Ukraina

Ukraina

Separatyści proklamowali państwo będące "następcą prawnym Ukrainy"

Prorosyjscy separatyście ze wschodniej Ukrainy oświadczyli, że proklamują nowe państwo - Małorosję. W ich zamyśle ma ono obejmować nie tylko tereny przez nich kontrolowane, ale także resztę Ukrainy. Władze w Kijowie odpowiedziały, że Ukraina odzyska suwerenność Krymu i Donbasu, niezależnie od jakichkolwiek oświadczeń ze strony rebeliantów.

Trzy lata po zestrzeleniu boeinga. "Proces sprawców może odbyć się zaocznie"

Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop powiedziała w niedzielę, że sprawcy zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 mogą zostać osądzeni zaocznie. W katastrofie lotu Malaysia Airlines 17, do której doszło 17 lipca 2014 roku w Donbasie, zginęło 298 osób, w tym 38 Australijczyków. Najwięcej, bo aż 193 ofiary, pochodziły z Holandii. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Rosyjski Buk, 298 zabitych. Dzień, w którym terroryści zestrzelili pasażerski samolot

W poniedziałek mija trzecia rocznica zestrzelenia nad obwodem donieckim na wschodzie Ukrainy samolotu malezyjskich linii lotniczych. W katastrofie zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii. Według ustaleń międzynarodowej grupy śledczych z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy, samolot został zestrzelony nad kontrolowanym przez separatystów Donbasem pochodzącym z Rosji pociskiem rakietowym Buk.

Wracają z Donbasu, popełniają samobójstwa

W ciągu ostatnich trzech lat około 500 ukraińskich żołnierzy popełniło samobójstwo po powrocie ze strefy walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - pisze w piątek "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik nie podaje źródła tej informacji. Ale w czerwcu taką liczbę podawał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

MSZ Ukrainy: wizy dla Rosjan nie przyniosą efektu

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu wiz dla obywateli Rosji. Może to stworzyć problemy dla naszych rodaków między innymi na zajętym przez Rosję Krymie – oświadczył minister, występując w piątek w ukraińskim parlamencie.

Klasztor pod Lwowem obrzucony koktajlami Mołotowa

Dwadzieścia zakonnic zwróciło się o pomoc medyczną po ataku koktajlami Mołotowa na klasztor w Brzuchowicach pod Lwowem – poinformowała lwowska policja. W budynek, w którym mieszkają siostry zakonne, nieznani sprawcy rzucili pięć butelek z łatwopalną cieczą.

Poroszenko chce od Unii "mapy drogowej"

Po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska nadszedł czas na przygotowanie mapy drogowej dalszego zbliżenia między Kijowem i Brukselą – oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko, podsumowując 19. szczyt Ukraina-Unia.

"Sieć obozów pracy" w Donbasie

Prorosyjscy separatyści utworzyli za wiedzą Moskwy w okupowanym przez siebie Donbasie sieć obozów pracy - podało niemieckie radio Deutschlandfunk, powołując się na ukraińską organizację pozarządową Wschodnioukraińska Grupa Praw Człowieka.

Po zapowiedzi kontroli biometrycznych Moskwa "odpowie"

Moskwa może wprowadzić środki odwetowe wobec planów Kijowa o wprowadzeniu kontroli biometrycznych dla obywateli Rosji – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin. Wcześniej władze Ukrainy poinformowały, że zamierzają zaostrzyć zasady wjazdu dla Rosjan.

Chcą kontroli biometrycznych dla wszystkich przekraczających granice

Ukraina wprowadzi kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców, którzy wjeżdżają na jej terytorium – oświadczył w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko. Zaostrzenie zasad wjazdu ma w założeniu usprawnić walkę z terroryzmem – wyjaśnił szef państwa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Kijów chce "osiągnąć standardy NATO do 2020 roku"

Ukraina nie zamierza obecnie ubiegać się o członkostwo w NATO, do 2020 roku chce jednak osiągnąć standardy, które obowiązują w Sojuszu Północnoatlantyckim – oświadczył prezydent Petro Poroszenko po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO w Kijowie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja powinna wycofać tysiące swoich żołnierzy z Ukrainy.

"Dobre rozmowy", ale rozwiązań brak. Robocze śniadanie o Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę w Hamburgu przy okazji szczytu G20, by omówić sytuację na Ukrainie. Po zakończeniu rozmów prezydent Macron oznajmił, że nie ma gotowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ujawnił, że przywódcy trzech państw zgodzili się, by kontynuować działania w sprawie porozumień mińskich.