"Negowanie holokaustu neguje wiarę"

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potępił w piątek wypowiedzi niektórych lefebrystów zaprzeczające istnienie holokaustu. Odnosząc się m.in. do ujawnionej przez włoskie media wypowiedzi księdza Floriana Abrahamowicza z północy Włoch, ks. Lombardi stwierdził, że negowanie holokaustu neguje samą wiarę chrześcijańską.

Jedz śliwki!

Śliwki powinny być postrzegane jako "superjedzenie" - uważają naukowcy. Dlaczego? Mają bowiem wysoką zawartość antyoksydantów... i są smaczne.

Benedykt XVI "papieżem wojny"

Nie ustaje ostrzał Benedykta XVI po decyzji o zdjęciu ekskomuniki z lefebrystów. Najpierw skrytykowały go środowiska żydowskie, teraz ciężkie armaty wytoczył polsko-francuski pisarz Marek Halter, który uznał, że papież przyciąga "ekstremistów".

Pierwsza premier-lesbijka obejmie urząd?

Islandia pożegnała się w poniedziałek z premierem Geirem Haarde, który podał się do dymisji w związku z kryzysem ekonomicznym. Teraz mieszkańcy wyspy czekają na nowego szefa rządu. Prawdopodobnie będzie nim socjaldemokratka Johanna Sigurdardottir. Gdyby tak się stało, zostałaby pierwszym jawnym homoseksualnym premierem na świecie.

Tygrysy polują na ludzi, skutecznie

Ludzie boją się wychodzić z domów, szkoły świecą pustkami, a pola leżą odłogiem. Przerażeniu mieszkańców stanu Uttar Prades w Indiach trudno się dziwić. W ostatnich tygodniach tygrysy zabiły tam co najmniej 7 osób, w tym troje dzieci.

Syn zdrajcy także zdrajcą

Niedaleko pada jabłko od jabłoni - stara prawda ponownie została potwierdzona. Najpierw ojciec - Harold Nicolson - były agent CIA został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji. Teraz aresztowano jego syna Nathaniela, który miał przekazywać kolejne tajne informacje Rosjanom. Co ciekawe, Harold jest pierwszym w historii USA człowiekiem, który dwukrotnie stanie przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.

Sędzia z Guantanamo walczy z Obamą

Przewodniczący wojskowego trybunału w Gaunatnamo, pułkownik James L. Pohl zakwestionował dekret prezydenta Baracka Obamy ws. procesów toczących się w bazie marynarki wojennej na Kubie. Uznał, że zawieszenie procesu terrorysty z Al-Kaidy, podejrzanego o zamach na niszczyciel USS Cole w 2000 roku w Jemenie byłoby nierozsądne i sprzeczne z interesem publicznym.

Awantura w Davos

Rzadko na spotkaniach tej rangi dochodzi do podobnych awantur. Podczas dyskusji w Davos, na temat konfliktu w Strefie Gazy, wzburzony premier Turcji opuścił salę i wrócił do ojczyzny. Powód? Prezydent Izraela Szimon Peres przez 25 minut bronił izraelskich bombardowań, podczas gdy jemu zezwolono tylko na o połowę krótsze wystąpienie.

Gubernator wyrzucony

Senat stanu Illinois przesądził polityczny los gubernatora Roda Blagojevicha - jednomyślnie opowiedział się o usunięciem go z urzędu. Polityk oskarżony był m.in. o próbę sprzedaży nominacji, na zwolnione przez Baracka Obamę, miejsce w federalnym Senacie.

Farmer zamordował 7 kobiet

39-letni południowokoreański farmer przyznał się do zamordowania co najmniej siedmiu kobiet - podały źródła policyjne. Jednocześnie dodały, że ofiar może być więcej, w tym była żona mężczyzny.

"Sarko to chłopczyk w ostrogach"

Była kandydatka socjalistów na prezydenta Francji - Segolene Royal, choć ostatnio przegrała wszystkie wybory, w których brała udział, z butami wchodzi na pierwsze strony gazet. Tym razem jest o niej głośno dzięki książce, w której głośno obraża swych politycznych konkurentów.

Ciepłe ubrania płyną do Brytyjczyków

Choć Islandia była pierwszym i jak dotąd jednym z najmocniej dotkniętych przez kryzys finansowy krajów świata, to jej obywatele nie tracą dobrego ducha i ruszają na pomoc innym. Wysyłają swoje ciepłe, wełniane ubrania potrzebującym w Wielkiej Brytanii.

Ksiądz molestował w samolocie

Sąd okręgowy w Newark w stanie New Jersey skazał we wtorek 33-letniego polskiego księdza Tomasza Z. na rok pozbawienia wolności za obmacywanie 16-letniej dziewczyny w samolocie w trakcie podróży z Warszawy do Newark - poinformował sąd na swej stronie internetowej.

Chcemy tarczy, ale bez "natarczywej łapczywości"

Polski zapał do tarczy antyrakietowej słabnie? W "Kropce nad i" TVN24 szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził, że Warszawa chce kontynuować rozmowy z Waszyngtonem na temat instalacji, ale "nie z jakąś natarczywą łapczywością".

Obama wyśmiał mięczaków ze stolicy

Barack Obama nie bez zgrzytów adaptuje się do życia w Waszyngtonie. Prezydent w ostatnich dniach wyśmiał decyzję dyrekcji szkoły swoich córek, która zdecydowała się zamknąć placówkę z powodu złej pogody. Obruszył się na to stołeczny dziennik "Washington Post", strażnik lokalnego patriotyzmu.

