Ukraina

Ukraina

Polscy artyści, Maleo Reggae Rockers i Enej, nagrali swoją wersję ukraińskiej piosenki "Brat za Brata". Ten utwór zespołu Kozak System został okrzyknięty hymnem Majdanu. Jak mówią muzycy, piosenka to "krzyk serca", a jej polska wersja powstała, byśmy mogli lepiej zrozumieć sytuację naszych sąsiadów.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował Rosję za wywieranie na Kijów presji, by nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Szef Paktu Północnoatlantyckiego powiedział też, że ukraińscy liderzy mogą zapewnić narodowi niepodległość tylko przez bliższe związanie się z UE i NATO.

Wiceprezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek, po raz kolejny w ciągu ostatnich dni, z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Zachęcał do szukania dalszych sposobów na porozumienie z opozycją i pozytywnie ocenił wtorkowe decyzje ukraińskiego parlamentu.

W środę ukraiński parlament wznowi przerwane we wtorek prace dotyczące porozumienia w sprawie ustawy o amnestii dla uczestników protestów na Majdanie. W nocy głos ws. Ukrainy zabrał prezydent Stanów Zjednoczonych. - Popieramy zasadę, że wszyscy ludzie mają prawo do wypowiadania swych poglądów w sposób swobodny - powiedział Barack Obama.

Andrij Parubij, opozycyjny deputowany, który jest komendantem miasteczka namiotowego na Majdanie Niepodległości w Kijowie, oświadczył w rozmowie z gazetą internetową „Ukrainska Prawda”, że zanim protestujący opuszczą budynki rządowe, władze powinny opuścić te, które same zajmują.

Protesty na Ukrainie mogą zagrozić dostawom gazu z Rosji do UE - ostrzega "Niezawisimaja Gazieta". Rosyjski dziennik ocenia zarazem, że sytuacja na Ukrainie przemawia na korzyść budowanego przez Gazprom gazociągu South Stream.

Decyzja premiera Ukrainy Mykoły Azarowa o tym, by podać się do dymisji, jest posunięciem we właściwym kierunku, ale przyszła zbyt późno - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według niego Majdan czeka przede wszystkim na decyzje o wcześniejszych wyborach prezydenckich.

Prawy Sektor, bardzo aktywne w zamieszkach antyrządowych w Kijowie radykalne stowarzyszenie składające się z członków różnych ukraińskich ruchów nacjonalistycznych, ogłosiło, że ograniczy swoje działania jedynie w zamian za ustępstwa ze strony władz.

Unia Europejska zdradza Ukrainę - uważa były prezydent Litwy Valdas Adamkus. Według niego politycy unijni powinni udzielić zdecydowanego poparcia ukraińskim dążeniom proeuropejskim i podjąć odwetowe działania przeciwko Rosji.

"Żadna mapa nie jest w stanie oddać i zmierzyć samotności, w której znalazła się tej zimy Ukraina. W Polsce wyblakły kolory pomarańczowej rewolucji. Czy straciliśmy wiarę w sens pomocy?" - pisze w eseju opublikowanym w "Die Welt" Andrzej Stasiuk, zastanawiając się nad tym, dlaczego Polska i Europa, swoim brakiem działań w sprawie Ukrainy, zaprzeczają wartościom, które wyznają.