Ukraina

Ukraina

Władze w Kijowie skrytykowały szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za propozycję "poluzowania sankcji wobec Rosji". Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił ministrowi "brak odpowiedzialności".

Właściciele samochodów jeżdżących na Ukrainie na zagranicznych numerach rejestracyjnych – najczęściej polskich i litewskich – ogłosili w środę bezterminowy protest. Oczekują rozwiązania przez władze problemu legalizacji ich pojazdów.

Trzech ukraińskich politologów, dziennikarz, a także działacz społeczny zginęli w środę w wypadku samochodowym w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Wszyscy wracali z konferencji naukowej, która odbyła się dzień wcześniej w Warszawie.

Ukrywający się w Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz występuje jako podejrzany w śledztwie o dokonanie przewrotu konstytucyjnego w 2010 roku – oświadczył w środę prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.

W sprawie wyglądu nowego paszportu będę doradzał bezpośrednio szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Był pytany, czy będzie omawiał z Błaszczakiem propozycję umieszczenia w polskich paszportach grafik przedstawiających Ostrą Bramę w Wilnie i cmentarz Orląt Lwowskich. Litwa i Ukraina wystosowały protesty.

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw wolności mediów Harlem Desir wyraził zaniepokojenie w związku z zatrzymaniami i wydaleniami z Ukrainy zagranicznych dziennikarzy - poinformowano na stronie internetowej OBWE.