Zomowcy skazani

Czwartek, 31 maja, 17:30 Po 14 latach sądowych rozpraw zapadł nieprawomocny wyrok w trzecim procesie oskarżonych o pacyfikację kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Zomowcy zostali skazani. W magazynie 24 godziny o sprawie rozmawiali profesor Andrzej Paczkowski i Bogdan Borusewicz. Zdaniem profesora Paczkowskiego działania ZOMO były zaplanowane, a władze przewidziały użycie broni, żeby złamać opozycję. W szpitalach były nawet przygotowane miejsca dla rannych.

Jakie książki proponuje Giertych?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nową listę lektur szkolnych. I wywołało burzę. Przedstawiamy pełen zestaw rekomendowanych przez resort Romana Giertycha książek.

Vogel: Nie znam Kwaśniewskiego i Ungiera

Jako nastolatek skazany został za brutalne zabójstwo, potem uciekł do Szwajcarii, gdzie miał prowadzić tajne konta polityków SLD. Dziś prokuratura wiele by dała, by móc go przesłuchać. W TVN24 Piotr Filipczyński, szerzej znany jako Peter Vogel, przerywa milczenie. - Nigdy nie spotkałem się z Markiem Ungierem i Aleksandrem Kwaśniewskim - mówi w TVN24 Vogel.

Wesoły autobus

Kiedy Warszawa kładzie się spać I znów do domu trzeba wracać Ruszam z centrum, wsiadam w autobus O swoje życie boję się znowu

Cała sprawa Mirosława G. ma kryptonim "Bazalt"

Sprawa doktora Mirosława G. prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne ma kryptonim "Bazalt" – dowiedział się tvn24.pl ze źródła w CBA. "Mengele" odnosi się do materiałów nt. śmierci pacjentów.

Kryptonim "Mengele"

"Mengele" to kryptonim, jaki Centralne Biuro Antykorupcyjne nadało sprawie kardiochirurga Mirosława G. - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". - Przyrównanie lekarza do nazistowskiego zbrodniarza to barbarzyństwo - mówi Marek Edelman, przywódca powstania w warszawskim Gettcie.

Miliony piechotą nie chodzą

Jacek Piechota może mieć anonimowe konto w szwajcarskim banku - donosi dzisiejszy "Dziennik". Rachunek na hasło "Archibald" miał zostać otwarty najprawdopodobniej w Coutts Banku lub EFG Banku, dla których pracował Peter Vogel - zwany bankierem lewicy.

Pamięcią w zgromadzenia

Jeśli jakiekolwiek zgromadzenie naruszy powagę miejsca pamięci narodowej, władze będą mogły go zakazać, jeśli ocenią, że naruszy ono powagę tego miejsca - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Lektury na ministerialnym indeksie

"Gazeta Wyborcza" alarmuje - z listy lektur szkolnych usunięto Gombrowicza, Witkacego, Kafkę i Goethego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło kanon lektur. Nowy ma obowiązywać od przyszłego roku szkolnego. Projekt rozporządzenia można obejrzeć na ministerialnej stronie internetowej.

Durczok: Ta choroba to nie wyrok

Środa, 30 maja, 21:00 Dziś minister zdrowia Zbigniew Religa przejdzie operację wycięcia guza płuc. Profesor publicznie przyznał się, że cierpi na nowotwór. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu choroby możliwość wyleczenia jest duża. Kamil Durczok, który sam stoczył walkę z nowotworem uspokajał, że informacja o raku nie jest wyrokiem.

Bransolety dla bogatych więźniów

Nowy system odbywania kar przez skazanych za drobne przestępstwa jest jeszcze w powijakach, ale już od początku prac nad nim budzi kontrowersje. Finansowe - pisze "Życie Warszawy".

Po "Olsenie" zaczną sypać i inni

Wiesław Michalsk "Olsen", gangster, który oddał się w ręce CBŚ, nie jest jedynym przestępcą, który chciałby współpracować z wymiarem sprawiedliwości - pisze "Nasz Dziennik"i. Przedsiębiorca mocno powiązany ze środowiskiem przestępczym w Polsce, zeznaje w prokuraturze m.in. w sprawie związków polityków z przestępcami