Honduras - kryzys bez końca?

Maleją szanse na rozwiązanie kryzysu politycznego w Hondurasie w drodze negocjacji. Obalony prezydent Manuel Zelaya upiera się przy powrocie, ale tymczasowy rząd w Tegucigalpie zdecydowanie się tym próbom przeciwstawia.

"Przypadkowo znaleźli się w Iranie"

Amerykański Departament Stanu bada sprawę trzech amerykańskich turystów, którzy zostali zatrzymani w Iranie. Jak stwierdzili sami turyści w ostatniej przekazanej wiadomości, "przypadkowo weszli na terytorium Iranu".

Będzie reforma, będą kredyty

Ukraina zreformuje swój system gazowy, a w zamian za to Unia Europejska pomoże jej uzyskać międzynarodowe kredyty. O porozumieniu, które ma umożliwić napełnienie ukraińskich zbiorników gazem, by zagwarantować w zimie nieprzerwane zaopatrzenie odbiorców na Ukrainie oraz tranzyt surowca do UE, poinformowała Komisja Europejska.

Zmarła filipińska Joanna d'Arc

Po 16-miesięcznej walce z rakiem zmarła była prezydent Filipin Corazon Aquino. Filipińczycy nazywali ją swoją Joanną d'Arc od czasu, gdy w 1986 r. na czele popierającego ją wojska wygnała z kraju długoletniego dyktatora Ferdinanda Marcosa.

Przeleżał na plaży pięć tysięcy lat

Trzy tysiące lat przed naszą erą zginął od strzały i następne pięć tysięcy lat jego ciało przeleżało nad morskim brzegiem. Włoscy archeolodzy odnaleźli świetnie zachowany szkielet wojownika.

Kontakt z prostytutką niekonstytucyjny?

Afera z kontaktami premiera Włoch z prostytutkami jest już sprawą wagi państwowej. Opozycja domaga się do Silvio Berlusconiego wyjaśnienia w sprawie relacji z kobietami, które uczestniczyły w jego przyjęciach.

Elbrus na razie pokonał Melę i Żelechowskiego

Jak na razie w potyczce z niepełnosprawnymi śmiałkami góra Elbrus jest górą. Bardzo zła pogoda zmusiła Jasia Melę i niewidomego Łukasza Żelechowskiego do powrotu do bazy. Teraz czekają na poprawę pogody i przymierzają się do drugiego ataku na szczyt.

Milicjanci rozpędzili wiec w Moskwie

Milicja zatrzymała w centrum Moskwy prawie 50 osób uczestniczących w tzw. Marszu Niezgody, w tym lidera zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB) Eduarda Limonowa. Milicjantów było o wiele więcej niż protestujących - relacjonuje agencja Reutera.

Traktowane "jak bydło". Polki wyzyskiwane

Polki sprzątające w luksusowych brytyjskich hotelach są wykorzystywane. Dostają za swoją pracę mniej niż przewiduje prawo - a zatrudniająca je firma tłumaczy, że płaci za "wydajność". - Traktowano nas jak bydło - skarży się jedna z Polek w reportażu stacji BBC.

Endeavour pomyślnie wrócił na ziemię

Amerykański wahadłowiec Endeavour po 16-dniowej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pomyślnie wrócił na ziemię. Lądowanie na Florydzie nastąpiło o godzinie 16.48 czasu warszawskiego.

Wybuchy w meczetach - 27 zabitych

W serii zamachów bombowych, przeprowadzonych w piątek w pobliżu szyickich meczetów w Bagdadzie, zginęło co najmniej 27 ludzi. Około 60 jest rannych - podała iracka policja.

82-latek straszył pistoletem maszynowym

Uzbrojony w broń maszynową 82-letni Niemiec wtargnął na zgromadzenie Świadków Jehowy w mieście Bielefeld w zachodnich Niemczech. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

BXVI wchodzi do showbiznesu

Benedykt XVI chce wejść na rynek muzyczny. Według brytyjskiego "Guardiana" papież zamierza wydać płytę "Alma Mater" w najgorętszym momencie roku, czyli okresie przedświątecznym.

Niemiecka firma zabrania protestów w Iranie

Natychmiastowe zwolnienie za udział w antyrządowej manifestacji - takie ultimatum postawiła niemiecka firma Knauf Gips KG swoim pracownikom w Iranie - donosi "Wall Street Journal". Według dziennikarzy, rząd postawił firmie taki warunek w zamian za wolność jednego z kierowników, aresztowanego właśnie na manifestacji przed kilkoma tygodniami.