Marsjański łazik ma kłopoty

NASA ma kolejne kłopoty w kosmosie. Przebywający od pięciu lat na Marsie, łazik Spirit odmówił posłuszeństwa. Robot od niedzieli nie przesyłał informacji dotyczących swego położenia i nie zapisywał w pamięci żadnych nowych danych. Dopiero kiedy udało się tymczasowo usunąć usterkę - NASA ujawniła, że były kłopoty.

Niemcy namawiają do rosyjskiej rury

Budowa gazociągu Nord Stream ciągle nie rusza z miejsca. Oprócz kłopotów finansowych budowniczym na przeszkodzie stoi sprzeciw kilku nadbałtyckich krajów w tym Szwecji, którą do wydania zgody na budowę rury usilnie namawiają Niemcy - udziałowcy Nord Streamu.

Problemów z gazem nie będzie. Prawdopodobnie

Premier Donald Tusk miał podczas spotkania z Władimirem Putinem zadawać trudne pytania o sporne sprawy i chciał otrzymać jasne odpowiedzi. Po spotkaniu premier nie był już tak jednoznaczny. Pytany przez dziennikarzy o efekty spotkania, używał głównie słów "chyba", "prawdopodobnie", "mam nadzieję".

Wie, że "komory gazowe służyły do dezynfekcji"

Kolejny ksiądz – lefebrysta zaprzecza zbrodniom holokaustu. - Komory gazowe służyły do dezynfekcji. Nie wiem, czy spowodowały one ofiary śmiertelne, bo nie zgłębiałem tej kwestii – mówi w wywiadzie dla włoskiej gazety.

Ostry spór generałów o opium

Uprawa opium, podstawa dochodu wielu Afgańczyków, od lat jest na celowniku stacjonujących w Afganistanie wojsk NATO. Jak jednak donosi niemiecki "Der Spiegel", natowscy generałowie toczą ostry spór o to, jak walczyć z uprawą narkotyku.

Mołdawia wyprzedziła Japonię i USA

Mołdawia, która jest najbiedniejszym krajem Europy, nieoczekiwanie została zaliczona przez londyńskie pismo "Banker", do grona najstabilniejszych gospodarek świata. Paradoksalnie to właśnie swojemu "zacofaniu" zawdzięcza tę pozycję.

Po mroźnej zimie przyszła niemiecko-chińska wiosna

Ostatnio w stosunkach między Niemcami a Chinami iskrzyło z powodu Tybetu. Teraz jednak wszystko wraca do normy. - Widać oznaki wiosny. Po mroźnej zimie możemy z dumą patrzeć na współpracę naszych państw - oświadczył w Berlinie premier Chin Wen Jiabao.

Rosyjski sąd: sprawa Katynia przedawniona

Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego Rosji oddaliło w czwartek zażalenia rosyjskich prawników, którzy reprezentują rodziny dziesięciu ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu w 1940 roku. Zdaniem Kolegium sprawa Katynia jest przedawniona.

Zimbabwe grozi klęska głodu

Według raportu Światowego Programu Żywnościowego około 7 milionów mieszkańców Zimbabwe, czyli ponad połowa populacji tego kraju, będzie potrzebować pomocy żywnościowej. Załamanie gospodarcze kraju pogłębia się za sprawą wybuchu cholery, jak i chaosu spowodowanego sporem o podział władzy w kraju.

Zajrzeć w duszę Fritzla

- Chciałbym, żeby zbadało mnie tak wielu psychiatrów i psychologów, jak to tylko możliwe - apeluje w austriackich mediach Josef Fritzl. – Żeby zajrzeli w najbardziej przepastne głębie mojej duszy – prosi zbrodniarz.

Zabrane dziadkom dzieci oddali gejom

Starsze małżeństwo z Edynburga opiekowało się pięcioletnim chłopcem i czteroletnią dziewczynką - dziećmi swojej uzależnionej od heroiny córki. Niezadowolona z sytuacji materialnej jak i stanu zdrowia starszych ludzi opieka socjalna odebrała im wnuków i oddała do adopcji rodzinie homoseksualnej.

Rosyjski żołnierz zdezerterował do Gruzji

Rosja oskarżyła Gruzję o porwanie swojego żołnierza. Jak się okazuje - myliła się. Młodszy sierżant Aleksandr Głuchow, właśnie przyznał, że zdezerterował i przyznał, że swoje plany wiąże z Gruzją - czytamy w "Nowyje Izwiestija".

"Nie wiedzieliśmy, że biskup negował Holokaust"

Po decyzji o zdjęciu ekskomuniki z biskupów-lefebrystów na papieża posypały się gromy. Teraz Watykan tłumaczy się ze swojego kroku. - Watykan przygotowując się do zniesienia ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, w tym biskupa Richarda Williamsona, nie wiedział o jego wywiadzie, w którym zanegował Holokaust i istnienie komór gazowych - powiedział kardynał Dario Castrillon Hoyos.

Irak nie chce amerykańskich ochroniarzy

Rząd Iraku nie odnowił kontraktu z amerykańską firmą ochroniarską Blackwater - poinformował Bagdad. To pracownicy tej firmy oskarżeni są o spowodowanie śmierci 17 Irakijczyków. Wobec pięciu mężczyzn toczy się proces.