Najnowsze

Najnowsze

Miller o dokumentach Kiszczaka: sytuacja jest dość żenująca

- Sądziłem, że tyle lat po rozpoczęciu polskich przemian ktoś taki jak gen. Kiszczak przekazał wszystkie dokumenty do odpowiednich instytucji - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Leszek Miller. Dodał, że jest "zaskoczony" sytuacją, w której wdowa po nim poinformowała IPN o posiadaniu akt Służby Bezpieczeństwa PRL rzekomo dotyczących Lecha Wałęsy.

Kilkadziesiąt ofiar zamachu w Turcji

Do co najmniej 28 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Ankarze. Co najmniej 61 osób zostało rannych - poinformował rzecznik tureckiego rządu. Celem ataku były autobusy przewożące wojskowych - podało źródło w Sztabie Generalnym.

"Wałęsa chronił swoje życie, zdrowie i swoją rodzinę"

- Gdyby Wałęsa był agentem, Solidarność by nie wygrała - ocenił w programie "Fakty po Faktach" prof. Andrzej Friszke. - Gdyby się okazało, że Wałęsa podpisał deklarację współpracy, a nawet donosił, a później się wycofał i stanął na czele strajku, wielkiej Solidarności, to dowód na to, że miał w sobie siłę - podkreślił Władysław Frasyniuk. IPN zajął znajdujące się w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumenty mające dotyczyć Wałęsy. Ma się wśród nich znajdować notatka dotycząca spotkania z TW "Bolkiem" w 1974 r.

Austria wprowadza ograniczenia na granicach

Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Limit dla osób przejeżdżających tranzytem ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień.

Błaszczak: przeciąłem spór w policji

- Dziś mamy dowód tego, że wbrew temu, co mówi opozycja, nie ma chaosu w polskiej policji - mówił na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapytany o słowa byłego szefa Biura Spraw Wewnętrznych Policji, że MSWiA wiedziało o postępowaniu toczącym się przeciwko inspektorowi Zbigniewowi Majowi. Były komendant złożył rezygnację w zeszłym tygodniu.

"Nie możemy na ślepo akceptować żądań Londynu"

Premier Włoch Matteo Renzi oznajmił w Senacie, że potrzebny jest każdy wysiłek, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Eurepejskiej. Wyraził opinię, że nie można "ślepo" przychylać się do żądań Londynu. Według niego konieczny jest kompromis. Premier Francji Manuel Valls wyraził z kolei nadzieję, że na szczycie unijnych przywódców dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Kryminolog: niepoczytalność w tym wypadku jest mało prawdopodobna

- Jeśli chodzi o jego poczytalność, to trzeba pamiętać, że on skończył wyższe studia, nie ujawniał się jako patologia - powiedział po zatrzymaniu Kajetana P. psychiatra i biegły sądowy dr Jerzy Pobocha. - Jeżeli jest w stanie kontrolować rzeczywistość, to niepoczytalność w tym wypadku jest mało prawdopodobna - ocenił z kolei dr Paweł Moczydłowski, kryminolog.

Niesiołowski został partyjnym baronem

Bożenna Bukiewicz zrezygnowała z funkcji przewodniczącej lubuskiej Platformy Obywatelskiej. Strukturami partii w regionie kierowała od 2007 roku. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego obowiązki szefa lubuskiej PO będzie pełnił poseł Stefan Niesiołowski.

Merkel obstaje przy swoim ws. uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę w Bundestagu w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

"Te psy rozwiązywały już sprawy, które ciągnęły się znacznie dłużej niż sprawa Ewy Tylman"

Choć w Polsce mamy około 1000 policyjnych psów, próżno szukać wśród nich takich jak te, które brały w środę udział w poszukiwaniach śladów zaginionej w listopadzie ub.r. Ewy Tylman. - Szkolone są one w Niemczech, według specjalnych standardów. Potrafią zidentyfikować zapach po 3 miesiącach, a nawet jeszcze dłuższym czasie - przekonuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Studia, praca, "osobliwe zainteresowania". Kim jest Kajetan P.?

Studia filologiczne, zamiłowanie do greki i łaciny, staże w gazetach i pismach, w końcu praca w bibliotece - zainteresowania i kierunki, w których Kajetan P. chciał rozwijać swoją karierę, nie mogłyby w żaden sposób doprowadzić do wniosku, że jest zdolny do okrutnej zbrodni. Tę jednak - jak podejrzewa policja - popełnił 3 lutego na warszawskiej Woli.

Echa "afery śmieciowej". Odwołany dyrektor, zerwane umowy

Bydgoscy urzędnicy przez cały dzień tłumaczą się z "biurowych" śmieci, które przed ratuszem znalazł dziennikarz lokalnej gazety. Okazało się, że w workach był m.in. list do premier Szydło. Prezydent Bydgoszczy podjął pierwsze kroki w tej sprawie. Najpierw odwołał dyrektora wydziału organizacyjno-administracyjnego, a potem zerwał umowę z firmą sprzątającą oraz ochroniarską. Zapowiedział też, że dokładnie zbada tę sprawę.

Wicepremier powołał nowego dyrektora NCK

Dyrektorem Narodowego Centrum Kultury w Warszawie został Marek Mutor, pierwszy szef tej instytucji w latach 2006-07. Na stanowisko powołał go wicepremier, minister kultury Piotr Gliński - poinformował w środę rzecznik NCK Michał Laszczkowski.

Jego partnerka zginęła w walentynki. "Doszło między nimi do sprzeczki"

Mieli razem 4-letniego syna, spotykali się, rozmawiali. Widzieli się też w walentynki. To właśnie wtedy 32-letni Łukasz S. miał zabić matkę swojego dziecka. Z jego słów wynika, że najpierw ją pobił, później podduszał. Ciało zostawił w rowie melioracyjnym. Kilka godzin później na zwłoki kobiety natknął się spacerujący mężczyzna.

"Inny typ przestępcy", "dziwny" kierunek ucieczki. Komentarze po zatrzymaniu Kajetana P.

Kryminolog prof. Brunon Hołyst i były policjant Dariusz Loranty zgodnie podkreślali, że sprawa Kajetana P. jest szczególnym przypadkiem w polskiej kryminalistyce. Prof. Hołyst zauważył, że podejrzany o okrutne zabójstwo "chyba był owładnięty obsesją dokonania takiego czynu jak zabójstwo". Loranty podkreślił, że kierunek ucieczki Kajetana P. jest zaskakujący i nietypowy.

Most łączący Krym z Rosją "zgodnie z planem"

Budowa mostu przez Cieśninę Kerczeńską, łączącego Krym z Rosją, rozpocznie się w najbliższych dniach. – W przyszłym tygodniu ruszą główne prace budowlano-montażowe – oświadczył rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak.

Napisała "Rassia" i stała się pośmiewiskiem

Córka deputowanego do Dumy z Krasnojarska zwyciężyła w olimpiadzie z języka angielskiego i wygrała wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. Na zamieszczonym przez nią zdjęciu z wyjazdu popełniła jednak błąd gramatyczny, który wywołał wśród Rosjan falę żartów i złośliwości.

Osada sprzed 7 tys. lat odkryta w Jerozolimie

Archeolodzy w Jerozolimie Wschodniej znaleźli podczas prac wykopaliskowych związanych z budową drogi w osiedlu Szuafat pozostałości osady sprzed 7 tys. lat - poinformowała izraelska służba starożytności IAA. To najstarsze ślady osadnictwa w Jerozolimie.