Wśród zaginionych z "Langeland" nie ma Polaków

Na pokładzie frachtowca "Langeland", który zatonął u wybrzeży Szwecji, nie było Polaków - informacje szwedzkich mediów w rozmowie z TVN24 zdementowała Joanna Formago, polska wicekonsul w Malmo. Sześciu członków załogi statku uznaje się za zaginionych.

Hiszpania zbroi się przeciw terrorystom

Hiszpańskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan maksymalnej gotowości. Władze obawiają się kolejnych zamachów terrorystycznych w związku z przypadającą w piątek 50. rocznicą powstania organizacji separatystów baskijskich ETA. Właśnie tę organizację obarcza się odpowiedzialnością za czwartkowy zamach na Majorce.

Mediacje przy piwie

Okrągły stół, cztery krzesła, cztery kufle i czterej mężczyźni - w Białym Domu Barack Obama przy piwie mediował w sporze sierżanta Jamesa Crowleya i prof. Henry'ego Louisa Gatesa. Do mężczyzn dołączył niezapowiedziany wcześniej gość - wiceprezydent Joe Biden.

Sześciu zabitych w wypadku autobusu

Sześć osób zginęło w wypadku autobusu niedaleko Barcelony. Pojazd wypadł z drogi na zjeździe z autostrady. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Świat czeka na wyrok

11 lub 12 sierpnia poznamy wyrok w sprawie więzionej przez niemal dwie ostatnie dekady birmańskiej laureatki nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Sąd w Rangunie odłożył tym samym ogłoszenie wyroku, które miało być znane już dzisiaj.

Niemcy chcą naszych nauczycieli

Jeden z najbardziej liczących się niemieckich związków zawodowych nauczycieli apeluje do rządu tego kraju: "sprowadźcie belfrów z Polski" - pisze "Gazeta Wyborcza". Już od września w niemieckim systemie edukacji zabraknie 40 tys. nauczycieli matematyki, informatyki, biologii, geografii i fizyki - wylicza gazeta.

Lider rebeliantów zabity w areszcie. Policja milczy

Przywódca islamskiej sekty, która przed kilkoma dniami wszczęła w Nigerii krwawe zamieszki, nie żyje. Został pojmany przez policjantów i wojsko, kiedy wraz ze swymi towarzyszami próbował uciec z obławy. Potem rzecznik nigeryjskiej policji poinformował, że Mohammed Yusuf został zabity w areszcie. Policja nie zdradziła szczegółów jego śmierci.

Knedliki z pierogami w jednym konsulacie

Wspólne polsko-czeskie placówki dyplomatyczne wkrótce staną się faktem - pisze piątkowy "Dziennik". Szef czeskiej dyplomacji Jan Kohut, który spotkał się w czwartek z szefem MSZ w Polsce Radosławem Sikorskim powiedział, że już niebawem Polacy i Czesi siądą do rozmów, by uzgodnić szczegóły. A wszystko to przez kryzys.

Airbus zmienia producenta części

Po ostatnich głośnych katastrofach samolotów typu Airbus, ich europejski producent, Airbus Industrie zalecił liniom lotniczym zmianę dostawcy części do czujników szybkości. Chodzi o komponenty zamontowane w samolotach dalekiego zasięgu. W miejsce dotychczasowych francuskich - będą wstawiane części wyprodukowane przez amerykańską firmę Goodrich.

Obama piwem łagodzi konflikt na tle rasowym

Barack Obama nawarzył piwa, teraz musi je wypić. Po tym jak znalazł się pod ostrym atakiem ze strony policji za interwencję w konflikt między białym funkcjonariuszem, a czarnym profesorem Harvardu, a prywatnie przyjacielem prezydenta, Obama zaprosił obu panów na piwo. W tle całej sytuacji pojawia się rasizm, który jest nieustającym źródłem społecznych konfliktów w USA. Czy piwo pomoże w ich ugaszeniu?

Tarczy nie będzie w Polsce?

Amerykańska tarcza antyrakietowa może nie powstać w Polsce i Czechach. USA biorą pod uwagę inne lokalizacje - poinformował w czwartek Alexander Vershbow, dyrektor departamentu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Pentagonu.