Ukraina

Ukraina

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

- W ciągu tysiąca lat Rosja ani razu nikogo nie wyzwoliła, tylko podbijała. Co możemy zrobić dla Krymu? Absolutnie nic - mówi znany pisarz Frederick Forsyth, autor m.in. "Psów wojny" i "Dnia Szakala". W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "El Pais" stwierdził, że Zachód może teraz tylko planować i czekać na odpowiedni moment, aby uderzyć we Władimira Putina. Teraz lepiej się "nie oszukiwać" i uspokoić - radzi.

"Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu" - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Jednocześnie odradza podróżowanie po Ukrainie i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przez obywateli polskich tam przebywających.

Rząd Kanady zerwał współpracę wojskową z Rosją i nakazał wyjazd przebywającym na szkoleniach w tym kraju dziewięciu rosyjskim żołnierzom. Mieli 24 godziny na spakowanie się i opuszczenie Kraju. Moskwa zareagowała oskarżeniem Ottawy o "zdecydowanie nieprzyjazną postawę".

Tureckie dowództwo wojskowe znów poderwało sześć myśliwców F-16 po tym, gdy rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego Turcji. Ostatni taki incydent miał miejsce 4 marca.

Wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w piątek znów nie zostali wpuszczeni na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu - powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

USA od dekad dążyły do oderwania Ukrainy od Rosji i włączenia jej do strefy wpływów Zachodu, a antyrządowe protesty na Ukrainie zorganizował Waszyngton i "światowa oligarchia finansowa" - uważa Władimir Jakunin, osoba z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Twierdzi, że Zachód od 1991 r. niezmiennie łamie obietnice dawane Rosji, a USA wciąż próbują wrócić do zimnowojennych planów zniszczenia Rosji poprzez oderwanie od niej Ukrainy.

Andrej Iłłarionow, były główny doradca Władimira Putina, w wywiadzie dla portalu "Global Post" stwierdził, że to, co się dzieje na Ukrainie, jest częścią planu prezydenta Rosji, który wcale nie stracił kontaktu z rzeczywistością jak chce Angela Merkel, a realizuje projekt wywołania wojny domowej u sąsiadów. Wszystko po to, by obalić rząd w Kijowie. Iłłarionow twierdzi, że wkrótce w wyreżyserowanych atakach na Krymie zaczną ginąć rosyjscy obywatele.