We wrześniu odchodził bez wotum zaufania. Teraz będzie prezydentem?


Były socjaldemokratyczny premier Słowenii Borut Pahor zwyciężył w zakończonych w niedzielę wyborach prezydenckich, zdobywając 67 proc. głosów - wynika z sondaży exit polls. Jego rywal, urzędujący prezydent Danilo Tuerk, zdobył 33 proc. głosów.

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. W pierwszej turze 11 listopada Pahor zdobył 39,9 proc. głosów.

- Moje zwycięstwo to początek czegoś nowego, nowa nadzieja, nowy czas - mówił Pahor w pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników sondaży. Podkreślił, że Słowenia "potrzebuje zaufania, szacunku i tolerancji".

Mało głosowało

Z pierwszych doniesień wiadomo, że frekwencja wyborcza była jak na ten kraj bardzo niska i wyniosła 32 proc. Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 1,7 mln spośród 2 mln obywateli Słowenii. 49-letni Pahor, popierany przez opozycyjnych Socjaldemokratów (SD), podczas kampanii wyborczej obiecywał, że będzie wspierał reformy strukturalne mające na celu ożywienie gospodarki kraju. Przestał sprawować funkcję premiera, gdy we wrześniu parlament nie udzielił mu wotum zaufania. Pahor popiera część posunięć antykryzysowych podjętych przez rząd, podczas gdy Tuerk był ich zawziętych krytykiem. Dwie tury wyborów prezydenckich oraz poprzedzająca je kampania upłynęły w cieniu problemów gospodarczych i społecznych kraju, które w ostatnich tygodniach doprowadziły do masowych protestów przeciw rządowej polityce oszczędności oraz skorumpowaniu polityków. Długo stawiana za wzór pośród nowych krajów członkowskich Unii, a zarazem uzależniona od eksportu, dwumilionowa Słowenia bardzo ucierpiała w następstwie światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. W kraju rośnie bezrobocie (obecnie na poziomie 11,6 proc.), a dług publiczny wzrósł z 23,4 proc. PKB w przedkryzysowym 2007 roku do prognozowanych 50,1 proc. w roku bieżącym.