Najnowsze

Najnowsze

Sikorski podsumował swoje osiągnięcia

Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił na konferencji prasowej, że polska prezydencja wypracowała naszemu krajowi "status jednego z sześciu większych krajów, na którego zdanie orientują się inni". Mówił też o "dojrzałych i przyjacielskich" relacjach z USA.

Obama czuje bluesa i śpiewa o Chicago

Obama wyraźnie czuje bluesa. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaśpiewał ponadczasowe "Sweet Home Chicago" podczas wieczoru bluesa w Białym Domu. Na scenie gościli m.in. legendarny BB King i Mick Jagger.

Resort cyfryzacji odpowiada na pytania internautów ws. ACTA

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało na swoich stronach pierwszą część odpowiedzi na pytania zgłoszone przez internet w czasie debaty o ACTA 6 lutego. Internauci napisali wtedy ok. 6 tys. komentarzy i opinii, w tym ponad tysiąc samych pytań.

Katolicy sypią głowy popiołem

Kościół katolicki obchodzi dzisiaj Środę Popielcową, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia. Z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu, na niektórych stacjach metra oraz w wybranych parafiach w Warszawie jest rozdawana darmowa gazeta pt. "Niecodziennik".

"Wierzyła, że dziennikarstwo może ukrócić ekscesy reżimów"

- Marie była niezwykłą postacią w życiu "Sunday Times", kierowała się pasją w opisywaniu wojen, wierząc, że to, co robiła, było ważne - tymi słowami John Witherow, redaktor naczelny gazety, w której pracowała Amerykanka Marie Colvin, skomentował doniesienia o jej śmierci. Colvin i Francuz Remi Ochlik, laureat tegorocznego konkursu World Press Photo, zginęli w oblężonej przez wojska rządowej dzielnicy Hims, Bab Amro. Colvin jeszcze wczoraj relacjonowała tragiczną sytuację w syryjskim mieście.

10 i pół roku więzienia za zabicie księdza

Zabił księdza, ukradł mu 500 zł i złoty łańcuszek. W środę Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał za to Eryka B. na 10 i pół roku więzienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Moskwa ostrzega Izrael i "obawia się" o bazę USA

Rosja obawia się, że baza amerykańska w Kirgistanie, która służy jako wsparcie operacji w Afganistanie, może zostać wykorzystana w potencjalnym konflikcie z Iranem. Taką opinię wyraził oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Jednocześnie Moskwa wyraźnie ostrzegła Izrael, aby nie atakował Iranu, ponieważ będzie to miało "katastroficzne konsekwencje" dla regionu.

"Spotykamy się, żeby się wyspowiadać"

Spotykamy się, żeby się wyspowiadać - tak premier Donald Tusk zaczął konferencję prasową, na której omawiał swoje spotkania z szefem MSZ i ministrem finansów. Ze strony szefa rządu nie padły jednak żadne krytyczne słowa pod adresem Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego. - Bardzo wysoko oceniam trzy miesiące pracy ich resortów - powiedział premier, który rozpoczął przegląd resortów po 100 dniach działania rządu PO-PSL.

Wymieniali posadzkę, odkryli krypty

130 monet z czasów Kazimierza Wielkiego wykopali archeolodzy podczas prac remontowych w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. W trakcie przygotowań do wymiany posadzki odkryto także krypty z trumnami oraz pozostałości po dawnych świątyniach. Najwcześniejsze mogą pochodzić z 1325 roku. O znalezisku poinformował nas internauta @Wiktor, który zamieścił zdjęcia wnętrza, w którym dokonano archeologicznego odkrycia.

"Naciski, sankcje i zabójstwa nie wydadzą owoców"

Po tym jak Iran odmówił dostępu inspektorom Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej do zakładów nuklearnych w Parchi, a MAEA wyraziła z tego powodu rozczarowanie, Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Teheran z programu atomowego wycofać się nie zamierza.

Fundacja rapera: pół miliona dolarów kosztów, zero datków

Działalność charytatywna może być świetnym źródłem pozytywnego PR, co skrzętnie wykorzystuję różnego rodzaju celebryci. Swój fundusz dobroczynny założył między innymi amerykański raper Kanye West. Jak wykazała analiza udostępnionych dokumentów podatkowych z 2010 roku, Kanye West Foundation wydała na własne potrzeby, głównie pensje, 575 tysięcy dolarów. Na cele dobroczynne wydano zero dolarów.

Znany lobbysta odpowie za unikanie podatków

Do 10 lat więzienia grozi znanemu lobbyście Markowi D. oraz jego pełnomocnikowi Krzysztofowi P. za nielegalne unikanie opodatkowania pieniędzy, uzyskanych w związku z prywatyzacją Polskich Hut Stali. Pomagającemu im bankowcowi Peterowi V. może grozić do 15 lat więzienia.

Prokuratura chce aresztu. "Jacek T. zna dane świadka"

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście złoży zażalenie na decyzję sądu o niearesztowaniu podejrzanego o podpalenia aut w stolicy Jacka T. Jej zdaniem istnieje ryzyko, że mężczyzna może wpływać na świadków, mataczyć w śledztwie. - Podejrzany na pewno z imienia i nazwiska zna osobę, która go rozpoznała w trakcie okazania - mówił TVN24 prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Obrzucony jajkami za karykaturę Mahometa

Szwedzki plastyk i karykaturzysta Lars Vilks został obrzucony jajkami w czasie wykładu na uniwersytecie w Karlstad w środkowej Szwecji. Swoimi rysunkami kilka lat temu, jak twierdzili niektórzy muzułmanie, obraził Mahometa.

Rosjanie chcą zachodnich śmigłowców

Rosja, jeden z największych eksporterów uzbrojenia, zamierza kupić dla swego Ministerstwa Obrony 45 śmigłowców od grupy Eurocopter - podał dziennik "Wiedomosti". Gazeta zwraca uwagę, że po raz pierwszy resort kupi sprzęt konkurujący z rosyjskim.

Zastrzyk świeżej krwi dla izraelskiej armii?

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że tzw. prawo Tala, wyłączające ultraortodoksyjnych studentów szkół religijnych z powszechnej obowiązkowej służby wojskowej, jest niekonstytucyjne. Decyzja może doprowadzić do rozłamu w rządzącej koalicji i dalszego wyobcowania społeczności ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na zmianę prawa naciskało też wojsko, które ma problem z pozyskiwaniem rekrutów.

"Nie udało mi się uniknąć błędów kadrowych"

To byli moi podwładni. Ja mogę tylko za takie wypowiedzi i za tych dżentelmenów przeprosić. Nie udało mi się uniknąć błędów kadrowych - powiedział w Radiu Zet gen. Mirosław Gawor, były szef BOR. Odniósł się w ten sposób do opinii byłego wiceszefa BOR płk. Tomasza Grudzińskiego, który na komisji Antoniego Macierewicza powiedział, że zabezpieczenie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu "to kryminał". Zdaniem Gawora, nic nie wskazuje, że doszło do zaniedbań ze strony BOR.

Po Sikorskim kolej na Rostowskiego

Po godz. 12 zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim. Wcześniej tego dnia Tusk rozmawiał z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim. W środę Donald Tusk zaczął przepytywać ministrów ws. pracy resortów. Zapowiedział jednak, że na razie nie będzie rekonstrukcji rządu.

Rosjanie chcą "dobrego pomnika" w Smoleńsku

Polski i rosyjski minister kultury uzgadniali szczegóły budowy pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku. Jak powiedział Bogdan Zdrojewski, wmurowanie kamienia węgielnego może mieć miejsce 10 kwietnia 2012 r., w drugą rocznicę wypadku, natomiast odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić dokładnie rok później. Jego rosyjski odpowiednik, Aleksandr Awiediew, zaznaczył, iż Rosja chciałaby, aby w Smoleńsku powstał "dobry pomnik".

Masakra na granicy. "Zabijany był każdy, kto nie zdołał uciec"

- Jesteśmy bardzo blisko stwierdzenia, że wojskowa interwencja jest jedynym rozwiązaniem - oznajmił przedstawiciel opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej Basma Kodmani. Ponadto obrońcy praw człowieka poinformowali, że żołnierze i członkowie milicji lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada schwytali, a następnie zastrzelili 27 młodych mężczyzn w trzech wioskach na północy Syrii.

FATCA uderzy w polskie banki?

- Amerykańskie prawo FATCA narzuci na polskie banki obowiązki, które będą mogły oznaczać konieczność łamania krajowych regulacji - pisze "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, prawo, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie wymagać ujawniania informacji o działaniach prowadzonych za granicą przez podatników USA. Może być to sprzeczne z polskim prawem, ale banki nie będą mieć wyboru, ponieważ inaczej zostaną obłożone w USA dotkliwym karnym podatkiem.

Zmiażdzone auta, trzy ofiary. Rumun usłyszał już zarzut

Kierowca tira, który wczoraj spowodował wypadek na drodze krajowej nr 9, usłyszał zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci trzech osób. Sprawca nie przyznał się do zarzutów. Potwierdził natomiast, że uczestniczył w wypadku. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Aktor w śpiączce. Kłótnia, a potem? Sprzeczne zeznania

Trwają przesłuchania świadków szarpaniny, w wyniku której aktor Alan Andersz doznał poważnych obrażeń głowy. 24-latek jest w szpitalu, w śpiączce. Jeden ze świadków wskazał osobę, która mogła zepchnąć ze schodów aktora. Śledczy nie wykluczają jednak, że mogło dojść do nieszczęśliwego wypadku.

12 mieszkań premiera. I 11 mln euro

Główny aktor w walce z włoskim kryzysem nie musi bać się o własną kiesę. Z ogłoszonych przez włoski rząd oświadczeń majątkowych wynika, że premier Włoch Mario Monti jest właścicielem 12 mieszkań i 3 sklepów. Ma również 11 milionów euro oszczędności.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Francja kończy z "pannami"

Batalia prowadzona przez francuskie feministki przyniosła im zwycięstwo. Rząd Francji uznał wpisywanie słowa "mademoiselle", czyli panna, do dokumentów za zbędne.

"Rozmowy są trudne i męskie"

Rozmowy w koalicji PO-PSL są trudne i męskie. W tej kadencji nie jest gorzej, jest inaczej - powiedział w RMF FM Jan Bury z PSL. Jednocześnie zaznaczył, że mimo iż nie jest łatwo, także w sprawie emerytur, PO i tak w efekcie wraca do PSL-u. - Lepszy jest znany partner niż nieznany Palikot - uważa Bury.